„Бранићемо наша огњишта у ЦГ, ми смо неугодни противници!“: Албанска дијаспора позива на уједињен отпор против Закона о пребивалишту

„Наши преци су ратовали вазда за та огњишта, још од турског доба, преко борбе против фашизма, све до гласања на референдуму 2006. године“, поручили су из албанске асоцијације ,,Арбанашко вијеће 1703“ из Њемачке

Протест Албанаца, илустрација

Након што је Влада на сједници у петак, 26. марта, усвојила Информацију о планираним измјенама и допунама Закона о регистрима пребивалишта и боравишта, а са циљем уређења бирачког списка и враћања повјерења грађана у бирачки процес, представници бившег режима изразили су протест због такве одлуке.

Упркос чињеници да је бирачки процес нетранспарентан и да бирачко право користе црногорски држављани који у суштини имају фиктивно пребивалиште, тј. пријављено и никад одјављено пребивалиште у Црној Гори, а де факто живе, привређују, односно настањени су у иностранству са намјером да управо тамо и остану, реакције на такав потез актуелне извршне власти су бурне.

Посебну пажњу пробудило је саопштење албанске дијаспоре, конкретно хришћанске албанске асоцијације ,,Арбанашко вијеће 1703“ из Њемачке, чији је лидер Никола Шабан најавио и протесте испред црногорског конзулата у Франкфурту и испред централе ЕУ у Бриселу.

Nikola Saban
Никола Шабан, предсједник асоцијације „Арбанашко вијеће 1703“

„Наше протестно обраћање усмјерено је искључиво ка жељи да сачувамо постигнуто право и бранимо наше домове у Црној Гори јер нам нико не може дати статус странца и покушати да умањи наше присуство у активностима државе Црне Горе. Наши преци су ратовали вазда за та огњишта, још од турског доба, преко борбе против фашизма, све до гласања на референдуму 2006. године. Демократски смо гласали и то нам нико не може порећи – наш глас ће се увијек чути. Били ми у Црној Гори или далеко од ње – бићемо вазда ту! Не ваља нас имати за противника, многи су се покајали“, поручио је Шабан за „Побједу“.

Он је додао да је на иницијалном састанку у Лудвигсхафену закључено да се ,,арбанашка народна групација у овој дискриминацији не разликује од самих Црногораца, Бошњака, Бокеља и Срба па и других које се осјећају прозваним због ове неправде“, те да намјеравају да посебне активисте тих групација позову због заједничког става и протеста.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest