Ако држава не помогне, такси и аутобуски превозници ће морати да повећају цијене

PIXABAY

Превозници од државе траже субвенције или повећање поврата акцизе на гориво како не би морали да дижу цијене својих услуга. Ако им држава не помогне, повећање цијена такси и аутобуских услуга је неминовност

Фото: PIXABAY

Аутобуски и такси превозници мораће повећати цијене својих услуга уколико им држава не помогне и субвенционише их по литру горива или се одрекне акциза на гориво. Таксисти траже да возе за 1,1 еуро по литру, док је превозницима највећа цијена коју могу поднијети да буду рентабилни 1,3 еура по литру. Такси и аутобуски превозници запошљавају око четири хиљаде људи.

Цијена дизела је сада 1,45 еура по литру, али ће од уторка бити скупља за минимум 15 центи, а, према најавама домаћих и страних стручњака, реално је очекивати да цијене буду и преко два еура по литру.

Предсједник струковног синдиката таксиста Црне Горе Борислав Павловић казао је за „Дан“ да ће данас имати састанак са министром финансија Милојком Спајићем у вези са захтјевима које су дописом послали прије неколико дана. Таксисти су тражили субвенције за плате за први квартал и субвенције по литру горива, за цијену од преко 1,1 еуро по литру.

– Наше услуге ћемо поскупјети само ако нам држава не помогне онако како смо тражили. По садашњим цијенама нема ефекта возити, боље је паркирати ауто и сједјети кући. Ако дизел поскупи драстично, као што се најављује за преко 30 центи, а не будемо имали никакву помоћ, онда цијене услуга морамо повећати за 50 одсто. Ипак, више детаља ћемо имати након састанка са министром, као и након састанка који ћемо након тога одржати са колегама – рекао је Павловић.

Албанци прелазе границу да сипају гориво

У Албанији су цијене горива скочиле на 2,11 еура, са 1,60 еура. Због тога су бројни становници те земље током последња два дана прелазили границу и пунили гориво у Црној Гори, казало је за „Дан“ више извора из нафтних компанија. Навели су нам и да су бројни возачи који су прешли границу пунили бидоне горива и стварали залихе. Због цијена горива у Албанији су грађани јуче протестовали.

Током последња два дана на многим пумпама у ЦГ забиљежен је повећан промет, а спомињало се и да ће пумпе да ограниче да се може сипати 20 литара горива. Ову информацију, међутим, нисмо могли потврдити, односно током јучерашњег дана пумпе нису ограничавале возаче колико горива могу сипати.

Он је раније казао да је у Црној Гори тренутно мање од хиљаду лиценцираних таксиста, а да их је прије пандемије било преко 1.500.

Аутобуски превозник Давор Докић, један од чланова Кластера превоза Црне Горе, казао је да су превозници у очајној ситуацији, те да је осим цијена горива проблем и политичка ситуација у Црној Гори.

– Предлагали смо давно да се измијени Закон о акцизама и да се повећа дио акцизе који се враћа превозницима. Он је сада 18 центи, а предлагали смо да нам се врати цјелокупан износ. Нажалост, нисмо добили никакав одговор у вези са тим предлогом – реако је Докић.

Истакао је да је данас у Њемачкој литар дизела 2,35 еура, а да је недавно био 1,79 еура. Цијена литра у Њемачкој, како је казао, скочила је 56 центи и нема намјеру да се заустави. Када су у питању цијене услуга аутобуских превозника, рекао је да прво морају знати на колико ће се зауставити цијена горива у будућем периоду.

– Цијене не смијемо мијењати брзо због наших корисника. Морамо бити опрезни. Држава може да помогне са субвенцијама, а уколико то не уради, неминовно је да ћемо повећати цијене. Опште је расуло на свим нивоима. Цијена по којој ми можемо возити и бити рентабилни је 1,3 еура по литру. Све преко тога нас принуђава да дижемо цијене услуга. Према неким информацијама, цијене горива ће ићи преко два еура. Од државе и даље тражимо да нам врати комплетну акцизу како не бисмо дизали цијене – рекао је Докић.

По садашњим цијенама нема ефекта возити, боље је паркирати ауто и сједјети кући. Ако дизел поскупи драстично, као што се најављује за преко 30 центи, а не будемо имали никакву помоћ, онда цијене услуга морамо повећати за 50 одсто, казао је Павловић

Истакао је да у Црној Гори послује 130 фирми које се баве превозом и које имају 1.000 аутобуса. Запошљавају близу три хиљаде радника.

– Држава не треба да даје велики новац да би сачувала превознике. Превоз је као у организму крвоток, мора се сачувати – нагласио је Докић.

Због рата у Украјини и бројних санкција и забрана, како је навео, сигурно је да ће и туризам да трпи.

– Туризам директно и индиректно чини половину нашег бруто домаћег производа. Бројне дјелатности су наслоњене на туризам. Руси и Украјинци су били скоро трећина нашег тржишта по ноћењима и доласцима, а по потрошњи чине 50 одсто. Не можемо надомјестити туристе из тих земаља и то ће се одразити на сезону. Колико и у којој мјери то ћемо да видимо, али да ће сезона поново бити проблематична то је дефинитивно – поручио је Докић.

Нове цијене горива објавиће се у понедјељак, а ступиће на снагу у уторак од поноћи.

Извор: Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest