“Мислимо да до рестрикције и несташице електричне енегије током сезоне не може да дође”, рекао је Врачар
До краја године не би требало да буде повећања цијена струје у Црној Гори, кажу у Електроприведи. Увјеравају да неће бити ни рестрикција, али ипак позивају на рационалну потрошњу због високих увозних цијена и слабијих падавина.
Расплет енергетске кризе у свијету која је почела од јесени прошле године, а продубио руско-украјински рат још се не назире. Зато у свијету расте забринутост јер је све извјесније да ћемо се ове зиме смрзавати због високих рачуна али и несташице струје. Бриге свјетских лидера дијели и црногорски премијер Дритан Абазовић.
Иако опрезни у процјенама, у националној енергетској компанији су ипак оптимистични. Вјерују да крајњи потрошачи у Црној Гори и у наредном периоду неће осјетити посљедице енергетске кризе.
“Ми ћемо у оквиру наших капацитета уз редовно пословање, иако имамо проблема у дијелу хидрологије која нас је јако изневјерила у посљедњих годину, обезбиједити редовно и сигурно снабдијевање електричном енергијом и уз помоћ државе и свих елемената у држави обезбиједити једну цијену која током ове године неће доживјети било какве измјене”, каже Миро Врачар из ЕПЦГ.
Због двомјесечног ремонта Термоелектране Пљевља, мање падавина али и увоза до 250 еура по мегават сату у Електропивреди су били принуђени да воду из Крупца користе за производњу. Нијесу, кажу, срећни због ниског водостаја језера али је приоритет уредно снабдијевање струјом које се, како поручују, може очекивати и током сезоне.
“Мислимо да до рестрикције и несташице електричне енегије током сезоне не може да дође”, рекао је Врачар.
Но, све то не зависи само од енергетског сектора, кажу у Електорпривреди. Одговорност је, поручују, на свима нама.
“Апеловао би на потошаче да енергију штеде као суво злато. То је основ у овом периоду, да не би дошло до рестрикције, да не би дошли у ситуацију да уводимо неке мјере које су непопуларне, а један дио европских земаља је посегао за тим мјерама”, цијени Врачар.
Да енергетска криза у свијету достиже врхунац показује и податак да су поједине европске компаније почеле да користе гас ускладиштен за зиму.