Црна Гора је затражила пред у судом у Лондону изручење Душка Кнежевића, док су Кнежевићеви свједоци оспорили тај захтјев, тврдећи да у Црној Гори он не би имао правично суђење, пише Портал РТЦГ. Кнежевићеви свједоци су рекли да ако буде изручен да би се суочио са оптужбама за превару од 12,5 милиона еура не би имао фер суђење.
У говору пред Вестминстерским судом, српски адвокат Радован Грбовић рекао је да је Кнежевић, који посједује десетине компанија у Црној Гори, постао мета политички мотивисаног кривичног гоњења након свађе са предсједником државе Милом Ђукановићем.
Црногорски правосудни систем је склон „политичком утицају“, рекао је Грбовић, који се појавио путем видео-линка. Он је цитирао историју случајева који су, како је рекао, покренути да би се појединци оптужени за недјела уплели у „бескрајне политички мотивисане кривичне поступке“, преноси „law360.com“.
Он се осврнуо на осуду из 2019. године двојици лидера опозиционих партија и другима за покушај државног удара 2016. године. Одлуку је касније поништио жалбени суд, који је наложио поновно суђење.
„Када постанете Ђукановићев непријатељ, онда ће се цијели државни систем ангажовати да те особе дискредитује и дисквалификује из политике и живота у Црној Гори“, рекао је Грбовић на суду.
Грбовић је рекао да је, иако је правни и регулаторни оквир Црне Горе близак европском, „имплементација и примјена тих закона веома упитна“.
Он је цитирао извјештај Фридом Хауса, у којем је утврђено да највећи број пријава Европском суду за људска права подносе појединци из Црне Горе, који се суочавају са кривичним поступцима који у просјеку трају десет година.
Али Црна Гора је у свом писаном поднеску навела да је незамисливо да земља која је ‘умјерено спремна’ да постане чланица ЕУ може имати процес суђења који је толико ‘флагрантно неправедан’ да поништава или уништава саму суштину људских права појединца.
Тужилаштво полази од пропасти двије највеће пословне банке у Црној Гори — Атласмонт банке АД Подгорица, познате као Атлас банка, и Инвестиционе банке Монтенегро АД Подгорица, односно ИБМ банке — које су биле дио Кнежевићеве Атлас групе.
Кнежевића (63) траже црногорски тужиоци због наводне злоупотребе положаја предсједника Атлас групе да убиједи Ђорђа Ђурдића, извршног директора Атлас банке, да у име зајмодавца изда незаконите гаранције.
Оптужбе се односе на наводну лажну продају хотела у власништву Атлас Хотелс Гроуп, фиктивну продају карбонских кредита и покушај незаконитог задржавања новца који су црногорски аеродроми депоновали у Атлас банци, наводи се у судским документима.
Кнежевић тврди да су акције против њега мотивисане његовим политичким супротстављањем Ђукановићу — за шта је Црна Гора рекла да је бесмислено, наводи се у писаном поднеску Црне Горе.
Клер Добин, правни савјетник Црне Горе, рекла је да Грбовић није испунио своју дужност свједока да размотри да ли су оптужбе против Кнежевића имале „објективну основу“.
„Када тврдите да је неко кривично гоњен из политичких разлога, можда би било веома важно да као стручњак схватите да ли све има објективну основу. Ви то нисте урадили. Нисте погледали ни доказе који су у предмету, нити основу по којој се Кнежевић кривично гони“, нагласила је Добин.
Добин је Грбовићу током унакрсног испитивања сугерисала да се Кнежевићев саоптужени Ђурдић већ изјаснио кривим за незаконито давање гаранције у име Атлас банке.
„Чињеница да је извршни директор признао кривицу је објективна основа за случај“, рекла је Добин.
Добин је нагласиа и да је Кнежевић прихватио одвојене наводе да је дао мито јавном функционеру, што је представљало „веома јасан и објективан основ за кривично гоњење“.
Црну Гору представља Цлаир Добин КЦ из Тхрее Раимонд Буилдингс.
Предмет је Црна Гора против Душка Кнежевића, предмет број 1902001596, пред Магистратским судом у Вестминстеру.