Божовић: Ја сам и даље амбасадор Србије у Црној Гори

Надам се да ће у овој години постојати политичка воља да се ово питање ријеши како би амбасада Србије у Црној Гори наставила неометано да ради, казао је он

Бивши амбасадор Србије у Црној Гори Владимир Божовић казао је да је он и даље амбасадор Србије у Црној Гори.

– И тако ће и остати све док Република Србија не одлучи другачије, јер држава Србија, као и Црна Гора и свака друга суверена и призната држава, имају право да самостално бирају своје амбасадоре и дипломате – пише на Твитер налогу Божовића.

Навео је и да се нада да ће у овој години „постојати политичка воља да се то питање ријеши како би амбасада Републике Србије у Црној Гори наставила неометано да ради“.

Божовић је реаговао након интервјуа министра вањских послова Ђорђа Радуловића за Дан који је казао да је Божовић бивши амбасадор и да својим изјавама „не доприноси конструктивнијим односима“ између Црне Горе и Србије.

– Божовић је проглашен персоном нон грата седам дана прије него што је ова влада изгласана. Нажалост, чини ми се да господин Божовић у овом тренутку својим представљањем не доприноси конструктивнијим односима између Србије и Црне Горе. Сигуран сам да би Србија из палете сјајних дипломата које има могла да одабере новог амбасадора. Kако год се господин Божовић представљао, мени је жао, али он може да буде амбасадор само уколико га прихвати држава пријема. Вјерујем да је тема око бившег амбасадора Божовића тема пасе, јер је Србија рекла свој став, а Црна Гора свој – казао је Радуловић.

Подсјећамо, Божовића је Министарство вањских послова у претходној Влади Душка Марковића прогласило персоном нон грата и ускратило му боравак крајем новембра прошле године

Одлука тадашњег Министарства услиједила је пошто је Амбасада Србије у Црној Гори издала саопштење са цитатима Божовића који је Подгоричку скупштину 1918. назвао “ослобођењем” и “слободном вољом” црногорског народа.

Из Министарства тада је саопштено да је Божовић „омаловажио државу која му је дала дипломатско гостопримство”. 

Божовић се тада у саопштењу дотакао Мојковачке битке, наводећи је као примјер христолике жртве за свог ближњег и за слободу, била је увод у ослобођење Црне Горе и Подгоричку скупштину- као слободан израз народне воље за уједињење са братском Србијом.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest