АСП: Кинези због короне затражили 43,6 милиона еура

Фото: Скриншот

Кинеска компанија ЦРБЦ је у новембру 2020. године, обавијестила тада одлазећег министра саобраћаја Османа Нурковића да услијед мјера изазваних Ковид 19 епидемијом потражује 43,6 милиона еура, казали су из Акције за социјалну правду.

Фото: Скриншот

„Управо толико је кинеска компанија „China Road and Bridge Corporation“ (ЦРБЦ) израчунала да кошта то што од фебруара 2020. године до средине исте године није могла да гради приоритетну дионицу Смоковац Матешево по планираној динамици радова“, саопштено је из АСП-а .

Како тврде,нико из Владе Душка Марковића није упознао црногорске грађане у вези са овим потраживањем.

„До почетка ове године то потраживање ЦРБЦ није се водило као повучено, док је по овом питању истовремено постојала потврда покренутог спора од кинеске компаније. Ни Нурковић, нити било ко из одлазеће Владе Душка Марковића, није тада упознао црногорске грађане са овим потраживањем, иако они финансирају комплетну изградњу дионице аутопута. Владе Демократске партије социјалиста подигле су „високи зид ћутње“ о овом пројекту, а касније владе нијесу направиле значајнији отклон од нетранспарентности“, наводи се у саопштењу.

Према њиховим тврдњама, ЦРБЦ је од почетка 2020. године упутио Инжењеру већи број обавјештења о намјери покретања потраживања за продужење рока за завршетак радова и додатно плаћање усљед појаве Ковид 19.

„Обавјештења су редовна процедура за уговоре о пројектовању и изградњи закључене по Жутом Фидицу, а упућују се Инжењеру, односно у овом случају француско италијанском конзорцијуму Ingerop Conseil & Ingenierie-Geodata Engineering S.p.A., којег Влада плаћа да контролише радове на прироритетној дионици. Инжењер је један од неколико контролора пројекта изградње аутопута. Као разлоге за продужење рока и за додатна плаћања, које је до средине 2020. приказивао као привремена, ЦРБЦ је навео одлуке владе у Кини, затим црногорске Владе, али и одлуке земаља у региону због Ковид 19, које сматра догађајима више силе, због чега није имао довољно људства да изводи радове по планираној динамици и трпио је негативне последице“, наводи се у саопштењу АСП-а.

Како додају,Инжењер је крајем августа 2020. године оцијенио да ЦРБЦ није понудио доказе да је због епидемије, коју је црногорска Влада објавила 26. марта 2020. године, недостајало радне снаге или робе и да је кинески извођач све до 15. марта могао да ангажује радну снагу изван Кине, те је сходно томе оцијенио да ЦРБЦ нема право на додатне трошкове, а да има право на евентуално продужење рока, само ако докаже да радови касне или ће каснити због Ковид 19.

„Након оваквог става Инжењера, ЦРБЦ је почетком септембра 2020. године издао Саопштење о незадовољству и најавио да покреће спор, док је крајем истог мјесеца доставио ново потраживање за продужење рока због Ковид 19 епидемије. Вреднујући ново потраживање, овог пута само за продужење рока, Инжињер је оцијенио да је избијање Ковид 19 изузетан догађај више силе и да даје право само на продужење рока, ако је извођење кључних радова било ограничено због директних и индиректних посљедица догађаја. Послије овог вредновања Инжењера, кинеска компанија је у новембру 2020. године послала коначно потраживање за додатно плаћање од 43,6 милиона због утицаја Ковид 19 на пројекат“, саопштено је из АСП-а.

ЦРБЦ је, како кажу, затражио 14,9 милиона директних трошкова, 27,3 милиона индиректних трошкова и 1,4 милиона трошкова за главног подизвођача „Бемаx“, јер подгоричка компанија није могла да ангажује радну снагу из Албаније и Босне и Херцеговине, коју је ангажовала у ранијем периоду.

„Као директни трошкови рачунате су бруто плате особља које није могло да се врати из Кине и особља у карантину, те трошкови изградње карантина и опреме у мировању. Као индиректни трошкови рачунати су режијски трошкови главне, локалне и канцеларија на градилишту, као и касно ослобађање гарантног депозита, али и накнаде за банкарске гаранције“, закључено је у саопштењу АСП-а.

Извор: Портал РТЦГ

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest