Цијене у апотекама порасле до 50 одсто

Foto: Pogled

Цијене суплемената који се посљедње двије године препоручују за побољшање имунитета углавном се крећу од три до 30 еура, а има и скупљих

foto: pogled.me

Цијене витаминских препарата, аналгетика и хране за новорођенчад у посљедњих пола године повећане су од 10 од 50 одсто, потврдили су нам у приватним и државним апотекама које смо обишли. У четири приватне и државне апотеке рекли су нам да су повећали малопродајне цијене већине медикамената, витамина, хране за бебе и козметичких производа. Објашњавају да промјене цијена производа диктирају произвођачи и веледрогерије и да грађани због тога мање купују код њих.

Сви суплементи, витамини и мултивитамини, управо производи које су грађани највише куповали у протекле двије године, током епидемије вируса корона, поскупјели су за неколико еура. Мултивитамини коштају од 5,80 до 25 еура. Међу најскупљима су они за које се тврди да су органски, који се продају и до 30 еура. Цијене појединих суплемената, који су и раније били изузетно скупи, крећу се и до 65 еура.

Грађани немају новца за додатке исхрани

Пензионерка Милица Шћекић казала је за „Дан“ да су цијене витамина и поједини допунских терапија знатно веће и да због мале пензије не може да приушти себи ништа осим терапије коју подиже преко рецепта.

– Не узимам ништа од витамина, јер од 200 еура пензије не могу то себи да приуштим. Сигурно би требало да узимам неке витамине, али стандард нам је такав какав је – каже Шћекић.

Подгоричанин Иван Тодоровић истиче да је витамин Б који користи са 2,20 еура поскупио на 2,80.

– То није ништа неочекивано, сваки дан се повећавају цијене. Чуди ме што љекови нијесу још скупљи, иако знамо да имамо најскупље терапије у региону – рекао нам је Тодоровић.

Комплекс Б витамина је поскупио за око,0,80 центи, а цијене се крећу од три до 15 еура. Витамин Ц свих произвођача скупљи је 10 одсто. У зависности од броја таблета у паковању и произвођача, кошта од четири до 20 или више еура. Витамин цинк од 50 мг сада кошта 10,87 еура, а раније је коштао мање од девет еура, док се витамин Д од 1000 мг продаје по 11,25 еура. Витамин Е, који је раније коштао око два еура, сада кошта пет еура.

Како су нам казали апотекари, цијена хране за бебе повећана је за око 20 одсто, тако да „аптамил“ кошта око 17 еура, а раније је био испод 14. Дошло је и до скока цијена једног броја аналгетика, па је „аналгин“ са 0,88 центи поскупио на 1,25 еура, а „кафетин“ са 1,20 центи на 1,50 еура. Остали аналгетици су скупљи.

Када би четворочлана породица испоштовала препоруке љекара за побољшање имунитета у вријеме епидемије, суплементи би их мјесечно коштали око 100 еура.

Фармацеут у апотеци Монетфарм казала је за „Дан“ да су цијене појединих витамина увећани и за преко 50 одсто, те да добављачи формирају цијене, на шта они не могу да утичу.

– Витамин Е је био око два еура, а сада кошта много више – око пет еура. Цијене „аналгина“ и „кафетина“ су повећане, а имамо и мање повећање цијена, од 20 до 30 центи, терапија за прехладе као што су „фервекс“, „кафетин голд“ и остали слични медикаменти. Као и у свакој области, и у фармацији је дошло до скока цијена и то се већ осјећа – рекла нам је ова саговорница.

Њена колегиница из једне приватне апотеке рекла је за „Дан“ да су цијене више од пола производа увећане, неке знатно, а остале у мањем износу.

– Имамо повећање цијене витамина и љекова од 20 до 50 центи. Сви добављачи нам траже да стално радимо нивелације цијена. Већина производа је поскупјела, али, срећом, није дошло до драстичног повећања. Увећање цијена суплемената кренуло је одавно. Храна за бебе је прилично поскупјела, па, на примјер, „аптамил“ сада коша 17,20 еура. Дошло је и до скока цијена козметичких производа, које грађани све мање купују – рекла нам је ова апотекарка.

У другој приватној апотеци су нам објаснили да је дошло до повећања цијена одређених љекова за хроничне болеснике, али да се не ради о значајнијем скоку цијене по лијеку.

–Повећана је цијена „кафетина“ и „аналгина“ у просјеку за 30 центи, а дошло је и до повећања цијене за сирупе за ђецу за снижавање температуре, као што су „фебрицит“ и „парацетамол“, и тро за око 15 одсто. Имамо и и раст цијена витамина, као што је „центрум“ и остали препарати, који су скупљи за око 20 одсто. Цијена „кардиопирина“ је остала иста. Сви витамини су додаци исхрани и о њима одлучују произвођачи. Тренутна ситуција у Европи осјећа се и код нас, тако да су све намирнице скупље– казали су нам у тој апотеци.

Извор: Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest