Боровинић Бојовић: Очекујемо пад броја заражених

Епидемиолошка ситуација у Црној Гори и даље је озбиљна, али је боља него претходне двије седмице, што је и очекивано с обзиром на рестриктивне мјере, каже у разговору за Нову М министарка здравља Јелена Боровинић Бојовић. Пад броја заражених, додаје, очекује се и у наредном периоду.

НОВА М: Епидемиолошка ситуација је врло озбиљна, међу првим смо земљама на свијету према броју заражених и умрлих. Знамо да лоцкдоwн није могућ због економије. Али, да ли мислите да овим мјерама постижемо резултате, да ли су адекватне? Видјели смо да их не поштују ни они који би требало да дају примјер.

БОРОВИНИЋ БОЈОВИЋ: У Црној Гори су на снази ригорозне мјере, чије поштовање је и предуслов да дају очекиван резултат. Могу да саопштим да су резултати последњих дана бољи него претходне двије седмице, што је очекивано, имајући у виду да рестриктивне мјере, да би дале резултате, захтијевају одређени временски интервал, од најмање 15 дана и очекујемо да ће у наредним данима број дневно заражених имати тенденцију пада. Што се тиче самих мјера, односно њихове ригорозности, оне јесу у овом тренутку ригорозне и негдје су неки златни, средњи стандард у односу на то какве мјере могу да постоје.

НОВА М: Колико је интересовање за вакцинацију. Ви, као министарка здравља и као љекар, да ли сматрате да је на довољном нивоу?

БОРОВИНИЋ БОЈОВИЋ: Као љекар увијек кажем – није довољно, јер бих највише вољела када би се сви пријавили за вакцинацију. На основу Националне стратегије, предвиђено је да би било добро ако постигнемо вакцинацију 350 хиљада грађана, што би износило 70-75 одсто колективног имунитета. Оно што је важно јесте да тај колективни имунитет не чине збирно само вакцинисани, него га чине и они који су прележали болест. Ми ћемо учинити све што је у нашој моћи да кампању о вакцинацији уздигнемо на завидан ниво и да се што више приближимо грађанима, у смислу објашњавања колики значај заиста има имунизација.

НОВА М: Дио јавности и даље Вас критикује због тога што су одбијене донације вакцина у јануару. Тврде да је до сада могло бити вакцинисано и до 10 одсто становништва. Осјећате ли одговорност због тога?

БОРОВИНИЋ БОЈОВИЋ: Апсолутно не! Зато што је мој једини циљ и приоритет био да вакцина која стигне у Црну Гору буде квалитетна, ефикасна и безбједна, односно сигурна. Тиме смо се искључиво и једино руководили. Никада ниједну донацију нисмо одбили, једино што смо захтјевали јесте да се преговори воде на нивоу Владе са Владом одређене земље или директно са произвођачем. Сви они који су имали намјеру да донирају, свакако су добродошли, али су упућени на онај пут којим је та донација могућа.

НОВА М: Изнијели сте озбиљне оптужбе на рачун бивших здравствених власти, а у вези са исправношћу односно, неисправношћу респиратора и понудили доказе… Након тога, огласило се бивше руководство Клиничког, али и компанија Глосариј, који су то демантовали и казали да скрећете пажњу са катастрофалне епидемиолошске ситуације. Рекли сте да нећете да будете судија, али шта сад, када очекујете епилог ове приче и какав?

БОРОВИНИЋ БОЈОВИЋ: Нисмо износили оптужбе, износили смо чињенице, које су нам биле доступне. Специјално државно тужилаштво ће се, уколико процијени, професионално односити према том догађају и сигурна сам да ће резултати њиховог рада бити потпуно валидни. Што се тиче оптужби да смо то урадили да бисмо пребацивали одговорност на неког другог, апсолутно не. Управо смо то урадили да се скрене пажња на потпуну транспарентност и исправност свих поступака, који се односе на здравствени ресор, не само у набавци, већ и у комплетном функционисању.

НОВА М: Често се може чути, како од Вас, тако и од челника здравствених установа у Црној Гори, да систем није пред пуцањем, да је и те како стабилан. Истовремено, грађани су се, најчешће из болнице у Никшићу гдје је константно велики број Цовид позитивних пацијената, жалили на велике гужве, да нема Лонгацефа, па чак и да је дошло до квара на кисеоничним јединицама… Може ли заиста бити да ништа од овога није тачно?

БОРОВИНИЋ БОЈОВИЋ: Што се тиче пуцања здравственог система, он апсолутно није пред пуцањем. Да ли су здравствени радници и љекари уморни – наравно да јесу! Да ли осјећају хроничан замор, наравно да осјећају! Али, само чињеница да у Црној Гори још нису ангажовани у раду са Ковид пацијентима сепарати, односно љекари других специјалности, довољно говори о томе да систем није пред пуцањем. Што се никшићке болнице тиче, недостатка Лонгацефа није било ни у једном тренутку. Пријављивали су нам недостатке наводне у Дому здравља, међутим, добила сам информацију да Лонгацефа имамо довољно и у никшићком и у свим другим домовима здравља и болницама. Што се тиче кисеоничне пумпе, број пацијената којима је потребан централни кисеоник, био је повећан. Да не бисмо довели ни у једном тренутку здравље ниједног пацијента, превентивно се дјеловало.

НОВА М: Претходној власти спочитавано је да Националним координационим тијелом за борбу против коронавируса не управљају стручњаци из области медицине. Нова власт најавила је експертско тијело. Ви сте били на челу тог Савјета. Зашто нисте више? Зашто је на челу тог савјета премијер, који није љекар?

БОРОВИНИЋ БОЈОВИЋ: Имајући у виду то да је ситуација у нашој земљи, као и у свим земљама у региону, у овом тренутку практично истовјетна, свакако смо сматрали да један од основних и најважнијих субјеката тог Савјета треба да буде премијер, са чиме је он апсолутно био сагласан. То је апсолутно био наш договор и није било никаквих других недоумица у том смислу. Тиме смо хтјели да кажемо да ми сви заједно одлучујемо, да се нико не плаши било какве одговорности и да наступамо као један јединствени тим.

НОВА М: Сезона је пред нама. Туризам једини може спасити посрнулу због корона кризе економију. Ми смо дакле високо на свјетској листи по броју умрлих и заражених. Чини се да је проблем и бивше и ове власти неадекватно управљање границама. Тако оцјењује дио јавности. Да ли ћете увести обавезу ПЦР тестирања за све приликом уласка у земљу како би се туристи осјећали сигурнијим, како то нпр. мјесецима ради Дубаи? Може ли се очекивати да се гарантује здравствена безбједност евентуалним туристима и да ли ћемо макар од маја отворити угоститељске објекте и хотеле ради правовременог букинга?

БОРОВИНИЋ БОЈОВИЋ: Када бисмо ми могли да знамо шта ће да се дешава, рецимо, 26. маја, онда бисмо ми били чудотворци. Суштина је да епидемиолошке мјере диктирају епидемиолошки параметри, односно актуелна епидемиолошка ситуација, која је веома динамичан процес. Ако ме питате шта је наша жеља, намјера и тенденција, свакако јесте да ми омогућимо услове за стабилну и сигурну туристичку сезону. И учинићемо све да такве услове обезбједимо. Али, опет кажем, то ће дијелом зависити и од самих грађана, односно од озбиљности којом ће они схватити ове мјере.

Извор: Нова М

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest