ЦБЦГ: Мјерама сузбити инфлацију и обезбиједити фискалну одрживост

Чланови Одбора су подржали препоруку да се размотри могућност уласка Црне Горе у аранжман са Међународним монетарним фондом

Приоритет економске политике треба да буду мјере усмјерене ка сузбијању инфлације и обезбјеђењу фискалне одрживости, оцијенили су чланови Савјетодавног одбора Централне банке (ЦБЦГ) и подржали препоруку да се размотри могућност уласка Црне Горе у аранжман са Међународним монетарним фондом, јавља Мина Бизнис.

Гувернер ЦБЦГ Радоје Жугић је представио члановима Одбора основне елементе Препорука Влади за економску политику за период од ове до 2024. године, истичући да су оне припремљене на основу сагледавања, анализе и оцјене кључних изазова и ризика са којима се суочава црногорска економија.

-Истакнуто је да фискална одрживост може бити остварена једино уколико фискална консолидација буде праћена дубоким структурним реформама, уз избјегавање популистичких потеза- наводи се у саопштењу.

Чланови Одбора су подржали препоруку да се размотри могућност уласка Црне Горе у аранжман са Међународним монетарним фондом.

У циљу ублажавања препознатих ризика, ЦБЦГ је креирала шест сетова препорука, и то: препоруке за антиинфлаторни пакет мјера, препоруке у областима фискалне политике, реалног сектора, зелене економије и статистике, као и препоруке у осталим областима од значаја за остварење економске политике.

Осим чланова Савјетодавног одбора ЦБЦГ – угледних професора, бивших гувернера из региона и бивших чланова Савјета ЦБЦГ, сједници су присуствовали и актуелни чланови Савјета ЦБЦГ.

Чланови Одбора су се сагласили у оцјени да су глобална дешавања веома сложена, а будућност непредвидива и неизвјесна. Главни извори ризика су повезани са актуелном геополитичком ситуацијом, израженим инфлаторним притисцима, неизвјесношћу по питању даљег тока пандемије, очекиваним пооштравањем монетарне политике водећих централних банака, те неповољним фискалним трендовима у Црној Гори.

У таквим околностима, потребно је водити опрезну и циљано усмјерену економску политику, како би се ублажили ризици и очували животни стандард грађана и потенцијал раста привреде.

Након сједнице Одбора, одржана је сједница Савјета ЦБЦГ, на којој је усвојен Годишњи макроекономски извјештај ЦБЦГ, у коме је констатовано да је у прошлој години остварен напредак домаће економије, захваљујући првенствено расту у туризму, индустријској производњи, трговини, грађевинарству и саобраћају.

Централна банка је, током прошле године, донијела шест пакета мјера, а 11 од почетка пандемије, за подршку грађанима и реалној економији, уз очување стабилности финансијског система.

-Опоравак економске активности започет у прошлој години настављен је и током прва три мјесеца ове, када је, према прелиминарним подацима Монстата, забиљежен реални раст од 7,2 одсто- констатовано је у Макроекономском извјештају ЦБЦГ за први квартал.

Расту су највише допринијели позитивни трендови у сектору туризма, трговине на мало, шумарства и саобраћаја. Пад је евидентиран у укупној индустријској производњи и грађевинарству.

-Банкарски сектор је, у посматраном периоду, карактерисало очување ликвидности и стабилности, као и интензивна кредитна активност, изражена кроз наставак тренда раста укупних кредита“- рекли су из ЦБЦГ.

Савјет је такође усвојио извјештаје о пословању и спровођењу политике ЦБЦГ за април и мај, Одлуку о статистичким подацима и информацијама које кредитне институције достављају врховној монетарној институцији и Извјештај о кретању цијена за први квартал.

На сједници Савјета је, како се закључује, издата дозвола за рад новом друштву за откуп потраживања, а разматрана су и друга питања из надлежности овог тијела.

Извор: Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest