Аријус ван Тинховен: заборављени херој Великог рата

Аријус ван Тинховен завршио је медицину у Амстердаму. Зашто је, од свих земаља у које је могао да оде, решио да 1912. године дође баш у Србију и ту ступи у службу Црвеног крста, није познато. Тек, када се нашао у жаришту сукоба, Аријус је увидео да постојеће медицинско особље којим је Србија располагала једноставно неће бити довољно да збрине све повређене током Првог Балканског рата.

Фото: Историјски забавник

Ван Тинховен је отворио у Београду привремену болницу у којој је сам направио и салу за операције у којој се највећи број захвата састојао од вађења метака из рањеника. У болници је лежало најмање две стотине људи.

У ван Тинховеновој пратњи стално је био и један старији Србин који је радио као тумач, али је доктору убрзо стигла и помоћ у виду колега и медицинских сестара са свих страна света које је његов потез инспирисао да и сами дођу и помогну Србији.

1915. године прикључио се Црвеном крсту Француске и постао шеф хирургије. У првим месецима 1916. године Ван Тинховен је одређено време провео у Албанији још једном се сусревши са својим српским пријатељима. Холандске новине тих дана су пренеле његове речи да се стање у коме се налази српска војска и страхоте које пролази народ “не могу описати”.

Ван Тинховен је на позив српских власти учествовао у истрази ратних злочина Аустроугара у Србији. Као и нешто касније Арчибалд Рајс, и екипа Ван Тинховена је констатовала масакр који су над цивилним становништвом починиле аусторугарске трупе.

Ван Тинховен је водио ратне дневнике и чувао фотографије које је направио током свог боравка у Србији. Захваљујући овим документима Холандија је била једна од првих европских земаља које су сазнале за страхоте које су се током првих година Првог светског рата дешавале у Србији, а нарочито о употреби експлозивних и тзв. “дум-дум” метака који су према међународним конвенцијама још у оно време били забрањени.

У Београду је 2006. основан Центар за научну и културну сарадњу Србије и земаља низоземског говорног подручја које је добио име АРИУС у знак захвалности и сећања на овог човека.

Извор: Историјски забавник

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest