NEPOZNATI počinilac oskrnavio je Saborni hram Vaznesenja Gospodnjeg u Stocu, na kojem je pokušao da razvali vrata, izjavio je sveštenik Dejan Grčić.


On je za Srnu rekao da je to ružna poruka za Srbe u tom gradu i da njihova imovina nije sigurna.

Grčić je o svemu obavjestio policiju koja je obavila uviđaj.

Naveo je da su oko crkve razbijene cigle i da ima mnogo kamenja.

- Nekim predmetom, možda polugom, pokušano je razvaljivanje vrata. Ovo je pokušaj devastacije i ružna poruka za Srbe u Stocu. Poruka je to da njihova imovina nije sigurna - kaže Grčić.

Srpski vjećnik u Opštinskom veću Stolac Nedeljko Đogo izjavio je da su malobrojni Srbi u Stocu veoma potreseni zbog ovog događaja.

- Vrata su oštećena, mnogo je kamenja okolo. Neko je očigledno želio da provali u crkvu i da devastira unutrašnjost. Ne vidimo drugog razloga, jer u crkvi nema šta da se ukrade - rekao je Đogo.


Svetu arhijerejsku liturgiju u Sabornom hramu u Stocu jutros je služio Njegovo preosveštenstvo vladika zahumsko-hercegovački i primorski Dimitrije, a liturgiji je prisustvovao veliki broj vjernika.


U Stocu danas živi oko 300 Srba.

Saborni hram je u ratu pretrpeo veliku štetu i gotovo sve osim golih zidova je uništeno i pokradeno, a obnovljen je i ponovo osveštan 2003. godine.

 

 

pogled.me/tanjug