Црна Гора увела санкције за пет држава


Нова влада Црне Горе, од формирања 4. децембра прошле године, увела је санкције за пет држава, пратећи спољну и безбједносну политику Европске уније (ЕУ). Према подацима са званичног интернет сајта Савјета Европске уније, Црна Гора се усагласила са пет спољнополитичких декларација, којима су уведене рестриктивне мјере, односно санкције. Тако је Црна Гора увела санкције Русији, Бјелорусији, Венецуели, Сирији и Конгу, пише Дан.

Питање усклађивања спољне политике ЕУ и Црне Горе дефинисано је обавезама из поглавља 31 у преговорима о придруживању, а Црна Гора је до сада углавном прихватала спољнополитичке одлуке европског савеза.

На сајту Савјета ЕУ може се наћи изјава високог представника у име ЕУ о усклађивању одређених земаља у вези са рестриктивним мјерама против Демократске Републике Конго. Наводи се да је 10. децембра 2020. године Савјет ЕУ усвојио Одлуку (ЦФСП) 2020/20331, којом је обновио постојеће рестриктивне мјере до 12. децембра 2021. године и измијенио списак правних и физичких лица који подлијежу тим мјерама.

“Земље кандидати Република Сјеверна Македонија, Црна Гора и Албанија и земље ЕФТА Исланд и Лихтенштајн, чланице Европског економског простора, придружују се овој одлуци Савјета”, указано је у саопштењу.

Ове мјере су, како се појашњава, уведене због кршења људских права у тој афричкој земљи.

Сличне декларације донијете су и када су у питању Бјелорусија и Венецуела, и наводи се да је Црна Гора подржала такве одлуке.

У децембру је објављено да је Црна Гора подржала и наставак европских санкција Русији, због дешавања на Криму. Крајем јануара, Црна Гора је подржала и заједничку изјаву ЕУ о дешавањима на Криму.

Према тој изјави, најоштрије се осуђује јасно кршење украјинског суверенитета и територијалног интегритета актима агресије руских оружаних снага од фебруара 2014. године и незаконито припајање Аутономне Републике Крим и града Севастопоља Руској Федерацији.

“Што нећемо признати. Европска унија остаће посвећена потпуној примјени своје политике непризнавања, укључујући и рестриктивне мјере. Земље кандидати Република Сјеверна Македонија, Црна Гора и Албанија и земље ЕФТА Исланд, Лихтенштајн и Норвешка, чланице Европског економског простора, као и Украјина, Република Молдавија и Грузија усклађују се са овом изјавом”, наведено је у саопштењу на сајту ЕУ.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest