Бошковић кршио законе и исплаћивао новац без документације: Скоро 25.000 евра за „хотелске услуге“ за које нема фактуре и фискалне рачуне

Утврђено је да Министарство није на вријеме, односно, до 15. у мјесецу достављало Управи прихода извјештај о плаћеним порезима и доприносима за социјално осигурање запослених

Бошковић

Државна ревизорска институција (ДРИ) утврдила је да је Министарство одбране прошле године за изгубљене судске спорове исплатило 1,1 милион еура и да нема захтјеве за те исплате, док је из благајне за потребе Обавјештајно-безбједносног директората исплатило 41,5 хиљада за које нема вјеродостојне књиговодствене исправе на основу којих је тај новац исплаћиван, пишу Вијести.

Ревизијом прошлогодишњег пословања утврђено је да Министарство одбране није урадило процјену вриједности покретне имовине и дијела непокретне имовине и није водило евиденцију покретне имовине (без Војске и Генералштаба), да су ангажоване особе по уговору о дјелу за систематизована радна мјеста и да су за исте послове уплаћиване различите накнаде, да је фирми која је регистована као путничка агенција исплаћиван новац за услуге организације семинара.

Ревизија се односи на период док је тим ресором руководио министар Предраг Бошковић који је сада посланик ДПС-а.

ДРИ је дао позитивно мишљење на финансијско извјештавање и условно мишљење на ревизију правилности, јер је утврђено да Бошковићев ресор није пословао у складу са законима о имовини, о државним службеницима и намјештеницима и о управљању и унутрашњим контролама у јавном сектору, као и Упутством о раду државног трезора.

Фактуре без фискалних рачуна

ДРИ је утврдио да је Министарство одбране прошле године платило 5.000 еура за услугу организације семинара и то фирми која је регистрована за дјелатност путничке агенције, а на основу приложене документације државни ревизор се није могао увјерити у коју сврху је семинар организован. Утврђено је и да је по фактурама која је доставила овој агенцији, исплаћено 24,489 хиљада за “хотелско-угоститељске услуге за делегацију, за потребе Министарства одбране”.  Уз те фактуре нијесу приложени фискални рачуни, нити спецификације за извршене услуге.

”Министарство одбране је прошле године вршило плаћање на основу фактура за хотелско-угоститељске услуге које не прати сва потребна документација (фискални рачуни или спецификација извршених услуга), па се контрола издатака не може спровести на начин прописан Упутством о раду Државног трезора. Укупан износ од 24.369,02 еура плаћен је на основу 42 фактуре из 2019. године”, констатовано је у извјештају.

ДРИ је констатовао да Министарство одбране није Управи за имовину доставило податке из књиговодствене евиденције о броју, врсти, типу и старости возила које користи, док државном ревизору није дат на увид акт Владе о броју возила који може да користи Министарство одбране, а који се доноси сходно Владиној уредби.

За исте послове различита накнада

”Евиденција непокретне и покретне имовине која се води у Министарству одбране не садржи податке о набавној вриједности, исправци вриједности и садашњој вриједности. Министарство није обрачунавало амортизацију непокретне и покретне имовине за 2020. годину и није (без Војске и Генералштаба) извршило попис покретне имовине, на дан 31.12.2020. године. Министарство одбране, до 1. децембра 2019. године, није утврдило за 2020. годину број возила неопходних за несметан рад, што није у складу са Уредбом о начину коришћења превозних средстава у својини Црне Горе”, пише у извјештају.

Утврђено је да Министарство није на вријеме, односно, до 15. у мјесецу достављало Управи прихода извјештај о плаћеним порезима и доприносима за социјално осигурање запослених.

Ревизија је показала да је овај Владин ресор ангажовао раднике на основу уговора о дјелу, а за већ систематизована радна мјеста чиме је кршен Закон о државним службеницима и намјештеницима.

”Уз то, прошле године је ангажован већи број радника по основу уговора о дјелу, а да није донијет план за њихово ангажовање и критеријуми за њихов избор.

Уговаран је различити износ накнада за исте послове и исти период закључења уговора, није обезбијеђена контрола/надзор над извршењем послова и није обезбијеђено извјештавање о обављеном послу, а сходно томе ни могућност утврђивања да ли су извршени послови за које је закључен уговор”, костатовано је у извјештају.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest