Цетињу пријети жеђ због дуга за струју

Водовод пријестонице дугује 8,4 милиона еура, постала правоснажна прва пресуда за дуг из 2014. од 317 хиљада еура. Управа града и Министарство финансија договорили да се тај новац одузме од прихода пријестонице

Прошле седмице је избјегнута ситуација да цијело Цетиње остане без воде због правоснажности прве пресуде за дуг за струју који датира још из 2014. године од 317 хиљада еура, од 8,4 милиона еура колико износи укупан дуг за струју цетињског Водовода према Електропривреди.

Пресуда о принудној наплати овог првог дијела дуга, који је тужбом покренула бивша управа ЕПЦГ 2016. године, значила би блокаду рачуна Водовода Цетиње, који већ послује с великим губицима, као и искључење његових пумпа с електро мреже.

Како је “Вијестима” саопштено из ЕПЦГ након више састанака и обраћања Пријестонице Цетиње Влади, Министарство финансија је прошле седмице обавијестило менаџмент ЕПЦГ да ће, пресумјеравањем дијела новца који је опредијељен пријестоници, бити исплаћено потраживање по овој пресуди.

Ову пресуду, која се односи на дуг за струју цетињског Водовода из 2014. и 2015. године, донио је Привредни суд у јануару прошле године, али је након жалбе и коначне одлуке Апелационог суда тек сада постала правоснажна. Међутим, пред Привредним судом су у току још два поступка за дугове од 1,7 и 3,1 милион еура која се односе за дугове од 2015. до 2019. године, и која су била у прекиду до правоснажног окончања ове прве пресуде.

Како је ријеч о истом правном и чињеничном основу, и пресуда за овај укупан дуг од скоро пет милиона еура ускоро може постати правоснажна. Уколико би и ови дугови пали на терет пријестонице Цетиње, као оснивача свог Водовода, то би могло значити њену блокаду.

На питање “Вијести” да ли су покренули преговоре с управом овог предузећа у вези с рјешавањем проблема, из ЕПЦГ су казали да је на иницијативу члана Одбора директора ЕПЦГ Рајка Радусиновића, који живи на Цетињу, почетком августа одржан састанак менаџмента ЕПЦГ, представника Водовода и Пријестонице Цетиње како би се размотрио ефикасан начин рјешавања овог хроничног проблема.

”Због крајње неконструктивног става замјеника градоначелника Милоша Ражнатовића, састанак није резултирао конкретним договором који би дугорочно ријешио проблем отплате дуга. Ипак, менаџмент ЕПЦГ је, том приликом, изашао у сусрет молбама представника Водовода, одгађајући рок спровођења поступка принудне наплате по правоснажној и извршној пресуди П. бр. 1152/16 ради наплате дуга у износу од 317.004,95 еура. У том смислу, представник пријестонице је упућен на ресорно Министарство финансија и социјалног старања, које је прошле седмице обавијестило менаџмент ЕПЦГ да ће, преусмјеравањем дијела средстава која су опредијељена пријестоници, бити исплаћено потраживање по наведеној пресуди”, саопштили су “Вијестима” из ЕПЦГ.

Проблеми с дуговима за струју Водовода Цетиње трају практично од оснивања, а деценијама нијесу рјешавани. Претходних година проблем је “рјешаван” тако што је дуг опраштан или га је Влада пребијала с ЕПЦГ.

Цетње се снабдјева са изворишта у Подгору, одакле вода прелази преко 700 метара надморске висине да би дошла до потрошача што изискује врло јаке пумпе које троше велику количину електричне енергије.

Према писму из 2013. године тадашњи градоначелник Цетиња Александар Богдановић тражи од министра пољопривреде, шумарства и водопривреде Петра Ивановића помоћ јер је ЕПЦГ тада најавила искључење Водовода с мреже због дуга од 1,4 милиона еура.

Богдановић тада наводи да ће, ако ЕПЦГ спроведе принудну мјеру, Цетиње и њени грађани остати без воде, због чега од Ивановића тражи да “као и претходних година отпочне поступак у којем ће Влада преузети дуг” Водовода према ЕПЦГ.

”Надам се да ћете имати разумијевање за наш захтјев, те да ћете нас подржати да кроз реализацију већ започетих капиталних пројеката дугорочно и на одржив начин ријешимо питање водоснабдјевања Цетиња”, навео је Богдановић у писму Ивановићу.

Ни послије осам година локалне и државне власти нијесу спровеле те капиталне инвестиције које би дугорочно ријешиле проблем. Богдановић наводи и да губици воде износе 80 одсто, односно да до потрошача дође свега 20 одсто воде коју скупо и уз велику потрошњу струје доведу до Цетиња.

Двије године нијесу платили ни еура, дугују шест пута више него сви остали водоводи
На јучерашњи дан дуг Водовода Цетиње за електричну енергију износи 8.445.129,41 еура.

”У периоду од 31. 12. 2019, када је дуг износио 5.888.206,33 еура, до 8. 9. 2021, накупио се дуг у износу од 2.556.923,08 еура, без било каквих уплата с друге стране”, навели су из ЕПЦГ.

Сва предузећа за водоснабдијевање у Црној Гори за електричну енергију дугују 9,9 милиона еура, од чега на цетињски водовод отпада 8,44 милиона еура, односно 85 одсто дуговања свих водовода према ЕПЦГ.

”Дуговања осталих водовода износе 1.482.451,13 еура, од којих ниједно није критично као предметно. С неким општинским водоводима смо већ потписали протоколе о измирењу дуга, а с преосталима смо у преговорима о потписивању”, навели су из ЕПЦГ.

Укупни приходи колико и рачун за струју
Према финансијском извјештају за прошлу годину цетињски Водовод је лани остварио губитак од 1,3 милиона еура, док укупни губици износе 14,6 милиона еура. Капитал овог општинског предузећа је негативан и износи минус 4,8 милиона еура, односно за толико дугови компаније прелазе његову вриједност.

”Вијести” су прије три дана послала питање управи Водовода о овом проблему и очекују одговор.

У напомени финансијског извјештаја за прошлу годину директор Петар Мартиновић наводи да највећи проблем у пословању предузећа представља дуговање за утрошену електричну енергију које је достигло максимални износ дуговања у поређењу са свим претходним годинама.

”Укупан приход остварен у 2020. години износи 1,4 милиона еура, док је трошак за утрошену електричну енергију у 2020. години износио 1,3 милиона еура. Дакле, друштво би требало да готово цјелокупне приходе усмјери за плаћање утрошене електричне енергије. Уколико се не започне с рјешавањем дуговања за утрошену електричну енергију, поставља се питање пословања и уопште функционисања предузећа, поготово ако се узму у обзир покренути судски спорови од стране Електропривреде, што за посљедице може имати нередовно водоснабдијевање и одвођење отпадних вода”, навео је Мартиновић.

Водовод је лани од потрошача наплатио милион еура за утрошену воду уз степен наплате од 77 одсто, док су остали приходи и донације износиле око 400 хиљада. Према подацима из извјештаја Водовод има ненаплаћена потраживања од 3,2 милиона еура.

У цетињском Водоводу укупно је запослено 79 радника, од чега 38 ради у правном и финансијском сектору, 31 у техничком, пет у служби НРW, троје у кабинету директора и двоје у служби за пројектовање и развој.

Извор: Вијести

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest