Crna Gora sve više podsjeća na zemlju čuda kada je riječ o kriminalu i njegovoj kontroli. Zaplijenjeni kokain, koji je policija i tužilaštvo skupljali skoro 20 godina, i koji je konačno stigao na uništavanje, čudesno je postao šećer u prahu. Da, dobro ste pročitali – ne zlato, ne ljekoviti napitak, nego običan šećer, dok građani i dalje plaćaju poreze za borbu protiv kriminala.

Možda smo svi postali alhemičari, ali ne oni koji žele pretvoriti željezo u zlato, nego oni koji kokain pretvaraju u šećer u prahu. Čini se da u Crnoj Gori zakon i logika ne idu ruku pod ruku, a institucije koje bi trebalo da štite građane postale su improvizovane laboratorije čuda.

Riječ je o kokainu koji je još 2007.godine oduzet i nalazio se u depou Višeg suda u Bijelom Polju, objavile su Vijesti. Onda se 2025.godine, kada je naloženo uništenje tog materijala, otkriveno da je u kesicama šećer u prahu, a da je kokain ispario?!

Podsjetimo, ispod Višeg suda u Podgorici prije nekoliko godina otkriven je tunel, a ni danas se ne zna ko ga je izgradio niti šta je sve nestalo iz depoa. Oduzeti materijali očigledno nisu čuvani kako treba, naročito kada su u pitanju narkotici i drugi opasni predmeti, koji se olako „gube“, a za to niko ne odgovara.

U međuvremenu, osuđenici lagano napuštaju Crnu Goru, dok građani mogu samo da gledaju kako pravda izmiče. Depoi sudova, umjesto prostora sigurnosti, postali su prostor nestajanja i „alhemijskih eksperimenata“ u kojem se droge, dokazi i opasni predmeti transformišu bez ikakvih posljedica.

Crna Gora, zemlja čuda, izgleda da je u praksi postala zemlja gdje je nemoguće pretvoriti željezo u zlato – ali zato je sasvim moguće da kokain postane šećer u prahu, dok pravda i odgovornost ostaju u labirintu tunela i birokratskih bezdana.

Bonus video: