Ћаловић Марковић: Абазовић мора да објави 580 имена оних који су добили станове

Бивши руководилац стручног тима некадашњег Националног савјета за борбу против корупције на високом нивоу, Вања Ћаловић Марковић, позвала је у изјави за „Дан“ да нова Влада, на челу са премијером Дританом Абазовићем, објави списак од 580 лица који су од државе добили станове и кредите по повлашћеним условима.

Ћаловић Марковић прецизира да је на списку 175 функционера и 405 државних службеника и других лица који су у последњих десетак година од државе добили станове или кредите, те да га бивши савјет није објавио јер нијесу добили комплетну документацију од Управе за државну имовину и катастар. Процјена је да је у ове сврхе исплаћено око 25 милиона новца пореских обвезника, али се упозорава да би та цифра могла бити и дуплирана.

„Влада има те податке и не видим зашто списак не би објавила. Претходни Савјет за борбу против корупције, на чијем је челу био Дритан Абазовић, на мој предлог је предложио претходној влади Здравка Кривокапића да се утврди начин на који се може обештетити држава због подјеле станова и кредита. И Влада је то била усвојила. Постојали су различити модалитети око подјеле кредита. Дијељени су и некима који немају право, као што су судије и тужиоци, људима који су имали довољно имовине. Имали смо различите модалитете како је оштећен државни буџет. Очекујем да ова Влада утврди како држава може бити обештећена, а не да настави с праксом онога што је критиковала док је била опозиција“, поручује Ћаловић Марковић.

Наводи да ни нова Влада не одступа од старе праксе, те да јој није јасно зато је формирана Комисија за стамбена питања и зашто треба да се донесе нова одлука о подјели станова функционерима и службеницима.

„Влада је у четвртак обавезала Министарство урбанизма да поништи одлуку о подјели станова и предложи нову одлуку Влади о подјели станова функционерима и службеницима. Без обзира што смо чули од премијера да неће бити подјеле станова, Влада је ипак предложила Министарству да јој да предлог нове одлуке. Не могу да разумијем, ако Влада није хтјела да дијели станове функционерима и службеницима, ухљебима по дубини, због чега је онда уопште формирала ту стамбену комисију. Ја сам ту информацију покушала добити од предсједника комисије и генералног секретара Владе, међутим, ни један ни други не могу да дају елементарну информацију зашто би Влада, чији је премијер толико критиковао претходну праксу додјеле станова функционерима, сада одлучила да у првих сто дана рада један од њених приоритета буде управо формирање стамбене комисије. Такву комисију није трбало формирати, а одлуку о додјели станова је требало поништити. И Влада ако жели да се бави стамбеном политиком, то треба да уради кроз јавне консултације, поготово што причамо о мањинској влади која је сама себи орочила мандат на годину и самим тим нема довољно дана да процијени колико који службеник зна и заслужује да добије стан или стамбени кредит или да функционери који су годину на наш рачун решавају стамбена питања“, изјавила је Ћаловић Марковић.
Абазовић је јуче новинарима казао да је стамбена комисија формирана да преиспита одлуке претходних, као и да се не одустаје од подјеле станова и кредита, изузев за судску и законодавну власт.

Премијер критиковао, па заћутао

Ћаловић Марковић поручује да је неприхватљиво да се настави стара пракса подјеле станова и кредита функционерима.

„Абазовић је прије него што је постао премијер критиковао ту праксу, и ни у једном тренутку, ни у експозеу, није поменуо да ће ова Влада на ово питање да стави тачку. Врло сам разочарана што је ово питање уопште и отворено, поготово без јавне расправе, имајући у виду да је на челу Владе човјек који је заједно са мном ту праксу критиковао“, упозорава Ћаловић Марковић.

Извор: Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest