Цијене нафте на најнижем нивоу од фебруара

Цијене нафте су прошле седмице на свјетским тржиштима оштро пале, спустивши се на нивое од фебруара под притиском забринутости да би рецесија у глобалној економији довела до пада потражње за енергентима.

Цијена барела на лондонском тржишту ослабила је прошле седмице 8,7 одсто на 94,92 долара, док је на америчком барел појефтинио 9,7 одсто на 89,01 долара, преноси СЕЕбиз.

Знатан пад цијена нафте надовезао се на јулски пад, током којег је барел на лондонском тржишту појефтинио око четири одст, а на америчком готово седам одсто. Цијена нафте на међународним тржиштима сада је на најнижем нивоу од фебруара.

Трговце нафтом прошле седмице бринула је снажна инфлација, успоравање економског раста и потражње, а још већи пад цијене барела ограничавала је тијесна понуда.

Забринутост због рецесије појачала се након што је британска централна банка у четвртак подигла каматну стопу 50 базних бодова, на 1,75 одсто, највише у задњих 27 година, те упозорила да би економија могла ове године утонути у рецесију која би могла потрајати све до 2024.

С друге стране, америчка економија већ је забиљежила два тромјесечја пада активности, те је по дефиницији већ у техничкој рецесији. Ипак, инвеститоре више забрињава скок запослености у јулу за 528 хиљада, што је више од очекивања и уједно 19. мјесец заредом да број запослених у највећој свјетској економији расте. То, наиме, отвара пут Феду да настави с агресивним подизањем каматних стопа.

Фед је већ у два наврата подигао каматне стопе за 0,75 процентна бода, односно укупно 1,5 одсто, а слично би могао учинити и у септембру, јер жели да обузда инфлацију. Више каматне стопе негативно утичу на економски раст, што би заузврат могло довести до пада потражње за нафтом највећег свјетског потрошача.

С друге стране, понуда нафте и даље је слаба. Број бушотинских постројења, рани показатељ будуће производње у Сједињеним Америчким Државама (САД), смањен је седмицу прије 5. августа, први пут у задњих десет седмица и то за њих седам, на укупно 598, подаци су компанија за енергетске услуге Бакер Хугхес Цо.

Група нафтних произвођача ОПЕЦ+ договорила је средином седмице да ће повећати свој циљ производње нафте за 100 хиљада барела дневно у септембру, али то је једно од најмањих повећања производне квоте откад су уведене 1982. године, показују подаци ОПЕЦ-а.

Као разлог тако скромног повећања квота наведени су смањених производни капацитети тог нафтног картела, односно „врло ограничену доступност“ резервних капацитета, који се држе за случај „озбиљних поремећаја снабдијевања“.

Извор: Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest