Црна Гора – земља са најдужим преговарачким процесом у историји постојања ЕУ: Корупција, Меденица и криминал – камен спотицања

Истиче се да није било нових помака у политичком и правосудном праћењу наводне злоупотребе јавних средстава у партијске политичке сврхе која се догодила 2012. године („Афера Снимак“).

Весна Меденица

У Извјештају Европске комисије (ЕК) о Црној Гори за 2020., наводи се да су извјештајно раздобље у погледу политичких критерија у Црној Гори обиљежиле напетости и неповјерење између политичких актера, као и низак ниво повјерења у изборни оквир.

Истиче се да није било нових помака у политичком и правосудном праћењу наводне злоупотребе јавних средстава у партијске политичке сврхе која се догодила 2012. године („Афера Снимак“). У вези са „афером Коверта“ из јануара 2019. године, подигнуте су оптужнице за прање новца против два оптужена.

Migo, koverta
Душко Кнежевић, Славољуб Стијеповић, Мило Ђукановић

„Ови случајеви захтијевају кредибилан, независан и ефикасан институционални одговор“, истиче се у извјештају.

Да ли је овакав извештај аларм за Црну Гору, те да ли нова парламентарна већина може битније да утиче да се оваква пракса промијени у будућности, питали смо представнике политичких партија.

Вујовић:Институције у Црној Гори су обољеле, нова власт их мора излијечити

Посланица Демократа др Тамара Вујовић казала је нови извјештај о напретку дочекујемо са извјесном забринутошћу, али и високим степеном одлучности нове демократске и европске власти да снажно закорачи путем реформи, што је потврђено и Споразумом три лидера.

„Годинама уназад Црна Гора стагнира услед различитих интересних калкулација и одлагања неопходних реформи од стране претходне власти. Зато је овај извјештај огледало њиховог рада, који је сасвим јасно био на веома ниском нивоу. Форма не може замјенити суштина, па су Црној Гори неопходне снажне и свеобухватне реформе које ће се спроводити одлучно и посвећено. Такав процесс нема алтернативу и то је данас јасно сваком грађанину наше државе“, каже Вујовић за наш портал.

Тамара Вујовић

Пред новом Владом Црне Горе, каже она, стоје бројни изазови, али је јасно да времена за губљење више нема и да је сваки нови дан од изузетне важности.

„Владавина права, независне институције, борба против организованог криминала и корупције, представљају приоритете. Јер нема напретка, нема развоја, нема кредибилних инвеститора, нема повјерења без независних и јаких институција. Дакле, питање испуњавања норми и форме у преговорима, управо служи да се дође до суштине, до реалних реформи и промјена у кључним областима. Институције у Црној Гори су обољеле и нова власт их мора излијечити, да би оне дјеловале љековито на цјелокупни систем“, истакла је Вујовић.

Нагласила је да су у Демократској Црној Гори увјерени да ће нова власт имати снаге да посвећено и одговорно приступи реализацији обавеза, што је предуслов за напредак нашег друштва.

„Све аномалије које су идентификоване у систему, као И оне које ће се тек открити, морају бити ефикасно саниране“, каже Вујовић.

СНП: Опет негодавање ЕУ због Весне Меденице

Социјалистичка народна партија Црне Горе сматра да је извјештај о напретку Црне Горе на путу ка ЕУ дао прецизан пресјек стања у којем се тренутно налази наша држава.

„Нажалост, већ је јасно да ћемо и ове године добити негативне оцјене када су у питању правосудни систем и Агенција за спрјечавање корупције, који би требало да буду стубови носиоци у борби против корупције, организованог криминала, као и изградњи друштва заснованог на владавини права и поштовању темељних људских права. Свједоци смо да већ деценијама имамо урушено правосуђе, а то се последњих година најбоље види кроз однос његових челних људи према поштовању Устава и закона Црне Горе“, казали су из СНП-а за наш портал.

Medenica
Весна Меденица

Подсјетили су, да је, упркос бројним негодовањима и критикама, Весна Меденица по трећи пут изабрана на функцију пресједнице Врховног суда.

„Да већ дуже вријеме имамо в.д. стање у Врховном државном тужилаштву док његов први човјек Ивица Станковић, оптерећен оптужбама за корупцију, не планира да то мјесто напусти, хаоса који свако мало својим несувислим дјелима и изјавама изазива специјални државни тужилац Миливоје Катнић, као и да је Десанка Лопичић, супротно уставним и законским одредбама, изабрана за предсједавајућу Уставног суда, што је функција која не постоји у нашем правном систему“, наводе из СНП-а.

Што се тиче Агенције за спрјечавање корупције, кажу да низ негативних извјештаја о њеном раду у последњим годинама није допринио да се стање промијени на боље, па могу констатовати да се ни у претходној години није догодило ништа што би указало да је учињен било какав напредак у борби против корупције.

„Све наведено, наравно, представља велико оптерећење за будућу власт и намеће нам додатну одговорност да учинимо све да стање побољшамо, јер то дугујемо нашим грађанима, али то од нас очекује и ЕУ. Црна Гора је од најуспјешније државе кандидата постала “најгори ђак”, па смо за осам година трајања преговора са ЕУ успјели да привремено затворимо свега три поглавља. То је поразна чињеница и нова Влада мора учинити све како би доказала да имамо капацитета да поправимо оно што је претходна власт на челу са ДПС-ом покварила или је просто гурала под тепих не желећи да се бави стварима које јој не одговорајају“, појаснили су из СНП-а.

СНП ЦГ вјерује да ће будућа Влада бити у стању да се носи са тим изазовима и у том смислу спремни смо да дамо свој пуни допринос ка унапређењу укупних прилика у Црној Гори.

УРА: Извјештај указао на лошу и потрошену политику коју је водио ДПС

Нови извјештај Европске комисије потврдио је да је Црна Гора земља која је била заробљена у погледу европских интеграција под влашћу ДПС-а, саопштили су из Грађанског покрета УРА за портал ИН4С.

Из ове партије напомињу да већ неколико извјештаја са бриселске адресе показују стагнацију Црне Горе у европским интеграцијама и да је то један од индикатора лоше и потрошене политике коју је Демократска партија социјалиста персонификовала.

„Опет имамо указивање на изостанак борбе против корупције и криминала, лошу ситуацију у правосуђу, медијима, јавним финансијама, одрживом развоју… Дакле, оно што се понавља годинама уназад поново је добило контуре у новом извјештају Европске комисије“, напомињу из ове странке.

Фото: Грађански покрет УРА

Они подсјећају и да је Црна Гора земља која најдуже преговара у историји европских интеграција и да је до сада успјела да затвори свега 3 преговарачка поглавља која се затварају по аутоматизму.

Обећавамо да ћемо као дио нове власти истрајно и темљно радити како би у што краћем периоду, а вјерујемо до 2025. године, Црна Гора постала нова чланица Европске уније. Ресурсе и потенцијале за такав рад имамо и све је на нама. Хоћемо ли и даље таворити изван развијених земаља европске породице или бити њихов једнак и равноправан члан“, саопштили су из УРЕ.

Институт Алтернатива: Црна Гора остала просјечна

Нови извјештај Европске комисије (ЕК) показује да је Црна Гора наставила са осредњим резултатима у процесу европске интеграције, саопштили су из Института Алтернатива.

„Ни ове године као ни прошле нисмо добили ниједну одличну оцјену али нисмо ни једну оцјену „назадовање“, што значи без петица и без јединица. Недостатак петица објашњава и спорост у затварању поглавља“, кажу из ИА.

Просјечна оцјена за Црну Гору је 3,18 – што је, кажу из ИА нешто боље него прошле године када је укупна оцјена за сва поглавља била 3,06.

илустрација

„Међутим, ово је оцјена коју је Црна Гора имала 2016, тако да се након четири године тек вратила на ниво на којем је била а са којег је сваке године за по један корак падала годишње. Оцјена 3,18 је максимално што је ЦГ икад достигла од када је уведен овај систем бодовања“, појаснили су из ИА.

Павићевић: Деценија једног народа је потрошена

Спољно-политички коментатор из Лондона Драгољуб Павићевић, у разговору за наш портал каже да, преведено са дипломатског на народни језик Европска Комисија рекла је  Црној Гори – огрезли сте у ендемској корупцији и организованом криминалу.

„Правосуђе вам је под контролом власти? Ни медији вам нијесу ниста бољи. Изборне законе нијесте измијенили.
Владајућа партија стекла је на изборима претјерану предност злоупотребом државних ресурса те доминантним медијским извјештавањем!? Дакле… Тринаест година од потписивања Споразума о стабилизацији и придруживању између Црне Горе и Европске Уније, дванаест година од подношења захтјева за чланство у ЕУ, десет година од кад је добила статус кандидата за чланство у ЕУ и након осам година преговарања Црна Гора није суштински затворила ни једно једино поглавље од 33 колико је отворено. Три поглавља која су формално затворена, по аутизму су затворена а не по испуњеним и достигнутим стандардима“, каже Павићевић.

Драгољуб Павићевић

Деценија једног народа је потрошена, каже он, а практично нити једно поглавље није затворено.

„Срамота. Нажалост Црна Гора постаје земља са најдужим преговарачким процесом у историји постојања и проширења ЕУ. Подсјећам сусједна Хрватска је све завршила за пет година. Само приче о европској агенди, евроатланским интеграцијама и путу без алтернативе, приче о реформама а реформи нема, суштински удаљавају Црну Гору од чланства у ЕУ. Преписивање закона европских земаља није довољно. Нужна је примјена закона а не само “copy-paste”. Треба бити поштен и рећи поред власти у Црној Гори кривицу за најспорији процес придруживања сноси и ЕУ заглављена у ћорсокаку властите нефункционалности“, појаснио је Павићевић.

Европска Унија, каже он, није само у кризи, она је у процесу дезинтеграција у перманентном страху да вирус Брегзита не инфицира још коју земљу.

„Реформе које су замислили Макрон и Меркел су такође успорене због слабљена позиција лидера сад двије најјаче земље ЕУ. Умјесто продаје магле и замајавања грађана “европском агендом” за Црну Гору је од есенцијалне важности да отпочне суштинске реформе у свим сферама друштва. Тиме ће отпочети изградња новог модела друштва који неће бити базиран на непотизму, ендемској корупцији, криминалу, негативној селекцији кадрова, поткрадању заједничких добара. Изградња слободног, просперитетног, економски снажног и образованог друштва је дугорочан посао за Црну Гору. Ако се што скорије од Црне Горе не изгради пристојно мјесто за живот, дјеца ове мале балканске земље ће само бјежати из ње. Као што из Хрватска дјеца бјеже из Хрватске и поред чланства у ЕУ. И што је најважније по мом мишљењу, без моралне обнове друштва које је посрнуло, нема ни једне друге обнове“, закључио је Павићевић у разговору за наш портал.

ИН4С

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest