Афера „Можура“: Када ће корупција и повезаност бивших црногорских власти са убиством новинарке КОНАЧНО добити епилог

Влада Црне Горе је годинама скривала од јавности да је мистериозна офшор компанија са Сејшелских острва „Cifidex Ltd” на неколико мјесеци преузела контроверзни међународни пројекат изградње вјетроелектрана на брду Можура на Црногорском приморју

Шта се дешава са Афером Можура

Винсент Мускат, један од тројице оптужених за убиство за убиство малтешке новинарке 2017. године Дафне Каруане Галиције осуђен је на 15 година затвора. Мускат је на суду признао кривицу. Суд је током изрицања пресуде навео да узима у обзир чињеницу да је оптужени сарађивао са полицијом.

Оптужени су и браћа Алфред и Џорџ Деђорђо.

Дафне Каруана Галиција, истраживачка новинарка описивана као „ВикиЛикс у једној особи“, убијена је бомбом постављеном под њен аутомобил у октобру 2017. године.

Мускат и браћа Деђорђо осумњичени су да су направили и поставили бомбу испод аутомобила новинарке.

Четврта особа повезана са тим убиством је Јорген Фенек, бизнисмен који је ухапшен 2019.

Афера Можура: Докази скривени у Црној Гори

Афера Можура била је током љетњих мјесеци била у жижи јавности, јер је син убијене новинарке са Малте Дафне Каруана Галицие, која је истраживала корупцију приликом купопродаје Вјетроелектране Можура на истоименом брду између Бара и Улциња, затражио је од нове Владе Црне Горе документе како би се ова афера, којом се бави и Еуропол, додатно расвијетлила.

Иако је јавност Црне Горе заинтересовала афера „Можура“, која је предмет истраге и Еуропола, и полиције на Малти, али и црногорских истражних органа, већ мјесецима, као да је та афера „занијемила“, односно, као да је изгубила на интезитету, иако је најављивана као „Последњи ексер у сандук диктатуре Мила Ђукановића“.

Очекивало се да пресуда Мускату, опет покрене причу о овој афери, али ништа се не дешава. Наша редакција је писала и Грађанском покрету УРА, који је врло активно упозоравао на дешавања везано за аферу Можуру, међутим одговора до тренутка објаве овог текста није било.

Да ли је сада коначно вријеме да се та афера расвијетли и да ли ће ово бити један од значајнијих тестова за нову Владу Црне Горе?

Дакле, син убијене новинарке и званично је тражио од Владе помоћ да се ова афера расвјетили.

Писали смо премијеру да затражимо да нова Влада деблокира пренос критично важних доказа из Црне Горе на Малту“, рекао је Метју Каруана Галициа за Центар за истраживачко новинарство Црне Горе (ЦИН-ЦГ).

Он сматра да су у Црној Гори важни докази о постојању вишемилионске корупције у пројекту који ће државу, додатно, кроз уговор о субвенционисаној струји за 12 година, коштати 115 милиона евра и који је након низа трансакција сада у већинском власништву кинеског капитала.

убијена новинарка

Метјуова мајка убијена је 2017. године, када је у њеном аутомобилу експлодирала подметнута бомба. Она је истраживала случај спорне исплате на Малти повезане са компанијама Enemalta и Cifidex и предузећа 17 Black малтешког бизнисмена Јоргена Фенека, оптуженог да је организовао убиство новинарке.

Наиме, мистериозна офшор компанија са Сејшелских острва „Cifidex Ltd” крајем 2015. године постала је власник пројекта „Можура”, вриједног скоро 90 милиона, упркос томе што је имала акцијски капитал од само један амерички долар. Ради се о компанији која је под истрагом Европске полицијске службе Еуропол и полицијских органа државе Малте у оквиру истраге убиства познате малтешке истраживачке новинарке Дафне Каруане Галиције.

Новинарски тим открио је раније да је компанија „Cifidex Ltd” била власник фирме „Mozura Wind Park”, која реализује пројекат градње вјетроелектрана, у периоду од 9. децембра 2015. године до 26. фебруара 2016. године.

Документација до које се дошло током истраживања показује да је „Cifidex Ltd” основана 13. јуна 2013. године. Званично, као њен директор евидентирана је фирма „GSA Services Ltd”, која је на ту функцију именована 30. септембра 2014. године. Иста компанија водила се и као акционар фирме „Cifidex Ltd” чији се акцијски капутал састојао од свега једне акције вриједне један долар. То пише у извјештају регистрационог агента „Dale International Trust Company”.

Интересантно је да је компанија „GSA Services Ltd” основана 29. августа 2014. године, свега мјесец прије него што је постала власник фирме „Cifidex Ltd”, која је старија од ње нешто више од годину. Доступна документа не показују првог власника „Cifidex Ltd”, који је практично сакривен доласком фирме „GSA Services Ltd”, чији је оснивач извјесни Alun Glyn Griffiths са 100 обичних акција вриједних један долар. Такође у купопродајном уговору између Цифидекса, Шпанаца и Челебића додат је и анекс чији члан 9 говори да ће концесија бити пренијета са Цифидекса на Енемалту што индицира да се радило на маскирању одређених високопрофилних азербејџанских инвеститора блиских црногорској и тадашњој малтешкој власти.

Влада Црне Горе је годинама скривала од јавности да је мистериозна офшор компанија са Сејшелских острва „Cifidex Ltd” на неколико мјесеци преузела контроверзни међународни пројекат изградње вјетроелектрана на брду Можура на Црногорском приморју.

Иста фирма је малтене читаве 2015. године (од фебруара до децембра) водила преговоре, потписала уговор о продаји и мијењала га неколико пута са шпанском компанијом „Fersa Energias Renovables” и подгоричким предузећем „Челебић“ – бизнисмена Томислава Челебића, пријатеља и пословног сарадника актуелног предсједника државе Мила Ђукановића, око стопроцентног преузимања акција ВЕ Можура и концесионих права, док су у јавности само даване изјаве како Влада Црне Горе преговара директно с малтешком владом и тамошњом државном компанијом Енемалта. На челу тадашње владе је био Џозеф Мускат, који је касније поднио оставку услед међународног и домаћег притиска због великог броја скандала укључујући и покушај опструкције истраге око убиства Дафне Каруане Галиције.

Истрага новинарског тима показала је раније да је Ђукановићев пријатељ Челебић 10. фебруара 2015. године чак 22 пута скупље од реалне тржишне вриједности фирми „Cifidex Ltd” продао један одсто капитала компаније „Mozura Wind Park” за укупно 650.000 еура. Само два дана касније компанија „Cifidex Ltd” од шпанске компаније „Fersa Energias Renovables” купила је 99 одсто капитала исте фирме за 2,9 милиона еура, што значи да је удио од један одсто у том контроверзном пројекту тада вриједио око 29 хиљада еура. Енемалта је постала једини власник компаније „Mozura Wind Park” 29. децембра 2015. године, након што јој је компанија „Cifidex Ltd” продала удио од 100 одсто капитала за укупно 3,5 милиона еура. Ипак, званично је Енемалта преузела пројекат Можура, према подацима Централног регистра привредних субјеката (ЦРПС) тек 26. фебруара 2016. године.

Интересантно је да је, по тврдњама Ројтерса, „Cifidex Ltd” за исплату „Ферсе” и Челебића добио три милиона еура од „17 Black” компаније из Дубаија чији је власник Јорген Фенек, ухапшени главни осумњичени за убиство новинарке Дафне Каруане Галиције. Након што је трансакција обављена „Cifidex Ltd” је вратио три милиона контроверзној фирми „17 Black” и још 4,6 милиона такозваног „акцијског профита”.

Новинарски тим покушао је од Марковића и Секулићеве да добије одговор по ком основу и уз чије гаранције је Влада дозволила мистериозној фирми, регистрованој 13. јуна 2013. године на Сејшелима, да преузме концесију за вјетроелектрану од дотадашњег конзорцијума „Ферса & Челебић“. Међутим, ни до закључења овог новинског броја одговор није стигао.

Неформално је од неколико извора из Владе раније речено да су тек недавно први пут чули за „Cifidex Ltd“ пошто је британска агенција Ројтерс објавила текст о пословима исте фирме с Енемалтом и „17 Black“ из Дубаија. Остаје да се види да ли је „Cifidex Ltd“ искоришћена да се сакрију одређени новчани токови у том послу, који је од самог старта повезиван с високом корупцијом.

Субвенције дају 12 година

Држава Црна Гора се уговором обавезала да компанији „Mozura Wind Park” да субвенције од 115,2 милиона еура у периоду од 12 година. Електропривреда Црне Горе (ЕПЦГ) практично је приморана да откупљује струју са Вјетроелектране Можура по цијени око три пута већој од тржишне. Енемалта је недавно признала да је платила троструко већу цијену фирми „Cifidex Ltd“ (10.3 милиона еура) од оне коју је пријавила у Црној Гори (3,5 милиона евра), када је куповала 100 одсто удјела компаније „Mozura Wind Park“. Тиме је постало јасно да су на Малти и у Црној Гори књижени различити износи, односно да се књиговодство у тим државама кад је у питању пројекат „Можура“ не поклапа.

Све трансакције одрађене преко Прве банке

Компанија „Mozura Wind Park”, која управља контроверзним пројектом вјетроелектрана на брду Можура између Бара и Улциња, годинама послује преко Прве банке, у којој је појединачно највећи акционар Ацо Ђукановић, брат предсједника државе Мила Ђукановића, што се може закључити на основу документације коју је прикупио новинарски тим.

Од маја 2011. године до фебруара 2013. године било је 17 уплата, показује пројектна документација до које је дошао новинарски тим. Уплате су настављене и након тог датума. Компанија „Fersa Energias Renowables S.A.” је 19. октобра 2015. године уплатила 55.000 еура, а 23. октобра исте године још 1.270.000 еура на девизни рачун фирме „Mozura Wind Park”, отворен у Првој банци. Недуго након тих уплата и званично је у Централном регистру привредних субјеката (ЦРПС) промијењен власник компаније „Mozura Wind Park” – Шпанци који су имали 99 одсто удјела напустили су посао, односно продали су га мистериозној компанији са Сејшелских острва „Cifidex Ltd” за 2,9 милиона еура.

IN4S

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest