Братић најавила измјене критеријума за додјелу звања наставника, слиједи ревизија школских програма


Министарство просвјете, науке, културе и спорта (МПНКС) програмом рада за 2021. годину планира да изврши ревизију наставних планова и програма и усаглашавање градива са резултатима и методологијама ПИСА тестирања и других провјера знања ученика, пише Дан.

Црногорски ученици су на ПИСА тестирању 2018. године заузели 52. мјесто међу 79 држава.

У документу “Приоритети и мјере за спровођење програма рада у 2021. години” наводи се да су неки од задатака измјена система додјеле унапријеђених звања наставника и додјела награда из Фонда за квалитет и таленте и формирање платформе за огледне часове по предметима и разредима.

“Биће извршена редукција васпитно-образовних исхода и исхода учења предметних програма у условима онлајн наставе услед пандемије вируса ковид-19, као и ревизи ја наставних планова и програма на основу пристиглих примједби од различитих циљних група, усаглашавање предметних програма с резултатима и методологијама ПИСА, ПИРЛС, ТИМСС, екстерне и интерне националне провјере знања, уз сагледавање међународне упоредивости”, наводе у Министарству.

Планирају успостављање сарадње ресора за културу и просвјету кроз организовање културних активности (нпр. концерти, позоришне и филмске представе и едукација) у школама.

У плану је и сарадња ресора за спорт и просвјету кроз популаризацију спорта у школама (посјете представника спортских савеза школама), као и сарадња ресора за науку и просвјету кроз промовисање науке и истраживачког учења у школама.

Из ресора којим руководи Весна Братић најављују и унапређивање сектора за креативне индустрије и Одјељења за међународну сарадњу у оквиру ресора за културу.

Предвиђена је и подршка наставницима (струковним удружењима наставника, наставницима на нивоу школе) у писању пројеката, као и промјена система организације Школе у природи и система организације такмичења ученика.

Најављено је и формирање Развојног центра Црне Горе у координацији са другим министарствима и са универзитетима.

Према програму рада, биће настављене активности на рестаурацији дијела непокретне културне баштине, као и на дигитализацији биоскопа и адаптацији и санацији спортских сала.

Планирају и да ријеше дугогодишње инфраструктурне проблеме у објектима у којима се обављају дјелатности које су у њиховој надлежности, уз стварање бољих материјално-техничких услова за боравак дјеце у школама и вртићима.

Покренуће акцију да сваки ученик има компјутер

Као једна од приоритетних активности у овој години планирано је и покретање акције „Сваки ученика да има компјутер”.

Прошлу школску годину обиљежио је прекид образовно-васпитног рада у јавним и приватним установама од 16. марта 2020. године. Тако је већ 23. марта почела примјена новог концепта наставе на даљину.

“Реализацијом тог пројекта обезбијеђен је континуитет наставног процеса и ученицима је омогућено стицање нових знања, односно продубљивање већ усвојених, као и развијање вјештина”, подсјетили су из Министарства просвјете, науке, културе и спорта.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest