Брнабић: Србија се развила и њена економија је ојачала

Предсједница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је да ће просјечна плата у Србију за децембар прошле године бити већа од 600 евра.

“То ћемо утврдити за неколико дана када изађу резултати за просјечну плату у децембру. Имамо данас незапосленост која је 10 одсто упркос пандемији. Имамо економију према којој смо први или други у Европи. Вјерујем да ћемо бити први за 2021.”, рекла је Брнабић.

Брнабић је рекла да је то нешто што сви грађани могу да виде и да осјете на својој кожи.

“Вољели Александра Вучића или не, то су наши резултати”, истакла је Брнабић.

Брнабић је рекла да пензионери прије 2012., нису знали када ће пензија бити исплаћена, а данас можете сат да навијате према њима.

“Данас грађани могу да рачунају на помоћ државе у овим, најтежим временима пандемије. Данас почиње и исплата 100 евра помоћи младима”, најавила је Брнабић.

Брнабић је истакла да се у Србији, упркос пандемији, фабрике нису затварале, већ почињу нови пројекти и настављају се већ започете инвестиције.

“Нико није отказао, само су је неки одложили за пар месеци. Због тога расте наша индустрија и верујем да ће се тако наставити и ове године”, истакла је Брнабић.

Брнабић је истакла да је важно да задржимо безбедност и стабилност и оценила да су за то кључни избори 3. априла.

Брнабић је рекла да се Србија развила и њена економија је ојачала, али опет има толико ствари које је потребно урадити.

“3. априла се одлучује да ли ћемо наставити тим путем и ако имамо још четири, пет година стабилности то је то. Србија је изашла из вишедеценијског тунела. Србија ће бити довољно јака и стабилна да јој нико ништа не може. Неће бити опасности да дођу неки политичари и тајкуни који само желе да краду и мислим да више никада то неће моћи да се деси”, поручила је Брнабић.

Брнабић је истакла да су јој стране дипломате говориле у четири ока да Србија не треба толико да се хвали својим привредним успесима, а посебно не у успесима у набавци вакцина и вакцинацији.

“Рекли су ми да Србија мора да буде понизнија, да не сме да буде поносна”, истакла је Брнабић и додала да ти наши успеси ни за нас ни за регион нису више велика ствар.

Брнабић је рекла да је Ројтерс прошле недеље објавио да је један велики амерички инвестициони фонд “Бригхтон Парк Цапитал” инвестирао 140 милиона долара у једну нашу ИТ компанију.

Брнабић истиче да је наш извоз прошле године у ИТ сектору био око 1,8 милијарди евра, а даће ове године вероватно премашити две милијарде.

Брнабић је рекла да у ИТ сектору још увек студенти Електротехничког факултета траже почетне плате од 1.200 евра, а све више младих се враћа из иностранства.

“Верујем да ћемо следеће недеље имати још једну сјајну вест. Да ће наша дијаспора из силицијумској долини оснивати инвестициони фонд само за наше компаније”, најавила је Брнабић.

Говорећи о помоћи коју Србија пружа региону, Брнабић је нагласила да је наша земља прошле недеље послала Мостару помоћ у течности за “ПЦР” тестирање, коју они нису имали.

“Послали смо им количину довољну за годину дана тестирања, али то није више вест, јер се то од нас очекује. Очекује се да Србија има и да ће помоћи, без обзира на политичку ситуацију. И то је добро, јер показује колико се Србија променила”, констатовала је Брнабић.

Ми јесмо нето извозници, али зими увозимо струју

Брнабић је изјавила да хаварије у ЕПС-у нису узрок увоза струје, већ да Србија сваке зиме увози струју, иако је нето извозник струје.

“Имамо један период године када свакако увозимо струју. Претпостављам да сада увозимо више струје због хаварија у ЕПС-у, али сваке године у пословним плановима ЕПС-а је да зими увозимо струју.

Ми јесмо нето извозници, али зими увозимо”, рекла је Брнабић.

Брнабић је истакла да је Србија 2012., када у свету није било енергетске кризе, имала рестрикције струје и да је губила стотине милиона евра због увоза струје.

“2012. смо имали рестрикције за привреду. Тада је радио онај који је имао срећу, било је 25 одсто незапослених и нико није писао о рестрикцијама и нико није смео да пита о томе. Није било позива на одговорност и нико није смењен, а ми смо сада сменили четири директора ЕПС-а”, нагласила је Брнабић.

Говорећи о протестима еколошких организација због загађења ваздуха, Брнабић је истакла да је ситуација данас много боља него што је била пре 2014.

Брнабић је истакла да је у то време радила у обновљивим изворима енергија и нико није хтео да чује за ветропаркове и соларне панеле, јер је људе интересовало само да им струја буде што јефтинија.

“Александар Вучић је 2014. као председник Владе је кренуо у изградњу филтера у Костолцу Б. Од тада смо уложили 600 милиона евра само за филтере у термоелекранама. Данас је много бољи квалитет ваздуха у Београду због филтера, а 2010. није ни било мерача квалитета ваздуха”, рекла је Брнабић.

Брнабић је додала да је 2016. уведена прва еколошка линија у Београду, да је престоница инвестирала у еколошке аутобусе да би смањила загађење ваздуха, а да су 2018. уведене субвенције за електрична и хибридна возила.

“Када неко данас прича о зеленој агенди, а не каже шта смо ми урадили, дође вам да плачете и питате како вас није срамота”, поручила је Брнабић.

Брнабић је додала да власт зна који су њени планови за зелену агенду.

“То су увођење обновљивих извора енергије, нових енергената и гаса у електране и топлане, прикључивање на даљински систем грејања, пошумљавање, коришћење пепела из термоелектрана за градњу путева”, рекла је Брнабић.

Брнабић је рекла и да је ситуација у Бору много боља од када је дошао Зиђин.

“Успели су да повећају производњу за 48 одсто за свега неколико месеци, а ваздух у Бору је сада чистији него што је био пре њиховог доласка”, рекла је Брнабић.

Брнабић је поручила еколошким организацијама да би било боље да уместо што су увек против свега што предузме влада, да каже за шта су конкретно.

“Желе да протерамо велике инвестиције и да се сви бавимо пољопривредом. У реду, али важно је да не извозите сировине, већ да имате прерађивачку индустрију, а за то треба да имате струју”, поручила је Брнабић.

Брнабић је истакла да је влада ставила тачку на Рио Тинто, зато што та компанија, према њеним речима, није уложила довољно труда у комуникацију са људима у том крају и није им објаснила какве ће користи и евентуалну штету имати од експлоатације литијума.

“Ставили смо тачку на то зато што слушамо народ и изашли смо људима у сусрет”, нагласила је Брнабић.

Брнабић је рекла да су најаве покрета “Крени-промени” да ће спречити одржавање избора немају никакве везе са екологијом, већ искључиво са политиком.

“То се неће десити. Ово је земља институција и владавине права и избори ће се одржати. НЈих нико не схвата озбиљно, ни европски посредници”, нагласила је Брнабић.

Брнабић је додала да су јој европски посредници на челу са Владимиром Билчиком честитали на успеху референдума.

“То је најважније од свега што смо радили у владавини права и тек ћемо постати свесни шта смо урадили 16. јануара”, поручила је Брнабић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest