Политичка криза је изазвана одмах након избора, који су били у августу 2020. године. Ми из Покрета за промјене, али и из Демократског фронта, поставили смо се као фактор стабилности и у цијелој ситуацији смо демонстрирали иницијативу која би довела до тога да се партије, односно политички лидери тих партија којима су грађани дали повјерење, договоре. Самим тим бисмо и преузели одговорност, казао је посланик Покрета за промјене (ПзП) и Демократског фронта (ДФ) Никола Бајчетић.
Бајчетић оцјењује да је Црна Гора у претходне двије године доживјела низ експеримената.
– Имали смо експертску владу за коју нико није гласао. Након тога смо имали мањинску владу. Мислим да је Црна Гора, то јесте њени грађани уморни од различитих експеримената и да би требало да сједнемо за сто и да се договоримо о формирању техничке владе која би имала за циљ да припреми ванредне парламентарне изборе. Та влада би имала ограничен рок и у влади би били политички актери који су добили повјерење на изборима. Као што сам већ напоменуо, ДФ је спреман да преузме одговорност, јер смо свједоци да експерименти које су предлагале наше колеге нису заживјели. Мислим да је ово реално рјешење, да се вратимо грађанима који су нам дали повјерење и сједнемо за сто – истиче Бајчетић.
Скупштина Црне Горе је изгласала неповјерење влади Дритана Абазовића, сат иза поноћи 20. августа, након дванаест сати расправе. За смјену извршне власти гласало је 50 присутних посланика. Иницијативу за смјену Владе поднијело је 36 посланика Демократске партије социјалиста (ДПС), Либералне партије, Социјалдемократа, Социјалдемократске партије (СДП) и Демократске уније Албанаца, послије потписивања Темељног уговора са Српском православном црквом (СПЦ). У завршној ријечи, предсједник Владе Дритан Абазовић је изразио наду да ће предсједник Црне Горе ускоро дати новој већини мандат за састав нове владе или ће, у супротном, доћи до нове нестабилности. Истакао је да он у преговорима о формирању нове власти неће учествовати. Бајчетић наводи да уколико се не постигне дијалог између партија које су побиједиле на изборима, дефинитивно је излаз у ванредним парламентарним изборима.
Нестраначки мандатар неприхватљив
Помиње се да би мандатар за састав техничке владе могао бити нестраначка особа. Тачније, медији су објавили да постоји предлог да неко из невладиног (НВО) сектора буде мандатар власти који би припремао ванредне парламентарне изборе. Бајчетић истиче да је Демократски фронт против таквог предлога, јер нема потребе да се наставља даље са експериментима.
– Имамо јаке политичке лидере који су спремни да преузму одговорност. С обзиром на то да су се експерименти до сада показали неуспјешним, ми смо против такве иницијативе. Црна Гора нема времена за експерименте – истакао је посланик Покрета за промјене.
Казао је и да мањине треба да буду дио и нове извршне власти.
– Позив мањинама је упућен од самог почетка. Не видим разлог зашто мањине не би партиципирале у овој, али и у свакој будућој влади. Мањине треба да предузму одговорност за своје бирачко тијело и дешавања у држави – подвлачи он.
На питање је ли могуће доћи до двије трећине у парламенту, одговара да ће се све искристалисати у данима пред нама.
– То све зависи од динамике преговора око техничке владе – појашњава Бајчетић.
– Оваква, пољуљана политичка ситуација највише одговара мафијашким и криминогеним структурама у Црној Гори, које су већ јавно таргетиране и рекао бих да су угрожене у овом тренутку, а када су структуре угрожене, онда су најопасније. Из тог разлога потребан нам је што хитнији концензус како бисмо наставили борбу против организованог криминала и корупције, који оптерећују Црну Гору дуги низ година – наводи посланик Демократског фронта, Бајчетић.
Често се сугерише да ДФ није прихватљив међународној заједници. Став америчке администрације јесте да Фронт није њихов партнер. Такође, извјестилац Европског парламента за Црну Гору Тонино Пицула недавно је казао да црногорска политика треба да одлучи гдје жели ићи – у ЕУ или ће се наћи у орбити неког руско-српског свијета.
Бајчетић наводи да је ДФ, као највећа политичка организација, увијек спреман за преузимање одговорности.
– Такође, ДФ је можда и једина политичка организација у Црној Гори која није под контролом страних амбасада, већ служи искључиво интересима своје државе и свог народа. Зато је врло важно нагласити да је ДФ спреман на сарадњу са свим западним адресама, али искључиво уз међусобно уважавање и поштовање, у борби за мир, безбједност, регионалну стабилност и економски просперитет поштујући суверенитет и територијални интегритет, као и међународно право – закључује Бајчетић.
Дан