VUČIĆ PREDLAŽE BRZU PRUGU: Od Beograda do Tuzle za sat i po vremena

Foto: jutjubprintskrin/RTS Sajt - Zvanični kanal

Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije, izjavio je na regionalnoj poslovnoj konferenciji Ujedinjenog Kraljevstva i Zapadnog Balkana „Building Futures“ u Beogradu da bi Britanci mogli više da finansiraju ključne infrastrukturne projekte u Srbiji i predložio da jedan od tih projekata bude izgradnja brze pruge koja bi povezala Beograd i Tuzlu.

„Ja bih, recimo, volio, a vjerujem da vi Britanci možete da nam pomognete po tom pitanju, da uredimo brzu prugu. To bi bio Beograd, Ruma, ali prije svega Ruma, Bijeljina, Tuzla. Time bismo povezali Beograd i sa Semberijom, ali i sa Tuzlom kao drugim najvećim gradom, koji dijeli drugo i treće mjesto sa Zenicom u Federaciji BiH. To je za nas od izuzetnog značaja. Tada bi nam, ukoliko vozovi idu do 200 na sat, za relaciju Beograd–Tuzla bilo potrebno sat i po vremena, ne više od toga. Bliže i brže nego Tuzla–Sarajevo“, rekao je Vučić.

Istakao je da su veoma potrebni krediti i finansiranje cross-border projekata.

„Vi svi znate koliko sam energije i truda u prethodnih skoro 14 godina uložio u izgradnju infrastrukture naše zemlje. Koliko smo željeli da se spajamo sa svima u regionu, da napravimo jedinstven sistem infrastrukturnih komunikacija, kako bismo mogli imati jedinstveno tržište i da ljudi bolje žive u cijelom regionu, ne samo ovdje u Srbiji. Nešto smo uspjeli, mnogo toga nismo. Uvijek su postojale političke prepreke“, kazao je Vučić.

Istakao je i da je potrebno dalje razvijati infrastrukturu i prema Sjevernoj Makedoniji.

„I ne zaboravite da smo prema Bosni i Hercegovini, bilo kojem njenom dijelu, uvijek imali nerazvijenu putnu i željezničku infrastrukturu. Kao da je neko želio još prije Prvog svjetskog rata, pa nakon Prvog i Drugog svjetskog rata, da tu ne postoje komunikacije. Sve je bilo vezano i nama i njima za Zagreb. Samo se nikako nismo mi međusobno povezivali. Podigli smo neke mostove, obnovili Karakaj, izgradili Bratoljub u Bratuncu, otvorili za malogranični promet te prelaze, napravili neke promjene“, kazao je Vučić.

Dodao je da je Srbija izgradila most kod Sremske Rače vlastitim sredstvima.

„Prelijep most i vidjećete ga uskoro — biće u potpunosti otvoren zajedno sa 19,5 kilometara autoputa Kuzmin–Sremska Rača. Nastavljamo i pomažemo izgradnju autoputa prema Bijeljini i to ćemo uraditi sa svim obavezama koje smo preuzeli. Ali to su stvari koje nam zaista čine budućnost. Energetika je od suštinskog značaja. S ponosom mogu reći da u našem sistemu EPS u naredna dva ili tri dana puštamo 74 megavata nove potencijalne energije. Dakle, u Kostolcu imamo onih 350 megavata iz nove termoelektrane koju smo nedavno pustili u rad“, rekao je Vučić.

Naglasio je da je to prvi put da je urađeno nešto ozbiljnije unutar državnog sistema, a ne samo kroz privatne investicije.

„Radimo na obnovljivim izvorima energije. Kroz velike projekte u energetici takođe vidimo mogućnost podrške britanskog finansiranja, ali isto tako smo spremni da uz podršku Evropske investicione banke i EBRD, kao i UK Finance i drugih banaka Ujedinjenog Kraljevstva, finansiramo sve projekte u regionu, cross-border projekte, jer je to za nas od ključnog značaja“, kazao je Vučić, a prenosi Tanjug.

Konferencija, održana u Ložionici, posvećena je inovacijama u oblasti zelene energetike, infrastrukture i naprednih tehnologija.

Bonus video:

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest