ЦДТ: На попису не прикупљати податке о нацији, религији и језику

„НАДМЕТАЊА ЋЕ ИМАТИ ДУГОРОЧНЕ НЕГАТИВНЕ ПОСЉЕДИЦЕ“
ЦДТ: На попису не прикупљати податке о нацији, религији и језику
„Боље информисани грађани немају дилему да је попис статистичка акција која треба да олакша, подупре и усмјери државне политике. Међутим, у Црној Гори влада увријежено мишљење да се попис одвија ради изјашњавања грађана о вјери, нацији и језику. Због тога је наш предлог усмјерен и на оснаживање принципа грађанске државе које прокламује Устав. Њиме се не одређују већински и мањински народи нити се било која важна уставна обавеза или политика државе, изузев заштите идентитета мањина, веже за етничку припадност грађана“


Центар за демократску транзицију (ЦДТ) затражио је од највиших државних званичника и мандара за састав нове владе, да се приликом предстојећег спровођења пописа становништва не прикупљају подаци о националној и религијској припадности, као и о језику.

Наредне године очекује се редовни попис, а лицитирања око националног пребројавања су већ почела.

У иницијативи пише да је она у складу са будућим ЕУ обавезама Црне Горе које, како се наводи, подразумијевају да се пописи спроводе регистрационо, без изјашњавања грађана.

“Досадашњи конвенционални начин прикупљања и обраде података је превазиђен, застарио и мање поуздан. Влада је у току мандатног периода 2016-2020. године почела припремне активности у овом правцу, али оне нијесу завршене на вријеме, па ће се и овај попис спроводити на овај, конвенционални начин,” наводи ЦДТ у допису.

У Црној Гори влада мишљење да се попис ради због изјашњавања о вјери, нацији и језику: Драган Копривица, извршни директор ЦДТ-а
У Црној Гори влада мишљење да се попис ради због изјашњавања о вјери, нацији и језику.
Он је упућен предсједницима државе, Скупштине и Владе, Милу Ђукановићу, Алекси Бечићу и Душку Марковићу, мандатару за састав нове владе Здравку Кривокапићу, предсједници Савјета статистичког система Весни Караџић, директорици Управе за статистику (Монстат) Гордани Радојевић и шефовима посланичких клубова у Скупштини.

Из ЦДТ-а тврде да су у ову причу ушли ради квалитетнијег демократског дијалога релевантних друштвених актера о будућем попису, а прије почетка званичне јавне расправе о новом тексту закона.

Објашњавају да су у претходних година анализирали позитивне и негативне ефекте досадашнег приступа попису и да је циљ иницијативе, како наводе, оснаживање поштовања Устава, прихватање модерних статистичких пракси просвећених друштава и усмјеравање политике са националних на друга важна друштвена питања.

“Боље информисани грађани немају дилему да је попис статистичка акција која треба да олакша, подупре и усмјери државне политике. Међутим, у Црној Гори влада увријежено мишљење да се попис одвија ради изјашњавања грађана о вјери, нацији и језику. Због тога је наш предлог усмјерен и на оснаживање принципа грађанске државе које прокламује Устав. Нјиме се не одређују већински и мањински народи нити се било која важна уставна обавеза или политика државе, изузев заштите идентитета мањина, веже за етничку припадност грађана”, појашњавају из ЦДТ-а.

Наводе да би наставак досадашњих пракси значио наставак политике разарања друштвеног бића Црне Горе на вјерске и националне оквире и додатно удаљавање од принципа грађанске државе.

“Схватање пописа као такмичења између Црногораца и Срба, Бошњака и Муслимана, као надметања грађанског и националног и слично, имаће дугорочне негативне посљедице за наше друштво. То се већ могло видјети у претходном десетогодишњем периоду”, упозоравају из ЦДТ-а.

За политичке снаге важне вјерска и национална припадност, грађанима праведна држава: прослава изборних побједа (архива Вијести)
За политичке снаге важне вјерска и национална припадност, грађанима праведна држава: прослава изборних побједа (архива Вијести)фото: Иван Петрушић, Зоран Ђурић
Подсјећају да је Устав дао одредницу службеног и језика у службеној употреби, али да изузев остваривања мањинских језичких права, та информација, наводе, нема значајнију практичну употребу у правном систему.

Наводе да општи Закон о образовању и васпитању прецизира када се могу користити језици у службеној употреби, тако да није потребна информација о проценту грађана који га говоре.

“Устав гарантује право на слободу вјероисповијести и њиме се ни на један начин не поставља као релевантна информација о броју или проценту вјерника поједине вјерске заједнице, атеиста или агностика. Поред овога, ни у току дуготрајне и интензивне дебате о Закону о слободи вјероисповијести, нијесмо могли пронаћи да је било ко од релевантних актера заговарао увођење, на попису заснованих, бенефита или ограничења за оснивање и функционисање ових заједница. Податак о вјерској (не)припадности, просто није од значаја за вођење државних политика”, кажу из ЦДТ-а.

Додају да разумију да постоје грађани и политичке снаге којима су пресудно важне вјерска и национална припадност, али да сматрају да су за грађане важнији праведна држава, висина зарада, услови становања, квалитет услуга државе, праведнија расподјела добара, родна равноправност.

”Наставак досадашњих пописних пракси значајно би потрошио енергију и реформски капацитет будуће владе и у току спровођења пописа и након њега”, рекли су из ЦДТ-а.

Радуновић: Први пут ће људи слободно рећи ко су и шта су
Посланик Славен Радуновић (ДФ) је током расправе са Андријом Поповићем (ЛП) у Скупштини рекао да се сад појављују приче о попису и страху од пописа.

„Препали сте се што ће први пут у нормалним демократским условима људи моћи да кажу ко су и шта су..“, рекао је Радуновић.

Поповић је одговорио да у оваквим условима ЦГ тешко да може издржати такав попис, имајући у виду подршку и кампању из Србије“.

Нјемачка, Француска не питају за нацију, Норвешка за вјеру
Податке о националној припадности не прикупљају Нјемачка, Француска, Италија, Данска, Шведска, Норвешка, Финска, Белгија, Холандија, Швајцарска, Луксембург, Шпанија, Португал, Грчка, Аустрија, Словенија, Исланд…

“Податке о вјерској припадности не прикупљају: Француска, Италија, Данска, Шведска, Норвешка, Финска, Белгија, Холандија, Луксембург, Аустрија, Пољска, Шпанија, Словенија, Исланд, Сједињене Америчке Државе, Канада, Русија… Податке о језику не прикупљају: Нјемачка, Француска, Италија, Данска, Шведска, Норвешка, Финска, Белгија, Холандија, Шпанија, Португал, Грчка, Аустрија, Словенија, Исланд, Сједињене Америчке Државе…”, рекли су из ЦДТ-а.

Наводе да је предложено у складу са Уредбом Европског парламента и Савјета о попису становништва и станова будући да се у члану 4 таксативно наводе обавезне теме, а вјера, нација нити језика нема међу неизведеним или изведеним обавезним обиљежјима пописа у ЕУ.

Vijesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest