Аџић: Нема више недодирљивих, борба против корупције кренула на свим нивоима

Приоритет 43. Владе Црне Горе је снажење нашег европског пута и испуњавање препорука ЕУ и што бржи улазак Црне Горе у ЕУ, поручио је министар унутрашњих послова, Филип Аџић отварајући почетни састанак Пеер ревиеw мисије Европске комисије на тему борбе против корупције и организованог криминала која се ове седмице одржава у Црној Гори.

Истакао је да су се у претходном периоду десили напреци, али да очекује још снажнију борбу против свих ефеката корупције и криминала у наредном периоду.

„Након протеклих пар мјесеци, у Црној Гори више нема „недодирљивих“. Оно што је прије пола године или двије било незамисливо, данас се дешава. Имали смо хапшење предсједнице Врховног суда, хапшење предсједника Привредног суда, хапшења, функционера полиције, Управе за имовину, вођа и високо позиционираних чланова организованих криминалних група“, казао је Аџић.

„Јасно је да је борба кренула на свим нивоима и настављамо је у наредном периоду“, поручио је Аџић.

Он се осврнуо и на рекордне запљене дроге и цигарета, смањење процента криминалитета у Црној Гори, пораст расвијетљених кривичих дјела, као и бројне спријечене ликвидације за које су, како је казао, заслужни припадници Управе полиције.

Министар унутрашњих послова је истакао да је сарадња између институција које се баве борбом против организованог криминала и корупције на високом нивоу, али да има простора за напредак. Указао је на значајну сарадњу са институцијама ЕУ захваљујући којој су остварени значајни резултати.

„Ово је јединствена прилика за Црну Гору да сви заједно уложимо додатни напор како бисмо убрзали напредак ка чланству у ЕУ. Министарство унутрашњих послова и Управа полиције ће дати све од себе да постанемо прва сљедећа чланица ЕУ“, закључио је Аџић.

Министар правде, Марко Ковач је поручио да је 43. Влада Црне Горе основана са циљем бржег и ефикаснијег процеса приступања Европској унији и изнио увјерење да су све институције свјесне изазова који су пред нама.

„У вези са препорукама са посљедње Пеер Ревиеw мисије, када је у питању Законик о кривичном поступку, све препоруке јесу и биће разматране од стране наше Радне групе. Анализа примјене споразума о признању кривице је завршена све са циљем стварања јасније слике у ком правцу ћемо приступити измјенама код примјене овог института. Такође, у децембру прошле године су већ извршене измјене ЗКП-а због мјера тајног надзора како би се омогућила њихова пуна и адекватна примјена. Када говоримо о смјештајним капацитетима СДТ-а, Министарство правде је већ уступило 5 канцеларија, а планирамо да у најскоријем року, вјерујем већ у наредних неколико мјесеци, пронађемо трајно и системски одрживо рјешење како за СДТ, тако и за ВДТ“, казао је министар Ковач.

„Црна Гора мора наставити са реформама. Не само због годишњих извјештаја о напретку Црне Горе на путу ка Европској унији. Не због жеље да привремена мјерила претворимо у завршна, а број препорука о унапрјеђењу нашег система да смањимо. Већ због нас и будућности друштва, које не може постојати без владавине права“, закључио је Ковач.

Замјеник шефице Делегације ЕУ у Црној Гори Рикардо Сери је рекао да ће експертска мисија трајати четири дана, током којих ће се експерти из држава чланица ЕУ сусрести са представницима правосуђа, тужилаштва и полиције, и разговарати о капацитету Црне Горе да поступа у случајевима високе корупције и организованог криминала.

“Ова мисија је прилика да се оцијени остварени напредак и дају нове експерске препоруке, које треба да послуже као усмјерење за Црну Гору да даље ојача свој приступ у борби против организованог криминала и корупције,” навео је Сери.

Један од челника Демократског фронта и предсједник ДНП-а Милан Кнежевић осврнуо се на свом Твитер профилу на  изјаве премијера Дритана Абазовића о потписивању Темељног уговора и приступању Отвореном Балкану, као и на оне који су му пружили подршку по том питању. Кнежевић је питао, „има ли шта боље него кад искључени из цркве, посланици ДПС-а и Драгиња Белведеровић подржавају Дритана који ће да потпише Темељни уговор са СПЦ и приступи Отвореном Балкану?  Можда само банане из Волија? „, знатижељан је Кнежевић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest