ЦГО: Даутовићу скоро 50.000 еура за накнаде, дневнице, путовања и путне трошкове

ДИК НАСТАВИО ДА НЕМИЛИЦЕ ТРОШИ
ЦГО: Даутовићу скоро 50.000 еура за накнаде, дневнице, путовања и путне трошкове
„ДИК је у години штедње исплатио енормне финансијске износе за дневнице, накнаде и путне трошкове предсједнику, секретару и члановима“, наводе из ЦГО


Фото: Борис Пејовић

Центар за грађанско образовање (ЦГО) позвао је парламентарне политичке партије да приликом именовања својих представника за нови сазив Државне изборне комисије (ДИК), сходно недавно отвореној процедури, воде рачуна да то буду они чланови који ће се одговорно односити према закону и буџетским средствима.

Дамир Суљевић, сарадник на програмима у ЦГО, казао је да су најновији подаци које је та НВО добила, сходно Закону о слободном приступу информацијама, показатељ да ДИК наставља са нерационалним разбацивањем новца пореских обвезника. „Иако је ова институција у више наврата била у фокусу јавности због енормних финансијских издвајања за своје чланове, од којих су већина и јавни функционери, негативна пракса додатно је продубљена у овом изборном циклусу. Нажалост, овакво финансијско награђивање нијесу пратили резултати о чему свједоче актуелни поступци пред Тужилаштвом због сумњи у незаконит рад ДИК-а, али и афере које у континуитету прате ову значајну државну институцију.“

Само у претходном изборном циклусу у трајању од непуна три мјесеца, наводи Суљевић, ДИК је у години штедње исплатио енормне финансијске износе за дневнице, накнаде и путне трошкове предсједнику, секретару и члановима.

„У томе предњаче два члана ДИК-а делегирана испред ДПС-а, Мерсудин Даутовић и Андрија Радман, којима је од 19.7. до 2.11.2020. само на име коришћења приватног аутомобила у службене сврхе исплаћено чак 5.447 еура, као и Харис Мекић из Бошњачке странке са 2.541 еуро. Поред тога, они су у овом периоду, као и остали чланови добили мјесечне и посебне накнаде за изборе у износу од по скоро 5.000 еура, без дневница“, рекао је Суљевић.

Истиче да је „апсолутни рекордер“ исплата Мерсудин Даутовић, који је члан Извршног одбора ДПС-а гдје, како наводи Суљевић, остварује мјесечну зараду у износу од 1.066 еура. „На име путних тошкова и коришћења приватног аутомобила у службене сврхе, Даутовић је током овог мандата ДИК-а добио невјероватних 23.440 еура. На примјер, њему је само током 2018. године по том основу додијељено 10.720 еура. ДИК је од 2017. до 2.11.2020. године по основу накнада, дневница, путовања и путних трошкова Даутовићу исплатила 49.714 еура, односно свако учешће Даутовића на сједници ДИК-а ову институцију је коштало око 355 еура“, наводе из ЦГО.


Даутовићфото: Филип Рогановић
Та НВО је, наводи Суљевић, у протеклих неколико мјесеци указала на низ контроверзних одлука ДИК-а:

„Од којих су јавности најпознатије: доношење Техничких препорука за одржавање избора у циљу епидемиолошке заштите бирача чији дјелови су укинути од стране Уставног суда, покушај суспендовања уставног и законског права лицима зараженим вирусом ЦОВИД-19 да остваре право гласа, нетранспаретно и незаконито опредјељивање 70.000 еура за избор најскупљег хотела „Хилтон“ за рад и одржавање сједница у години штедње а без спровођења законских процедура приликом избора, додјељивање штампања изборног материјала штампарији повезаној са актуелном предсједницом СО Бијело Поље из ДПС-а Немшом Омерхоџић, коришћење софтвера за провјеру потписа подршке бирача изборним листама бившег одборника ДПС на Цетињу Вука Перишића упркос постојању софтвера који је донирао ОЕБС, ангажовањем Перишића и још девет службеника Скупштине којима је за само неколико дана исплаћено 17.900 еура а чије ангажовање и обрада личних података грађана је било супротно Закону, што је рјешењем утврдила Агенција за заштиту личних података. Свему овоме претходило је доношење Одлуке о утврђивању накнада за рад у ДИК-у којим су чланови себи поред редовних мјесечних и других накнада утврдили посебну накнаду током трајања изборног процеса у износу од двије и по просјечне накнаде на мјесечном нивоу.“

Из ЦГО поручују да питање законитог и оправданог трошења новца пореских обвезника мора бити један од императива елементарне политичке одговорности, која своју додатну тежину добија током трајања економске кризе.

Резултати који су показали чланови ДИК-а, истиче Суљевић, говоре у прилог тези да њихов рад није био пропорционалан стеченим финансијским привилегијама.

„Надамо се да ће политичке партије озбиљно сагледати рад својих чланова, као и њихову одговорност за незаконите одлуке које су додатно нарушиле повјерење у изборни процес. Имајући у виду да ових дана свједочимо прокламованој потреби ревидирања кадровског потенцијала, позивамо политичке партије да на примјеру покажу да се не ради о пуком политичком маркетингу, те да предложе некомпромитоване кандидате за чланове ДИК-а“, закључује Суљевић.

Vijesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest