Брковић: Вектра Монтенегро би могла тужити државу

СЈЕДНИЦА КОМИСИЈЕ ЗА КОНТРОЛУ И ПРАЋЕЊЕ ПОСТУПКА ПРИВАТИЗАЦИЈЕ
Брковић: Вектра Монтенегро би могла тужити државу
„Ако ми данас пођемо без неког закључка, неће бити да је држава изгубила 50 милиона, него ће држава добити тужбу од Вектре Монтенегро за 50 милиона и више, јер од 2007. године до данас није ослободила имовину да би се у њу могло инвестирати“, поручио је Брковић


МИНА
Власник Вектре Монтенегро, Драган Брковић, најавио је да ће тужити државу, ако имовину хотелско туристичког предузећа (ХТП) Бока не ослободи од терета реституције и не ријеши радне спорове из претпиватизационог периода, како би се омогућило инвестирање.

Он је на сједници скупштинске Комисије за контролу и праћење поступка приватизације најавио да ће држава, ако не повуче одређене потезе, добити тужбу од Вектре Монтенегро.

„Ако ми данас пођемо без неког закључка, неће бити да је држава изгубила 50 милиона, него ће држава добити тужбу од Вектре Монтенегро за 50 милиона и више, јер од 2007. године до данас није ослободила имовину да би се у њу могло инвестирати“, поручио је Брковић.

Он је казао да ће се тек након тога створити услови да се у кратком року, од шест мјесеци или годину, крене с инвестицијама у хотеле тог предузећа.

„То је и била обавеза из приватизационог уговора од 64 милиона, што ће сада бити најмање 120 до 140 милиона“, прецизирао је Брковић на сједници на којој се расправљало о приватизацији предузећа ХТП Бока.

ХТП Боку је прије 14 година купила Вектра Монтенегро, прворангирана компанија на тендеру за продају државних 59,4 одсто акција. Већински удио је коштао око 22 милиона еура.

Брковић је рекао да је Вектра Монтенегро код НЛБ банке подигла кредит од 27 милиона за куповину тих акција.

„То је највећи промашај у мојој 48-годишњој пословној каријери. А зашто? Зато јер сам вјеровао држави и инстиуцијама ситема“, поручио је Брковић.

Он сматра да је склопљен незаконит уговор, јер држава није смјела да на такав начин уђе у процес приватизације, него да претходно „очисти предузеће“ које даје на тендер.

Брковић је навео да до данас нијесу скинути терети реституције.

„Чим смо у децембру 2007. године преузели компанију ангажовали смо финансијску полицију да направи контролу пословања која је утврдила утају пореза од 575 хиљада. Ту је био и порески дуг, терети реституције, радни спорови. Када смо разгрнули ситуацију у Вектра Боки, видјели смо да смо ми купили 37 милиона проблема, а не имовину у коју треба инвестирати“, сматра Брковић.

Он је поручио да је частан човјек из часне породице, и да је часно радио 48 година.

„Ми смо прватна фирма. Ја сам својим, а не новцем грађана радио. Нијесам ниједан еуро туђи или од државе узео“, поручио је Брковић.

Вршилац дужности извршног директора ХТП Бока, Милић Поповић, казао је да је продаја тог предузећа била најупјешнија приватизација остварена у Црној Гори, са најбоље оствареним приходом за државу.

„Држава је узела више за Вектру Боку него за све приватизоване хотеле укупно на црногорској обали“, рекао је Милић Поповић.

Он је додао да су, након приватизације, сагледали документацију компаније и суочили се са њеним реалним проблемима.

„Тада смо увидјели да је држава требало превасходно да уведе стечај у компанију, ријеши нагомилане дубиозе из тог система и онда, ако постји нешто што је чиста имовина, то понуди на тендер“, сматра Милић Поповић.

Он је рекао да су, када су преузели компанију, затекли 26 милиона рачуноводствено исказаних губитака, као и проблеме у вези са радним споровима из претприватизације.

„Затекли смо 28 милиона неусаглашеног акцијског капитала и имовинске спорове из реституције вриједне преко 15,5 милиона еура, који су и данас актуелни“, прецизирао је Милић Поповић и додао да држава није ту компанију продала, јер је била профитабилна.

Посланица Демократске Црне Горе, Зденка Поповић, рекла је да је компанија Вектра Монтенегро прави примјер „побједника транзиције и кумовске приватизације“.

„Компанија је прави примјер како један мали предузетник, који је радио у Подгорици, постаје мултимилионер захваљујући кумовским и пријатељским везама и томе што је имао безрезервну подршку Савјета за приватизацију, Привредног суда и цијеле Владе од 2007. године до промјене власти“, тврди Зденка Поповић.

Она је казала да Брковић и људи око њега нијесу изучили основне елементе теорије менаџмента, а који се тичу знања, визије, умијећа управљања трошковима, продуктивности и могућности предвиђања.

„Нажалост, огромни ресурси и средства су потрошена, узети су огромни кредити, заложена и продата огромна земља, а у међувремену су се представници компаније бахатили. Ми данас имамо на дјелу јавно посрнуће и падање на кољена једног великог транзиционог добитника и некадашњег бизнисмена“, рекла је Зденка Поповић.

Она је казала да је предузеће ХТП Бока продато по неупоредиво нижој цијени од тржишне, односно за 22,2 милиона еура, а вриједила је преко 70 милиона.

„Дакле 50 милиона сте добили, односно Савјет за приватизацију вам је омогућио да за 22,2 милиона купите комплетан Херцег Нови“, навела је Зденка Поповић.

Она тврди да је Брковић један од највећих пореских дужника и да је, гдје год је ушао, увео стечај и направио проблем.

“Уништио је дрвопрераду у Пљевљима до туристичких комплекса у Будви и Херцег Новом, да не причам о Румији трансу. Све што је имао је продао, узео милионске кредите, па банке стављале хипотеку на имовину. Је ли то примјер доброг привредника, мислим да није”, рекла је Зденка Поповић.

Посланик Демократске партије социјалиста (ДПС), Петар Ивановић, казао је да има утисак да је данашња сједница врста једног пријеког суда, а не расправа у одбору Скупштине.

“Морам се супротставити тези да је Херцег Нови град у којем је претходна већина споводила опозициону освету. То је највећа глупост коју сам чуо”, навео је Ивановић.

У Херцег Новом се, како је казао, налази једини Оне&Онлy у Европи.

Ивановић је питао је ли то дио те освете према опозицији.

Отворени су, како је подсјетио, Лазарет, Иберостар, Палмон Баy и други хотели у којима ради око двије хиљаде људи.

“Сада парламентарна већина има прилику да усвоји било који закон, али и да уништи економију Црне Горе. Ако ћемо да имамо овакве сједнице на којима ћемо да прозивамо привреднике и будемо пријеки суд није добра пракса ни у духу парламентаризма”, рекао је Ивановић.

Предсједник невладине организације (НВО) Бивши радници Боке и представник радника, Ђорђе Рајак, казао је да социјални програм није ни до 30 одсто испоштован, као и да су радници ускраћивани по питању плата.

Од 63 радника 27 је отишло у пријевремену пензију, која износи испод 150 еура.

“Питам све установе, од којих прво тужилаштво зашто нам није одговорило и зашто не заштити раднике. Питам и Пореску управу зашто не наплаћује ове дугове који су евидентни. Држава не жели да наплати оно што нама припада”, навео је Рајак.

Он је питао фондове да ли је иједан њихов представник поставио питање шта се ту дешава, а Централну банку (ЦБЦГ) зашто дозвољава да се све те незаконитости око траксакције новца дешавају.

“Обраћали смо се више пута Специјалном државном тужилаштву (СДТ), Судском савјету, Уставном и Врховном суду, од којих смо добијали одговоре да се поштује план реорганизације. Међутим, његова реализација касни, ове године није ни испоштован”, казао је Рајак.

Он је оцијенио да су у читавом том процесу оштећени једино радници и држава.

“Имамо тотално некоректну сарадњу са послодавце, којем смо се обраћали више пута”, закључио је Рајак и додао да радницима пријети опасност да почну умирати од глади.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest