Будва ускоро добија Стратешки план развоја до 2028. године

Foto: Opstina Budva

Предсједник Општине Будва Мило Божовић иницираће процес доношења Стратешког плана развоја Општине Будва за период 2023-2028, будући да ова општина већ пет година нема свој крунски документ планирања развоја.

„Стратешки план представља кључни документ у планирању развоја јединице локалне самоуправе. Будва као локална самоуправа са изузетним потенцијалом за раст и развој своју будућност мора планирати свој развој стратешки, како би еколошки, економски, социјално и демографски била град квалитетног и просперитетног живота“ наводи предсједник Општине Будва Мило Божовић.

Стратешким планом се утврђује постојеће стање развоја Будве, општи циљ развоја, стратешки циљеви са приоритетима за њихово остваривање, мјере и смјернице за остваривање стратешког плана, оријентациона средства за спровођење стратешког плана, начин њиховог обезбјеђивања и друга питања од значаја за развој.

Како се наводи у изјави предсједника Општине Будва основни разлози за стратешко планирање произилазе прије свега из чињенице да је у питању законом предвиђена обавеза, те да сви пројекти у било којој области локалног развоја захтијевају синхронизовану и координисану планску активност на различитим нивоима како локалне управе, тако и државе. Други разлог је потреба јачања административних и других капацитета за апсорпцију европских и других развојних фондова, али и отварање ка инвеститорима. Коначно, жеља Будве да буде европска пријестоница културе додатни је подстрек да се крене у промишљање будућности овог града, у реконструкцији његовог културно-туристичког имиџа и медитеранског идентитета.

Припрема овог стратешког документа, у складу са добром праксом, биће заснована на партиципативном приступу, прије свега кроз формирање консултативне групе чији су чланови представници различитих сегмената друштва, те кроз јавну расправу која слиједи, а која ће најширој јавности, грађанима и њиховим удружењима, те привреди, омогућити да дају свој допринос планирању развоја општине Будва. Сем што доприноси стварању социјалне кохезије, партиципативно стратешко планирање такође помаже лакше спровођење и боље остварење циљева стратешких пројеката.

„Уз помоћ експерата, али и Будвана које позивам да се укључе у овај процес, ускоро ћемо знати какву Будву желимо, који су нам правци развоја, које пројекти су нам важни, што да изградимо, што да унаприједимо, да би Будва те 2028. била туристички центар региона у који се туристи из цијелог свијета радо враћају, а којом се ми Будвани поносимо“ истакао је Божовић.

Израда овог документа подразумијева неколико корака и врши се на основу Правилника о методологији за израду стратешког плана развоја јединице локане самоуправе. Божовић ће одлуком именовати координатора и радну групу за израду Стратешког плана у којој ће бити експерти из области урбаног планирања и чланови његове администрације. На предлог координатора, доноси се Одлука о формирању друге, консултативне групе за припрему Стратешког плана у којој ће се наћи шири круг јавних дјелатника и заинтересованих актера са територије ове општине.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest