Бојанић: „Неће ми партије одређивати сараднике“

“Расподјела функција коју сам видио у медијима ми личи на рачун без крчмара”
СТРАНАЧКА ПОДЈЕЛА ФУНКЦИЈА У ДРЖАВНОЈ УПРАВИ
„Неће ми партије одређивати сараднике“
Младен Бојанић поручио да ће он одлучивати у свом ресору којем припадају енергетска и жељезничка предузећа, Аеродроми, Лука Бар, Цивилно ваздухопловство….


Министар за капиталне инвестиције Младен Бојанић оцијенио је да му расподјела челних функција по предузећима личи на “рачун без крчмара” и поручио да ће ипак он одлучивати у ресору који покрива.

“Расподјела функција коју сам видио у медијима ми личи на рачун без крчмара. Ипак сам ја крчмар у ресору који покривам, свидјело се то коме или не”, казао је Бојанић “Вијестима” одговарајући на питање да ли је био упознат са договором партија владајуће већине – да предложе функционере “по дубини”, односно у државним предузећим и агенцијама.

Министарство капиталних инвестиција преузело је надлежности ранијег Министарства саобраћаја и поморства и Министарства економије.

То значи да је Бојанићев ресор задужен за енергетска предузећа (ЕПЦГ, ЦГЕС, ЦЕДИС…), Аеродроме, жељезничка предузећа, Луку Бар, Цивилно ваздухопловство, управе поморске сигурности и за саобраћај…

Премијер Здравко Кривокапић најавио је јуче да Влада неће разматрати ниједан предлог за именовања руководилаца у институцијама јавног сектора без детаљног јавног извјештаја. Како је саопштено из Владе, он је дао инструкцију свим члановима Владе да прије предлагања вршилаца дужности за поједине позиције у институцијама јавног сектора, обаве разговор/интервју са потенцијалним кандидатима и о томе сачине извјештај.


“Тај извјештај мора бити достављен Влади уз сваки предлог за одређивање вршилаца дужности и мора садржати разлоге због којих се даје одређени предлог. Напомињем да се предлог за одређивање вршиоца дужности, уз који не буде достављен наведени извјештај, неће разматрати на Влади”, казао је Кривокапић након сједнице Владе на којој је разматрано питање подјела “по дубини”.

Представници партија нове парламентарне већине објаснили су да тиме желе да имају спремна кадровска рјешења у случају потребе, али да ће коначну одлуку донијети Влада.

Из владајуће већине тврде и да ће њихов кадар бити стручан, а за мјеста за које буде расписан конкурс, биће равноправан са осталима који се буду јавили.​Из партија владајуће већине су раније тврдили да су одустали од подјеле “по дубини” након што је јавност бурно реаговала на ранији захтјев СНП-а да им због вишегодишње опозиционе борбе припада дио власти. Одржан је и састанак са тадашњим мандатарем, сада премијером након кога се тврдило да ништа неће бити од партијског кадрирања “по дубини”.


Међутим, претходних дана појавиле су се незваничне информације о подјели функција, па би коалицији “Мир је наша нација” требало да припадну челне позиције у Електропривреди, Руднику угља, Пошти, Луци Бар, Будванској ривијери, управама за саобраћај и јавне радове, Цивилном ваздухопловству, Фонду ПИО, Монтепуту, Монтенегробонусу, Институту за црну металургију…

ДФ би требало да добије позиције извршних директора Будванске ривијере, “Плантажа”, Управе за имовину, Жељезничког превоза, Управе за шуму, Управе царина, као и мјеста предсједника одбора директора ЕПЦГ и ЦЕДИС-а…


СНП очекује директорска мјеста у Фонду за здравство, Заводу за извршење кривичних санкција. Влада је у “Службеном листу” већ објавила промјену састава њеног Управног одбора а на челу те институције биће вјероватно Данијела Павићевић (СНП)…

Коалицији “Црно на бијело” треба да припадну управе прихода, за дјаспору, поморске сигурности, Завод за школство, Управа за љекове, Морско добро, ЦЕТИ… а Покрету за промјене челне позиције у Агенцији за инвестиције, Агенцији за заштиту животне средине, Управи за некретнине, енергетским компанијама…


Чланове бордова директора државних предузећа именује Влада као оснивач, док извршног директора у већини случајева бира одбор директора. Код државних институција извршни директор се бира на конкурсу.

Током мандата ДПС-а и његових коалиционих партнера, челне позиције у предузећима и агенцијама такође су договаране коалиционо. Након избора 2016. Бошњаци и Социјалдемократе су имале по два посланика у претходном мандату Скупштине, али су сем ресора у Влади, њихови кадрови добили кључне позиције у Монтепуту, Жељезничком превозу и инфраструктури, Аеродромима…

Остале позиције држали су функционери ДПС-а, а већина је још на њима.

„Крокодилске сузе за стручњацима из ДПС-а“
Посланица ДФ-а Симонида Кордић оцијенила је да они који проливају крокодилске сузе за ‘стручњацима’ из производње диктаторског режима ДПС-а настоје да се задржи статус qуо и настави политика поражена на изборима.

Она каже да је и приликом фомрирања Владе професионализација била изговор да се, како је рекла, изгурају представници већине грађана, али при том нису постављана сувишна питања о стручности кандидата који немају ни дан политичког искуства, ни минимум политичког знања за обављање искључиво политичких послова.


„С друге стране, нису закукали ни зато што, авај, један од ријетких чланова Владе са политичким стажом нема ни дан искуства у пословима безбједности којима управља”, навела је Кордићева у саопштењу.

Сматра да је ова “оркестрирана забринутост” само брига за одржавање кадрова ДПС-а на руководећим мјестима по било коју цијену и са критеријумима који се, по добром старом обичају бившег режима, мијењају по потреби, тако да оправдају сваког ко је подобан, а да елиминишу свакога ко није, а то су “баш увијек представници народне већине”.

Vijesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest