Ауто-пут: Привреди и грађанима путарина прескупа

Превозници који одржавају међународне аутобуске линије, након што је Влада објавила путарине за ауто-пут, очекују смањивање, јер како је рекао за Радио Црне Горе Владан Лалатовић, нигдје није пракса да камиони и аутобуси плаћају исту надокнаду. И Хилмо Франца очекује субвенције, јер је, како каже, за компаније које превозе робу за снабдијевање тржишта цијена од 17 еура превисока.

Фото: РТЦГ

Подгоричани задовољни што ће скратити пут до сјевера, возећи првом дионицом ауто-пута, а око цијене мишљења су подијељена. Предсједник Општине Бијело Поље Петар Смоловић поручује да би циљ државе морао бити да се ауто-пут максимално користи, а не, како каже, да буде празан.

Још је неизвјесно када ће бити отворена прва дионица ауто-пута. Надлежни обећавају да ће се црногорски грађани и туристи возити током главне сезоне.

То је прије неколико дана најавио Андреј Михајловић из Монтепута.

„Грађани Црне Горе и гости који буду стизали из иностранства и ишли на наше Приморје сигурно ће се током главне туристичке сезоне возити аутопутем“, казао је Михајловић.

Влада је на посљедњој сједници саопштила колике ће бити путарине. За путничка возила утврђена је на три и по еура. И то је кажу подгоричани висока цијена, али не крију задовољство што ће брже стизати од Подгорице до Колашина.

„Цијена од три и по еура је превисока, ако се има у виду куповна моћ становништва. Ако се томе додају и високе цијене горива јасно је да ће вожња бити прескупа, али је предност што тај пут спаја сјевер и југ државе. Што се ради о скупом пројекту који из прихода треба да исплати себе“, прокоментарисао је један Подгоричанин.

Аутобуски превозници ће плаћати 17 еура за вожњу ауто-путем. Власник који одржава међународне линије Владан Лалатовић за Радио Црне Горе каже да очекује ниже цијене за аутобусе.

“Мислим да је то прескупо, али сам сигуран да ће држава саопштити прецизан цјеновник, јер не може бити иста путарина и за камионе и аутобусе. Дужина, тонажа одређује категорију возила па и цијену. Ако остану сада саопштено превозницима би се увећали трошкови, па би морали кориговати цијене карата, што не би било добро“, рекао је Лалатовић и додао да напримјер у Србији на аутопуту Милош Велики од Чачка до Београда, који је дуг 120 километара путарина за аутобусе износи 11 еура.

Мало је скупље, истакао је у Хрватској и Словенији, јефтиније у Италији, па како је закључио наше цијене путарине биле би најскупље.

Путарина за камионе, одлуком Владе, утврђена је на 17 еура.

Власник компаније Франца, Хилмо Франца, у изјави за Радио оцјењује да је то превисока цијена. Просјечно из сједишта његове фирме у Бијелом Пољу дневно 15 до 20 камиона превози призводе до Подгорице и Приморја.

Такође, десетак путничких возила. Зато, наводи, чекају званичан цјеновник, па да дају предлог за субвенције таквим предузећима.

„За велике компаније, и не само за њих већ и мале и генерално привреду требало би наћи неко рјешење да се добију попусти, нарочито за оне фирме које се баве сопственим превозом“, поручио је Франца.

Да су цијене путарине превисоке прокоментарисао је Радио Црне Горе и предсједник Општине Бијело Поље Петар Смоловић и садашњи цјеновник, поручује, треба преиспитати.

“Није суштина аутопута да буде празан, већ да се сав саобраћај усмјери на њега и да буде бржи, ефикаснији, сигурнији, али и да дефинитивно доноси приходе којима би се враћали кредити који су узети за његову градњу. И наравно да што прије наставимо изградњу друге и треће дионице, јер нам ауто-пут до Колашина не значи ништа ако се не настави даље“, нагласио је Смоловић.

Колике су цијене у региону…

У Србији напримјер на дионици дугој готово 190 километара од Београда до Суботице за путничка возила је три еура, за камионе и аутобусе девет еура.

У Хрватској путарина се плаћа по километру, а на званичном сајту Ауто-мото савеза се наводи да до Шибеника укупна путарина мало изнад 37 еура, Ријеке 26 и по, а до Истре 25 еура.

Као примјер узимамо и цијену путарина у туристичкој Грчкој. Тамо је путарина код Солуна 50 центи, а за возила чија је висина два метра и 70 цм еуро и по.

Од прелаза Евзонија до Лафкаде има осам наплатних рампи и укупна путарина је 14 и по, до Тасоса мало изнад седам еура, а до Крфа укупно на седам наплатних рампи 10 еура и 60 центи.

Извор: РТЦГ

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest