Цијене нафте клизнуле испод 105 долара

На лондонском тржишту цијена барела с роковима испоруке у септембру пала је 1,62 долара на 104,65 долара. На америчком се тржишту барелом с роковима испоруке у августу трговало се по 1,87 долара нижој цијени од 100,73 долара

Цијене нафте пале су у уторак на међународним тржиштима испод 105 долара будући да је међу трговцима поново превладао страх да ће успоравање економије погодити нафтну потражњу, потиснувши у други план слабо снабдијевање.

На лондонском тржишту цијена барела с роковима испоруке у септембру пала је 1,62 долара на 104,65 долара. На америчком се тржишту барелом с роковима испоруке у августу трговало се по 1,87 долара нижој цијени од 100,73 долара, пренси СЕЕбиз.

Активније се у Сједињеним Америчким Државама (САД) трговало барелима с роковима испоруке у септембру, по 1,76 долара нижој цијени од 97,66 долара.

Тржишта је узнемирила вијест да је руски Газпром упозрио најмање једног купца у Европи да због ванредних околности можда неће моћи да подмири обавезе о испорукама гаса, према писму у које је Реутерс добио увид.

Неименовани извор рекао је да је Газпром активирао клаузулу о „вишој сили“ због турбине за гасовод Сјеверни ток 1 коју је послао њемачком Сиеменсу на сервис. Сиеменс је сервис обавио у фабрици у Канади која је блокирала поврат турбине будући да је Газпрому увела санкције.

Вијест је међу трговцима поново распирила страховања од слабог снабдијевања која су ове године потенцирале западне санкције на руску нафту и горива због руске инвазије на Украјину.

Међународни монетарни фонд (ММФ) упозорио је да би обустава испорука руског гаса у Европу изазвала пад економија у Чешкој, Мађарској, Словачкој и Италији око пет одсто. Цијене су пале будући да пад активности значи и слабију потражњу за нафтом.

Утег цијенама била су и очекивања да ће најновији извјештај показати раст америчких залиха у прошлој седмици. Аналитичари су прогнозирали да су залихе сирове нафте и деривата вјероватно порасле, а залихе бензина пале.

Амерички институт за нафту (АПИ) објавиће извјештај током дана, а влада сјутра.

Амерички предсједник Јое Биден посјетио је прошле седмице највећег извозника нафте Саудијску Арабију како би исходио већу производњу која би обуздала цијене горива. Међутим, званичници Саудијске Арабије били су неодређени у изјавама о производњи.

Саудијски министар вањских послова рекао је у уторак да су проблем капацитети за прераду, а не нафта.

„До данас нисмо примијетили несташицу нафте на тржишту. Нема довољно капацитета за прераду, што је такође проблем, па морамо више улагати у рафинеријске капацитете“, рекао је новинарима у уторак у Токију принц Фаисал бин Фархан Ал Сауд.

У одвојеном извјештају Организација земаља-извозница нафте (ОПЕЦ) објавила је да је барел корпе нафте њених чланица у понеђељак коштао 108,76 долара, што значи да је поскупио 4,37 долара у односу на претходни радни дан.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest