Абазовић: Има доказа да Вељовић стоји иза протеста ПКС, али нема тужиоца и нема судија

„У ЗАТВОРУ ТРЕБА ДА ЗАВРШЕ И ОДРЕЂЕНИ ПОЛИТИЧАРИ“
Абазовић: Има доказа да Вељовић стоји иза протеста ПКС, али нема тужиоца и нема судија
Потпредсједник Владе казао је да је у добрим односима са главним специјалним тужиоцем Миливојем Катнићем, али да Катнић очито није у добрим односима са њим


Одбор за безбједност и одбрану, Фото: Лука Зековић

Потпредсједник Владе Дритан Абазовић је, одговарајући на контролном саслушању пред Одбором за безбједност и одбрану казао како је Специјално државно тужилаштво (СДТ) оцијенило да нема доказа да Вељовић стоји иза протеста Патриотско-комитског савеза.

„Мислим да доказа има, али нема тужиоца и нема судија, уз дужно поштовање свих који часно раде свој посао“, набрајајући да је исто тужилаштво говорило да нема доказа у предметима „Телеком“, „Лименка“, „Прва банка“.

Казао је и да је у добрим односима са Катнићем, али да очито није он са њим.

„Организовао је конференцију за медије коју је посветио мени“, рекао је Абазовић.

Захвалио се Предрагу Бошковићу на подршци у борби против организованог криминала и позвао га да подршку покаже 11. маја када се буде гласало о измјенама тужилачких закона.

Абазовић је казао да је смијешно то што ради СДТ, које га је саслушавало због изјаве о Веселину Вељовићу и протестима.

„У емисији ‘Начисто’ сам рекао да не тврдим, нити уопште говорим о кривичним дјелима или кривичној одговорности било кога. Говорим о сазнањима, потврдио их је господин Краповић. Он је поменуо три имена. Та сазнања су била тада, стигла су из Управе полиције, Управа полиције је то протумачила и саопштила то што је саопштила и ја сам дошао у ситуацију да пред Специјалним полицијским тимом питам за које сте ме дјело звали, а они кажу стварање криминалне организације и прање новца. То уопште није било повезано са мојом изјаво у ‘Начисто’. Питао сам их како је могуће то, а они рекли – ‘Па, рекао је премијер’. Питао сам их што нису звали премијера“, казао је Абазовић.

Одговарајући Бошковићу, који је раније данас рекао да је Кашћелан већ хапшен, Абазовић је казао да је то тачно, али да је ухапшен у Чешкој, а када је доведен у Црну Гору да је „испраћен кући“.

„Ово су сложене операције, нису једине. Ако буде воље, жеље и каквог-таквог јединства, до краја године можемо да изведемо врло сложене операције“, казао је он.

Рекао је да разумије људе који су подржаваоци ове власти који праве дистанцу када је у питању обрачун са клановима, јер нису сви исти.

„Никаквог утицаја на судију није било, већ је била донијета одлука“, казао је он одговарајући посланику Ибрахимовићу.

Додао је да, ако је судија имао неку нелагоду, нема потребу да му се извини.

„Немојте људи, то је изигравање правде, али узимам као примјер Михаила Чађеновића који је провео осам мјесеци у притвор јер је возио ауто од тачке А до тачке Б… Имам још примјера. Људи иду у притвор за којекакве глупости, а ови су већ измакли правди. Да се то веће нешто десило неком полицајцу питао бих вас за реакције Акције за људска права и Удружења судија“, казао је он.

„У овој држави неће бити правде док у затвору не заврше макар један судија и један тужилац“
„Мислим да одређени политичари треба да заврше у затвору, али мислим и да у овој држави неће бити правде док у затвору не заврше макар један судија и један тужилац“, рекао је Абазовић.

Он данас пред члановима тог одбора говори о наводима које је раније изнио у медијима, а тичу се спреге организованог криминала, судства и медија.

Предлагач иницијативе за контролно саслушање Абазовића, Владан Раичевић (ПзП) казао је да сматра да су дужни јасно идентификовати проблеме и посветити се борби против организованог криминала, јер је то проблем који су препознали и међународни партнери.

Он је позвао све да дају допринос томе и помогну координатору свих служби безбједности, Абазовићу, како би за резултат имали ухапшене чланове организиваних криминалних група.

Абазовић
Абазовићфото: Лука Зековић
Абазовић је казао да сматра да је веома важно да разговарају о овим темама, понављајући да стоји чврсто иза својих ријечи због којих је позван на контеолно саслушање – похвала полицији након хапшења чланова кавачког клана и коментарисања одлуке судије за истрагу Мирослава Башовића.

„Поновио бих их свуда и увијек, али о његовој одлуци најбоље говори одлука вијећа донијета два сата након његове“, казао је он.

Абазовић је рекао да су ухапшени чланови те криминалне групе од пет притворских основа испуњавали четири.

Навео је да су ти основи опасност од бјекства, уништавање доказа, понављање или довршавање кривичног дјела и четврити основ – тежина извршења крвичног дјела.

Казао је да то што је Башовић урадио треба њему да служи на част, а да он не говори о његовом непрофесионалнизму, нити томе да је застрашиван, већ о чињеницама да је судија 14 људи из криминалног миљеа пустио да слободно патролирају улицама, нагласивши да након одлуке тројицу претходно пуштених на слободу полицајци нису могли да нађу.

Абазовић се захвалио свима који подржавају борбу, али и онима који то не чине, јер се демаскирају.

Одбор за безбједност и одбрану
Одбор за безбједност и одбрануфото: Лука Зековић
„Не тврдим да је судија Башовић корумприан, али на основу свега што се десило могу да кажем само да су људи или уплашени или корумприани“, казао је он.

„Нисам нити уплашен нити узнемирен, никоме не дугујем ништа осим грађанима Црне Горе, запало ме да се борим за правду, борићу се“, поручио је Абазовић.

Казао је да мисли да ће доказни материјал прикупљен против чланова организоване криминалне групе „кавачи“ бити јавно доступан, па ће се видјети ко ће се стидјети – он или људи који су ликовали због њиховог пуштања на слободу.

Божовић: Треба видјети да ли је Башовић имао довољно материјала
Мило Божовић (ДФ) казао је да сматра да је данашње саслушање јако важно, нарочито да јавност чује информације.

Казао је да треба утврдити да ли је судија Башовић имао довољно материјала и доказа да би одредио притвор ухапшенима у тој акцији.

„Имали смо сличан случај у судакој пракси и неславно се завршио. Сви оптужени су ослобођени“, казао је Божовић.

Он је оцијенио да је главни проблем што су промјене у полицији миниманлне, а не судија.

„Треба нам појашњење, због вашег јавног иступа у ком сте судију означили као неког ко је крив, да ли је тај човјек имао довољно доказа“, рекао је он.

Казао је да је неспорно да је дио оних који су били ухапшени на слободи, али да због тога мора бити утврђено ко је крив.

Коњевић: Секуловић нема оперативне информације да је Башовић повезан са мафијом
Рашко Коњевић (СДП) цитирао је изјаву НВО Акција за људска права која је након Абазовићеве изјаве саопштила да је потпредсједник Владе извршио непримјерен притисак на суд.

Он је истакао да је министра унутрашњих послова Сергеја Секуловића питао да ли полиција има оперативне информације да Башовић има везе са мафијом и да је добио негативан одговор.

Питао је Абазовића да ли имају информације да бивши директор Управе полиције и савјетник предсједника државе Веселин Вељовић стоји иза протеста на Богетићима.

Он га је питао да ли је генерални секретар Владе Никола Кандић за празнике, у пијаном стању, возио службени аутомобил са оперативним таблицама и изазвао удес, и зашто није приведен, ако је возио у алкохолисаном стању.

Као и у каквој је комуникацији са Главним специјалним тужиоцем Миливојем Катнићем.

Бошковић: Ово није највећи успјех полиције, јер сте ухапсили ухапшеног човјека
Предраг Бошковић (ДПС) казао је да мисли да ће му сви чланови одбора дати подршку за борбу против организованог криминала, али не и за то да ту борбу користи за личну промоцију.

Бошковић је казао да је сигуран да је био међу првима који би стали у одбрану Абазовића ако било ко покушава на било који начин да га угрози.

„Када је у питању конкретан случај, свако ће подржати борбу против организованог криминала и привођење криминалаца, али се нећу сложити са вама да је ово највећи успјех полиције у последњих десет година, јер сте ухапсили ухапшеног човјека“, казао је он.

Бошковић је цитирао саопштење Удружења судија који су, такође, критиковали Абазовићеву изјаву.

И Бошковић и Коњевић спочитали су Абазовићу често појављивање у медијима.

Ивановић: Нечасни дио службе учествовао у обрачуну кавачког и шкаљарског клана
Драган Ивановић из Социјалистичке народне партије казао је да је педесет и нешто момака са простора Црне Горе страдало у обрачуну два клана из которских насеља, а да ми сада тражимо длаку у јајету.

Он је рекао да је служба то гледала, а дио њих, они нечасни, и учествовао у обрачуну шкаљарског и кавачког криминалног клана.

„Немојмо да сад, све оне који су учествовали у том раду…морамо подржати и службу и потпредсједника и његове сараднике који су кренули у обрачун“, казао је он.

Рекао је да је јуче прочитао да су из ДПС-а рекли да све мора бити по закону, а онда питао гдје су били у претходном периоду.

Питао је Абазовића колико је у Црној Гори активно организованих криминалних група и да ли се стране службе интересују за ухапшене у последњој акцији.

Ервин Ибрахимовић из Бошњачке странке казао је да Абазовић и све службе које се боре против организованог криминала имају пуну подршку те партије, али да се мора поштовати слово закона.

Бранко Чавор из ДПС-а казао је да они потпуно подржавају борбу против организованог криминала, али да треба разговарати на који се начин треба борити, поручивши да то није медијска борба.

Чавор је питао Абазовића да ли мисли да је изјавом направио притисак на судију Башовића.

Брајовић: Сви се бавимо политиком, и никоме не можемо забранити да износи политичке ставове, па ни Абазовићу
Шеф Социјалдемократа Иван Брајовић рекао је да се сви чланови Одбора баве политиком и да никоме не могу забранити да износи политичке ставове, па ни Абазовићу.

Казао је да се не доводи у питање борба против организованог криминала и да не желе да нико не буде угрожен:

„Ни обичан грађанин ни потпредсједник Владе“, казао је он.

Поручио је колегама да се преиспитају гдје су ако полемишу о томе да ли неко подржава борбу против криминала.

Казао је да би било добро да знају да ли је политички став да ли судија има везе са мафијом или за то постоје докази.

„Сви смо за борбу против организованог криминала, али дајте да се понашамо одговорно“, казао је он.

Краповић: Да ли су три полицајца повезани са протестима Горановић, Мађарић и Лјешковић?
Драган Краповић Из Демократа рекао је да не жели да вјерује да је Црна Гора 2021. године Србија из 2003. године, али да је требало да се промјени власт да почне борба против криминала.

„Било је јавног изругивања и ликовања након пуштања из притвора чланова кавачког криминалног клана, а то не иде у прилог томе да смо сви за борбу против организованог криминала“, рекао је он.

Краповић је подсјетио Абазовића на изјаву да су Вељовић и три полицајца повезани са протестима, тражећи да одгвори да ли су те три особе Тихо Горановић, Дарко Мађарић и Радосав Рашо Лјешковић.

Због обавеза потпредсједника Владе његово саслушање је прекинуто на тридесетак минута, а у међувремену чланови Одбора наставили су са радом.

Секуловић: Нема прикривања у „случају Кандић“, коначни одговор даће тужилаштво
Предраг Бошковић из ДПС-а питао је представника Управе полиције који је на Одбору, да ли је тачно да полиција није одмах након удеса алкотестирала Николу Кандића, већ три сата касније у Центру безбједности.

Казао је и да је то питање одговорности Управе полиције.

Министар унутрашњих послова Сергеј Секуловић рекао је да ће коначни одговор дати тужилаштво, које ће утврдити и да ли је Кандић био извршилац тог дјела или не.

„Постоји јавни интерес да се о овоме прича, господин Кандић према првим информацијама није био возач и имао је испод један посто промила алкохола у крви“, рекао је он.

Секуловић је казао да нема никаквог прикривања, да је полиција урадила све и да се ту нису зауставили, већ су предузимали даље мјере.

Међу којима је и саслушање свједока.

Казао је да је потписао више рјешења за коришћење цивилних таблица на службеним аутомобилима, да су сви захтеви били образложени, али да је могуће да је негдје погријешио.

Истакао је да ће све те захтјеве провјерити.

Секуловић је казао да је информација да Кандић није возио почетна, а не утврђена.

Предсједник Одбора Милан Кнежевић рекао је да је то тек проблем, ако замјеник генералног секретара Владе није возио службени аутомобил.

Рашко Коњевић (СДП) питао је Секуловића ко је друга особа која је била у аутомобилу и њиме управљала са 1,2 промила алкохола у крви.

Тражио је и да се провјери да ли је то возило тог дана, крећући се из правца Спужа према Подгориц, претицао колоне возила, пролазио кроз црвено свијетло на семафору и изазвао удес код Паладе, а потом замјенио таблице на возилу.

Сергеј Секуловић позвао је тужилаштво да утврди све чињенице с обзиром да се сумња и у поступање полиције.

„Сумњало се тада ко је био возач, јесмо ли требали сваког да лишавамо слободе, извршено је алкотестирање и вађена крв у КЦЦГ, нико ништа није прикривао, ако је било злоупотреба државни органи треба да раде свој дио посла“, казао је Секуловић.

Vijesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest