Bivši čelnici američke Centralne obavještajne agencije (CIA), Federalnog istražnog biroa (FBI) i Nacionalne obavještajne službe Džon Brenan, Džejms Komi i Džejms Klaper uticali su da se izvještaj o navodnom ruskom miješanju u predsjedničke izbore 2016. godine ubrzano objavi, kako bi diskreditovali pobjedu Donalda Trampa.
Ovo je pokazala revizija izvještaja o navodnim tvrdnjama da je Moskva, po nalogu ruskog predsjednika Vladimira Putina, direktno pomogla Trampu da osvoji prvi mandat, a koje je sprovelo novo rukovodstvo CIA na čelu sa direktorom Džonom Retklifom. Novi šef američke obavještajne agencije je za „Njujork post“, koji je objavio ovu priču, istakao da sporni izvještaj čiji je naručilac bivši predsjednik SAD Barak Obama „nije bio ništa više od namjerne manipulacije“.
Prema podacima do kojih je CIA došla, tadašnji čelnici američkih agencija bili su „pretjerano uključeni u izradu izvještaja i ubrzali njegov završetak u haotičnom, atipičnom i izrazito nekonvencionalnom procesu koji je pokrenuo pitanja o potencijalnom političkom motivu“.
– Analiza koju je sprovela direkcija otkrila je brojne proceduralne nepravilnosti, kao što su ubrzani rokovi, neujednačen pristup poverljivim informacijama, isključivanje Nacionalnog obavještajnog savjeta i prekomjerno učešće rukovodilaca obavještajnih agencija – navodi se u saopštenju CIA.
Posebno se napominje da je tadašnji direktor CIA Džejms Komi insistirao da se u izvještaj o ruskom miješanju uvrsti „Stilov dosije“, tačnije, „djelo“ britanskog obavještajca Kristofera Stila koje je, navodno, finansirala kampanja bivše državne sekretarke SAD i Trampove protivkandidatkinje iz 2016. Hilari Klinton, uprkos prigovorima autora i visokih stručnjaka CIA za Rusiju, kako bi promovisao lažnu naraciju da je Rusija obezbijedila Trampovu pobedu.
– Ovo su bili Obama, Komi, Klaper i Brenan koji su odlučili „Prevarićemo Trampa“. Bilo je: „Napravićemo ovo i staviti odobrenje procjene obavještajne zajednice tako da niko ne može da je dovede u pitanje. Označili su to kao rusku zavjeru, a zatim klasifikovali tako da niko ne može da je vidi. Brenan, Klaper i Komi su manipulisali i ućutkali sve profesionalce i kontrolisali proces – istakao je Retklif.
Retklif je izjavio i da je tokom procesa postojala politička dinamika koja je izazvala neobičan analitički proces, naglasivši da će, dok je on na čelu CIA, obezbediti da analitičari budu u mogućnosti da donose „iskrene procene bez političkog uticaja“. Ističe se i da je izuzetno kratak vremenski okvir za pripremu procene bio neuobičajen, s obzirom na to da takvi dokumenti, zbog svoje složenosti i političke osetljivosti, obično zahtevaju mesece rada.
– Žurba da se objave poverljiva i javna verzija procene pre inauguracije predsednika Trampa pokrenula je pitanja o mogućoj političkoj motivaciji koja stoji iza zahteva Bele kuće – napominje se u dokumentu.
Iako je Moskva negirala bilo kakvu umešanost, Trampa su te tvrdnje pratile tokom čitavog njegovog prvog mandata.
Treba da odgovara za izdaju
MAJKL Flin, nekadašnji šef vojne obaveštajne službe SAD i savetnik predsednika SAD Donalda Trampa, izjavio je da bivši šef CIA Džon Brenan treba da odgovara za izdaju. „To nije bio obaveštajni rad, već propaganda namenjena da potkopa novog predsednika. A arhitekta te sramote je bio Brenan, koji je delovao kao politički batinaš Obama-Klinton mašine“, ocenio je Flin.
Pogled.me