Атлантиде нашег доба: Најљепши потопљени градови планете

Сабласни крстови који вире из воде, једва видиви темељи и зарђало гвожђе данас красе многа некада просперитетна мјеста.


Већина ових градова је потопљена како би се обезбиједила вода и струја за растућу популацију.

Док су неки градови демолирани прије плављења, други су остали нетакнути, а њихове сабласне појаве и данас уливају језу у посјетиоце ових занимљивих локација.

 Potosi (Венецуела)

Градић Потоси напуштен је 1985. године, када су власти одлучиле да у близини изграде хидроелектрану. Мјештани су препустили своје домове води и наредних 20 година једино што се видјело од града био је крст цркве која је била највиша грађевина у месту.


Међутим, 2010. године, вода је почела да се повлачи и Потоси је полако израњао на свјетлост дана.

Готичка црква поново је видљива и поред ерозије и влаге због које изгледа као да је старија неколико вјекова.

Kuron Venosta (Италија)

Једна једина кула обиљежава мјесто некадашњег села који се данас налази испод језера Лаго ди Ресија. Алпско мјесто потоплено је након завршетка Другог свјетског рата, када су власти одлучиле да споје три језера у једно и подигну хидроелектрану.

Прије потапања, 163 куће и 1.300 ари воћњака су прекривени пијеском, а торањ је намјерно остављен као меморијал. Зими, када се површина језера заледи, до њега се може стићи пјешке.

Vilarinjo da Furna (Португалија)

И овај градић доживео је свој крај због хидроелектране. Португалско село које постоји од времена Римског царства, било је дом око 300 људи прије него што је потопљено 1972. године. Интересантно је да земљиште и даље припада потомцима власника чије се некадашње куће појаве с времена на вријеме, када ниво воде у резервоару опадне.

Vilarinho da Furna: conheça o Gerês que se afundou

Vilarinjo da Furna био је специфично село, јер су његови мјештани живели у систему наслеђеном од Визигота, Наиме, свака породица имала је једног члана представника у такозваној хунти, односно савјету старешина села.

 Džal Mahal (Индија)

Водена палата у Џајпуру налази се на центру језера Ман Сагар. Нико не зна када је тачно изграђена, а претпоставља се да је стара најмање 300 година, јер је сигурно саграђена прије бране која се данас налази на језеру.

Прва четири спрата палате су потопљена, а када је водостај висок изнад површине вири само последњи спрат. Палата је реновирана за посјетиоце и освијетљена је ноћу.

Ši Čeng (Кина)
Један од најневероватнијих археолошких локалитета на сијвету налази се испод површине кинеског језера Kjandaо. Лављи град или кинеска Атлантида, како га зову, настао је током владавине династије Хан између 25. 200 године. Локалитет се простире на простору еквивалентном површини 62 фудбалска терена.

Непроцјењиви рељефи и статуе ипак нису спасиле град од потапања 50их година, када је изграђена брана. Ипак, чак и данас не престаје да привлачи туристе, тачније рониоце којима су древни остаци постали једна од најомиљенијих атракција.

извор: national geographic serbia

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest