Братић: Кад су ме нападали, ДФ ми је пружао и моралну и физичку заштиту

Наставићу да се бавим политиком с обзиром на то да сам медијски већ прошла све лоше што политичарка или јавна личност може да прође, казала је бивша министарка

Фото: Поглед

Нова влада на челу са Дританом Абазовићем није утемељена на изборној вољи грађана. Према томе, дошло је до незапамћене изборне гимнастике када након пада Владе није дошло до нових парламентарних избора, већ је дошло до прекомпозиције. То није проблематично само са процедуралне стране, већ је проблематично то што су конституенти ове владе нехомоген и необичан конгломерат, с обзиром на њихове статуте и платформе и на основу обећања једних који су добили власт и других који су власт изгубили, казала је у интервјуу за „Дан“ бивша министарка просвјете, науке, културе и спорта Весна Братић.

Она је рекла да народ јесте гласао за Социјалистичку народну партију (СНП) у оквиру коалиције „За будућност Црне Горе“ и за коалицију „Црно на бијело“, али подсјећа да је у платфрмама тих партија било јасно наведено да ће се борити против бившег режима.

– Сада је питање и колико је то више бивши режим. Такође, обећавано је да ће се борити против корупционашких афера и њихових партнера. Нова влада је у парламенту изгласана и гласовима неких актера корупционашких афера. Обећања су неостварива, а резултати ће тешко бити остварени, с обзиром на то да зависе од оних које треба процесуирати – истиче бивша министарка.

Она је изузетно скептична када је у питању успјешност ове владе.

– Са сваке сједнице не да се чују дисонантни тонови, већ чујем ужасну буку и бијес. Имате осјећај да они нису дио исте владе. Имате два министра у Влади која је усагласила Темељни уговор и посланицу СДП-а Драгињу Вуксановић Станковић која протестује испред Владе, а унутар ње се налазе и министри из СДП. Ситуација је за аналитичаре занимљива, али би било боље да је мање занимљива, а више стабилна – наглашава наша саговорница.

Школство деполитизовано

Наша саговорница каже да је тужно што је реформу образовања морала да започне деполитизацијом школства.

– Више нема директора који ће ићи около са списковима и тражити од особља да се изјасне за кога су, јер је то атмосфера која гуши. Бавили смо се више човјеком и стандардом, него папирима. Имали смо врло мало времена и потрудили смо се да кренемо малим корацима. Ријешили смо егзистенцијално питање за велики број људи, а сада се опет враћамо корак уназад. Што се тиче смјене, свим директорима је престао мандат и били су дужни да распишу конкурсе. Директори су знали за ту обавезу, али нису образовали школске одборе и стекли су се услови да буду разријешени. Што се тужби тиче, већина бивших директора је и даље на послу, осим они који то нијесу хтјели, па су се вратили партијским дужностима, које су обављали и док су били директори – казала је Братић.

Према њеним ријечима, када би сви директори који су тужили министарство добили пресуду и када би она била потврђена, износ који би држава платила био би мањи од реалне цијене стана од 90 квадрата и 40.000 еура колико је стан плаћен.

Она је подсјетила да је започета израда закона о високом образовању и најављене битне промјене у школству, а нада се да ће то бити завршене током мандата ове владе.

Коментаришући односе у влади на чијем челу је био Здравко Кривокапић, истиче да је више него јасно да је у једном дијелу дошло до формирања двије струје.

– На крају је дошло до тога да један дио министара не долази на сједнице Владе. Међутим, наши лични односи су у највећем броју случајева били више него коректни. Односи са Ђорђем Радуловићем су, на примјер били одлични, иако се о много чему нисмо слагали – казала је Братић.

Бивша министарка је казала да министри морају да поштују одлуке Владе, али могу да се с њима и не слажу.

– Ја сам више пута саопштила да сам против санкција Русији, не зато што навијам за једну или другу страну у сукобу. То су два веома блиска словенска народа, што је још већа трагедија. Сваки рат је трагедија и не може да донесе ништа добро, али мислим да мале државе не могу учинити ништа добро по себе нити спријечити сукоб увођењем санкција. Мислим да мали треба да се држе по страни. То је изјавио и предсједник Хрватске Милановић. Када сте у државној политици водите се интересима своје земље, али то не значи да морамо да се постављамо навијачки или хушкачки – подвлачи Братић.

Одговарајући на питање око даљег политичког ангажмана, каже да ће се бавити политиком с обзиром на то да је медијски већ прошла све лоше што политичарка или јавна личност може да прође.

– Тешко је данас бити аполитичан, заправо просто немогуће, јер је сваки сегмент нашег живота зависан од политике. Што се тиче колега из покрета „Европа сад“, ја им желим сву срећу, то су млади и способни људи, као и бившем премијеру Здравку Кривокапићу. Ја сам му захвална што ми је повјерио једно врло захтјевно министарство. Имам контакте са одређеним политичким структурама које су блиске мојим свјетоназорима. Када се говори о Демократском фронту (ДФ), јесте било повезивања у медијима и ја нећу да кријем да имам пријатеље у ДФ-у, то јесте у Новој српској демократији (НСД) – рекла је Братић.

Потписати Темељни уговор

Братић истиче да су се Министарство правде и кабинет Здравка Кривокапића бавили Темељним уговором и да не зна због чега није потписан.

– Мислим да уговор треба да буде потписан, првенствено због тога што је потписан са двије вјерске заједнице. Уколико бисмо се водили бомбастичним оцјенама појединаца и партија да би се Црна Гора урушила или капитулирала, онда је Црна Гора до сада капитулирала најмање два пута – када су потписани уговори са Католичком црквом и са Исламском заједницом. Не знам како држава може капитулирати од стране Цркве. Наравно, то су бесмислице, али биће јако добро ако се потпише уговор. О садржају још увијек не могу да причам јер нисам виђела коначну верзију, а искуство ми говори да ништа није готово док се не стави потпис. Вријеме је да Темељни уговор буде потписан и престане да буде нека врста монете за партијска надгорњавања и сакривање заиста великих проблема са којима се држава суочава – закључила је Братић.

Како је додала, иако функционере те партије није познавала раније, током рада 42. Владе били су јој подршка.

– Када се десио први напад на мене, без обзира на то што сам им била потпуно непозната, људи из ДФ-а су ми пружили и моралну подршку и физичку заштиту док нисам добила заштиту од стране полиције. Напад на министра требало би да је нешто што алармира друштво, а једино су се из НСД огласили тада. Ја сада формално нисам члан ниједне партије, временом ћу одлучити у ком формату ћу да будем актер политике, хоће ли се стварати неке коалиције или не. Нисмо сигурни ни када ће бити парламентарни избори. У сваком случају, моји свјетоназори су блиски свјетоназорима НСД. Тамо има много квалитетних људи, који могу да допринесу смиривању тензија и стабилизацији политичке сцене у Црној Гори. Одлучићу на који начин ћу се ангажовати када за то дође вријеме, а тренутно уживам у послу професора – истакла је наша саговорница.

Извор: Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest