Pozivi da evropske reprezentacije razmotre bojkot Svjetskog prvenstva u fudbalu 2026. godine, koje će se održati u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), Kanadi i Meksiku, sve su glasniji nakon izjava i poteza administracije predsjednika SAD Donalda Trampa u vezi sa Grenlandom.
Inicijativu je javno pokrenuo Oke Getlih, predsjednik FK Sankt Pauli i član izvršnog odbora Bundeslige i Njemačkog fudbalskog saveza. On je pozvao evropske zemlje da ozbiljno razmotre bojkot, ocjenjujući da je „potpuno opravdano pitanje da li bi Evropljani trebalo da se takmiče u zemlji koja indirektno, a možda uskoro i direktno, napada Evropu“, aludirajući na američki stav o Grenlandu.
Sličan ton zauzeo je i njemački poslanik Jirgen Hart, saveznik kancelara Fridriha Merca. Prema njegovim riječima, eventualni bojkot mogao bi da posluži kao sredstvo pritiska na Vašington, ali bi otkazivanje učešća trebalo posmatrati kao posljednju mjeru. On je naglasio da je Svjetsko prvenstvo 2026. godine od velikog značaja za predsjednika Donalda Trampa i da bi upravo zato takav potez imao snažnu političku težinu.
Debata se proširila i na Ujedinjeno Kraljevstvo. Britanski konzervativni poslanik Sajmon Hoar izjavio je da američkom predsjedniku nedostaje poštovanje prema saveznicima i ocijenio da bi britanski timovi trebalo da se povuku sa turnira. On je, u tom kontekstu, doveo u pitanje i da li bi kralj Čarls III trebalo da putuje u Sjedinjene Američke Države 2026. godine.
„Sve su to stvari čije bi odbijanje moglo da dovede predsjednika u nezgodan položaj kod kuće. Sada moramo da se borimo; slično se liječi sličnim“, poručio je Hoar.
Sa njim se složio i poslanik Liberalnih demokrata Luk Tejlor, koji je zatražio da vlada razmotri otkazivanje kraljeve posjete SAD-u i bojkot Mundijala kako bi se, kako je naveo, Donaldu Trampu pokazalo da mora da odgovara za sopstvene postupke.
U raspravu se uključio i britanski novinar Pirs Morgan, koji je pozvao reprezentacije Engleske, Francuske, Španije, Njemačke, Holandije, Norveške i Italije da se privremeno povuku sa takmičenja dok traju pregovori sa Vašingtonom o trgovinskim tarifama. On je ocijenio da bi odsustvo osam od deset favorita za titulu natjeralo i druge zemlje da preispitaju učešće.
Svjetsko prvenstvo u fudbalu 2026. godine održaće se od 11. juna do 19. jula u 16 gradova u SAD-u, Kanadi i Meksiku. Utakmice su planirane u Meksiko Sitiju, Gvadalahari i Montereju, Torontu, kao i u brojnim američkim metropolama, uključujući Njujork, Filadelfiju, Boston, Atlantu, Majami, Hjuston, Dalas, Los Anđeles, San Francisko, Kanzas Siti i Sijetl. Finale će biti odigrano u Ist Raderfordu, u saveznoj državi Nju Džerzi.
Aktuelni svjetski šampion je Argentina, koja je u finalu Mundijala 2022. godine pobijedila Francusku nakon izvođenja penala.
Političku pozadinu čitave rasprave dodatno opterećuju najavljene ekonomske mjere Vašingtona. Predsjednik SAD Donald Tramp saopštio je da će od 1. februara 2026. godine uvesti carinu od 10 odsto na robu iz Danske, Norveške, Švedske, Francuske, Njemačke, Ujedinjenog Kraljevstva, Holandije i Finske, uz najavu da će stopa od 1. juna porasti na 25 odsto. Kako je navedeno, mjere će ostati na snazi dok se ne postigne sporazum o „akviziciji Grenlanda“.
Prema navodima više izvora, administracija u Vašingtonu nedavno je uputila Kopenhagenu poruku u kojoj se ističu „ozbiljne namjere“ u vezi sa Grenlandom, iako SAD i Danska već imaju važeći odbrambeni sporazum koji podrazumijeva američko vojno prisustvo na tom ostrvu.
U takvim okolnostima, ideja o bojkotu Svjetskog prvenstva 2026. godine prerasta iz sportske u širu političku temu, čiji bi konačni ishod mogao značajno da utiče i na odnose Evrope i Sjedinjenih Američkih Država, ali i na najveći fudbalski događaj na planeti.
Bonus video:
Komentari (0)