Царевић тражи да Скупштина отвори истрагу афере „Отпадне воде“

ДОСТАВИО ИНИЦИЈАТИВУ БЕЧИЋУ
Царевић тражи да Скупштина отвори истрагу афере „Отпадне воде“
Марко Царевић послао захтјев предсједнику Скупштине и посланицима због опструкција Специјалног тужилаштва и судова, тврди да би се подизањем оптужнице прекинуо поступак међународне арбитраже


Царевић, Фото: Лука Зековић

Градоначелник Будве Марко Бато Царевић доставио је предсједнику Скупштине Црне Горе Алекси Бечићу иницијативу коју је упутио и предсједницима свих клубова посланика за отварање парламентарне истраге и образовања анкетног одбора за прикупљање информација и чињеница о поступању надлежних државних органа у заштити имовине и јавног интереса у комплетном случају пословања Општине Будва са њемачком компанијом WТЕ око изградње постројења за третман отпадних вода.

“Институт парламентарне истраге представља један од значајнијих механизама и начина вршења парламентарног надзора од стране Скупштине Црне Горе над радом државних органа. Сматрам да је нужно отворити парламентарну истрагу и образовати анкетни одбор како би се, на основу прикупљених информација и података, изјава одговорних лица, непосредног увида у одговарајућу документацију надлежних органа у вези са предметом парламентарне истраге цјеловито и објективно сагледала конкретна проблематика и утврдило чињенично стање о спорном питању. Јавности је познато да Општина Будва због незаконитог пословања и закљученог штетног уговора са њемачком компанијом WТЕ (Wассертецхник ГмбХ као дио аустријског конзорцијума ЕВН Групе) у случају изградње постројења отпадних вода трпи огромну финансијску штету, поготово након активирања државних гаранција Владе Црне Горе претходног сазива. У међувремену, спор је прерастао у међународну аферу око вриједности уложених радова у изградњу постројења”, навео је Царевић у допису шефу парламента и посланцима у који су “Вијести” имале увид.

Он је нагласио да су у овом случају “вршене су разне опструкције од стране судова и Специјалног државног тужилаштва (СДТ)”.

“Случај није правно процесуиран, нити је подигнута оптужница, иако је надлежно тужилаштво било упознато са чињеницом да је јавност обманута и да Министарство финансија није било дужно да одмах исплати њемачкој компанији WТЕ из државног буџета 29,3 милиона еура, јер у питању није била банкарска гаранција, већ уговор о јемству, који је морао да буде прво оспорен пред судом. СДТ-у је поднијета кривична пријава против некадашњег предсједника Општине Будва Рајка Куљаче и других лица, због потписивања сумњиве гаранције од 66 милиона еура њемачкој компанији WТЕ за постројење за третман отпадних вода. Било је за очекивати да СДТ разријеши цјелокупну аферу, међутим ми још увијек немамо коначан епилог, чиме Општина Будва остаје жртва ранијих погрешних и криминалних одлука које је донијела бивша ДПС власт, а све аминовала Влада на чијем је челу тада био Мило Ђукановић”, нагласио је Царевић.

Да је цијела афера више него јасна, навео је Царевић, најбоље говори чињеница да је бивши директор WТЕ у Црној Гори Гинтер Фауст признао пред СДТ-ом да је та фирма учествовала у корупцијским пословима у износу од три милиона еура, колико је пренесено осуђеном шефу организоване криминалне групе Светозару Маровићу за враћање његових личних дугова.

Са отварања постројења
Са отварања постројењафото: Вук Лајовић
“СДТ има и признање одређених лица блиских Маровићу, осуђеног за корупцију, о томе да су радови на изградњи постројења за третман отпадних вода напумпавани, како би се општински новац преко фиктивних уговора његове фирме Биоцхем индустриес преусмјеравао за измиривање Маровићевих позајмица”, нагласио је Царевић

Након што је WТЕ најавио да ће напустити пројекат и активирати општинске гаранције, Царевић је, у својству предсједника Општине Будва затражио од СДТ стопирање гаранција од 66 милиона еура, јер је исту потписао бивши предсједник Општине Будва, Рајко Куљача, без сагласности Скупштине општине и Министарства финансија.

“Министарство финансија саопштило је да је уговором из 2009. године изградња постројења уговорена на 58,5 милиона еура, што је касније анексом повећано на 68 милиона еура, за трошкове одржавања и камате. Државне гаранције су дате на половину првобитног износа. Из Владе је било најављено да ће цијели посао истражити државни органи, а заштитник имовинско-правних интереса Црне Горе био је задужен да поднесе кривичне пријаве против свих физичких и правних лица у Црној Гори и у иностранству који су нанијели штету и угрозили финансијске и економске интересе државе и Општине Будва, али епилог свега није још увијек познат.

Државни секретар у Министарству финансија Немања Катнић, на конференцији за медије, истакао је да је констатовано да су учињени велики пропусти, како у закључењу самог уговора, тендерској процедури, реализацији пројекта, квалитету изведених радова, одређеним финансијским активностима, које у најмању руку, можемо окарактерисати као сумњиве, па и криминалних активности, а што је констатовано и у налазима вјештака који су били ангажовани у овом процесу”, навео је Царевић.

Царевић тврди да нико не може оспорити право Скупштини да се, институтом парламентарне истраге, бави питањем поступања надлежних државних органа по питању заштите јавног интереса.

“Подизањем оптужнице прекинуо би се поступак међународне арбитраже пред судом у Женеви и Франкфурту, јер покретање кривичног поступка искључује поступак арбитраже”.

Испитати умијешаност високих функционера
Царевић истиче да све што је наведено није било довољно да се стопира исплата гаранција и подигне оптужница у овом случају.

“Већ је због блокаде Министарства финансија, на основу исплате спорних гаранција Владе, рачун Општине био у блокади четири мјесеца, за које вријеме запосленима нијесу исплаћиване зараде. На предлог Општине Будва Привредни суд је донио рјешење о укидању привремене мјере забране располагања средствима са пословних рачуна Општине Будва. Због незаконитог поступања надлежног тужилаштва и судова, тренутно је пред судом у Женеви и Франкфурту арбитражни поступак, по захтјеву њемачке компаније WТЕ. Из свега претходно наведеног, закључује се да Влада Црне Горе и други надлежни органи нијесу испунили своју обавезу да, као добри и савјесни домаћини, у газдовању државном имовином предузимају све расположиве правне радње и правна средства у циљу заштите од њеног обезвређивања”, нагласио је Царевић.

Он сматра да је умјесто декларативног позивања на одговорност, неопходно да се санкционишу сви ученици овог посла за које се утврди кривица, те да се испита посебно. “Правна ваљаност уговора, тендерска процедура, реализација и рок завршетка радова, квалитет изведених радова, процјена стварних трошкова, финансијско пословање, постојање фиктивних уговора и анекса, умијешаност високих функционера, преиспитивање рада тужилаштва и других надлежних органа, активирање гаранција”, закључио је Царевић.

Vijesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest