Бајден упозорио Пекинг: САД ће бранити Тајван уколико Кина одлучи да нападне

Џо Бајден је рекао да ће САД војно интервенисати да одбрани Тајван ако буде на удару Кине, у необично снажној председничкој изјави у знак подршке самоуправи која је изазвала пркосан одговор Пекинга, преноси „Гардијан“.

Говорећи у Токију другог дана своје посјете Јапану и у позадини растуће забринутости због кинеских војних активности у региону, Бајден је рекао да је одговорност САД да заштите острво на власти – које Кина сматра одметничком провинцијом – „чак и јачи” након руске инвазије на Украјину.

„То је обавеза коју смо преузели“, рекао је Бајден, након што је рекао јапанском премијеру Фумију Кишиди да Вашингтон подржава стално чланство Јапана у реформисаном Савјету безбхедности УН и планове Токија да појача своју безбедност рекордним нивоима потрошње на одбрану, као настоји да се супротстави нуклеарно наоружаној Северној Кореји и све насилнијој Кини.

Амерички председник је рекао да сваки покушај Кине да употријеби силу против Тајвана „не би био прикладан… то би дислоцирало цио регион и била би још једна акција слична оној која се догодила у Украјини“.

У Пекингу је портпарол министарства спољних послова Ванг Венбин рекао да је питање Тајвана „чисто унутрашња ствар Кине“.

„О питањима која се тичу кључних интереса Кине, суверенитета и територијалног интегритета, Кина нема мјеста за компромис или уступке“, рекао је Ванг.

Ванг је рекао да ће Кина увијек бранити своје интересе снагом својих 1,4 милијарде становника. „Нико не би требало да потцијени чврсту решеност, чврсту вољу и снажну способност кинеског народа у одбрани националног суверенитета и територијалног интегритета“, додао је он.

У складу са пекиншким „принципом једне Кине“ – или „политиком једне Кине“ у Вашингтону – САД признају став Пекинга да постоји само једна кинеска влада и да немају формалне дипломатске односе са Тајваном. Али одржава незваничне контакте, укључујући и де факто амбасаду, и снабдева Тајван војном опремом за самоодбрану.

„Америка је посвећена политици једне Кине, али то не значи да Кина има јурисдикцију да употреби силу да заузме Тајван“, рекао је Бајден и додао: „Очекујем да се то нец́е догодити“.

Предсједникови помоћници за националну безбедност су се помјерили на својим мјестима и помно проучавали Бајдена док је одговарао на питање, а неколицина је гледала доле док је давао свој одговор о одбрани Тајвана.

У августу је високи званичник Бајденове администрације био приморан да истакне да се америчка политика према Тајвану није променила након што се чинило да је предсједник сугерисао да ће САД бранити острво ако буде нападнуто, што је одступање од дуготрајне америчке позиције „стратешке двосмисленост”.

Све вец́и утицај Кине у региону, укључујући војне вјежбе у близини Тајвана и ваздушне и поморске активности око ланца острва у Источном кинеском мору којим управља Јапан, појавио се као кључна тема Бајденове посете, чак и засенивши сјевернокорејске нуклеарне програме и програме балистичких пројектила.

Бајден и Кишида су се у понедељак обавезали да ће блиско сарађивати у одговору на „све више присилно понашање Кине које је у супротности са међународним правом“, наводи се у извјештају Бијеле куће са њиховог састанка.

Касније је Бајден изразио подршку јапанским плановима да ојача своју одбрану. Владајућа партија Јапана разматра позиве земљи да стекне способност да изврши први удар на непријатељске базе ако верује да јој прети непосредан напад – потез за који неки кажу да крши њен „пацифистички” послератни устав.

„Поздрављам одлучност Јапана да ојача своју одбрану – јак Јапан и јак савез Јапана и САД су сила добра у свету“, рекао је Бајден.

Кишида је рекао да ће „основно“ ојачати одбрану Јапана, додајући: „Рекао сам да су све опције на столу, укључујуц́и способност Јапана да изврши прве ударе на непријатељске базе“.

Поподне, Бајден је требало да покрене регионални трговински пакт осмишљен да покаже посвец́еност САД региону и унесе стабилност у трговину након поремећаја изазваног ратом у Украјини.

Индо-пацифички економски оквир (ИПЕФ) ће помоћи земљама САД и Азије да ближе сарађују на ланцима снабдевања, дигиталној трговини, чистој енергији, заштити радника и напорима у борби против корупције. Али чланови ИПЕФ-а неће преговарати о тарифама или олакшати приступ тржишту – потез који би био непопуларан код куће међу бирачима који верују да би одобравање вец́ег приступа америчком тржишту угрозило америчке послове.

Пакт, за који је мало вјероватно да ће укључити било какве обавезујуће обавезе, сматра се покушајем САД да изврше одређени економски утицај у региону пет година након што се Доналд Трамп повукао из трговинског споразума о Транспацифичком партнерству. И нече укључивати другу највећу светску економију, Кину, која је у понедељак осудила Бајденов поновни фокус на америчку војну и економску умешаност у региону као осуђена на пропаст.

„Такозвана Индо-пацифичка стратегија је, у суштини, стратегија стварања подјела, подстицања конфронтације и подривања мира“, рекао је кинески министар спољних послова Ванг Ји, преноси државни медиј Синхуа. „Без обзира на то како је упаковано или прерушено, на крају ће неизбежно пропасти.

Ванг је рекао да је планирани састанак за уторак у Токију између лидера Квад земаља – САД, Јапана, Индије и Аустралије – покушај Вашингтона да „формира мале клике у име слободе и отворености“, док се нада да ће „обуздати Кину“ .

Сјеверна Кореја је наставила да баца сенку на Бајденову посету, иако је он више волео да се фокусира на трговину и послове. Упитан у недељу да ли има поруку за лидера Северне Кореје Ким Джонг-уна, Бајден је рекао само: „Здраво… тачка“.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest