Афера око избора предсједника Основног суда у Беранама: Комисија фаворизује поједине кандидате

Бодовање кандидата није извршено објективно и у складу са чињеничним стањем. Незадовољство по овом питању исказале су и судије Дубравка Поповић и Љубинка Милетић, које су се нашле међу четири кандидата за избор предсједника

Минулих дана у јавности појавиле су се информације да се избор предсједника Основног суда у Беранама одвија под сумњивим околностима. Тачније „процурела“ је вијест да је на помолу нова афера у правосудним институцијама и да се од стране Комисије за оцјењивање судија, на чијем се челу налази др Весна Вукчевић, поједине судије – кандидати за поменуту функцију, фаворизују у односу на друге, Такође, речено је да бодовање кандидата није извршено објективно и у складу са чињеничним стањем. Незадовољство по овом питању исказале су и судије Дубравка Поповић и Љубинка Милетић, које су се нашле међу четири кандидата  за избор предсједника Основног суда у Беранама. Сви кандидати су недавно добили одлуке о оцјењивању од стране поменуте комисије за које судије Поповић и Милетић тврде да су сачињене незаконито. То су потврдиле и у изјави за ДАН, истичући да ће своје незадовољство исказати и тужбом коју ће поднијети Управном суду Црне Горе.

-Тачно је да ћемо поднијети тужбе Управном суду Црне Горе, јер сматрамо да су одлуке о оцјењивању судија од стране надлежне комисије донесене незаконито. Приликом оцјењивања појединих кандидата, између осталог, није на прави начин вреднован квалитет њиховог рада, као ни остварена норма. Једноставно кандидати нијесу имали једнак третман од стане комисије. Све то је код нас оставило велику горчину – казале су у изјави за ДАН судије Поповић и Милетић.

Са друге стране предсједница Комисије за оцјењивање судија др Весна Вучковић, која је уједно и судија Врховног суда Црне Горе и члан Судског савјета, је за ДАН казала да је цијели поступак спроведен у складу са важећим законом.

– Коначна оцјена је утврђена у поступку који је претходио оцјењивању, сходно одредбама Закона о Судском савјету и судијама и Правилима за оцјењивање судија и предсједника судова. Кандидати којима је утврђена коначна оцјена Одлуком Комисије за оцјењивање, а нијесу задовољни, како су и поучени, имају право да покрену управни спор пред Управним судом Црне Горе, у року од 20 дана од дана пријема Одлуке – навела је Вучковић у одговору везаном за избор предсједника Одновног суда у Беранама који је доставила ДАН-у.

Међу критеријумима и подкритеријумима за оцјењивање судија и председника судова у Црнј Гори су број заавршених предмета, укинутих одлука, отворених претреса, односно расправа, усвојених контролних захтева. Вреднује се, између осталог, благовременост израде одлука, квалитет образложења, прирпема за суђење, али и стручно усавршавање.

Процедура налаже да се након извршеног оцјењивања са кандидатима обави интервју и да се након тога донесе коначна ослука о избору предсједника Основног суда у Беранама. Судије Поповић и Милетић у датом случају тврде да оцјењивање судија није одрађено на ваљан начин и да су поједини кандидати исфаворизовани уочи интервјуа који треба да се обави.

-Треба да услиједи интервју, али наши резултати су занемарени приликом оцјењивања, због чега су се други кандидати нашли у предности – навеле су судије Поповић и Милетић.

 Јавни оглас за избор предсједника Основног суда у Беранама, број 01-5894/20 расписан је још  08.10.2020. године. Поједини правници сматрају да поступак избор предсједника овог суда траје неоправдано дуго. Тим прије, јер се на тој функцији и даље, и то од 1998. године, налази Драган Дашић, иако му је мандат истелао прије двије године.  Све се то дешава иако по Закону о Судском савјету и судијама, који је одавно донешен, предсједник суда не може бити преко два мандата. Одлуком Судског савјета од 8. октобра 2020. године, је констатован предстанак функције Драгану Дашићу, с тим што је остављена могућност да фукцију предсједника суда обавља до избора новог предсједника, што је, по мишљењу појединих правника, противзаконито.

DAN

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest