Црногорски ПЕН центар „незадовољан“: Траже смјену министарке Братић

На трагу грубога обезвређивања уставом дефинисаних грађанских вриједности Црне Горе, додају, био је наступ у Скупштини Црне Горе министарке просвјете, науке, културе и спорта Весне Братић, саопштено је данас из „Црногорског ПЕН Центра“

Весна Братић

На трагу грубога обезвређивања уставом дефинисаних грађанских вриједности Црне Горе, додају, био је наступ у Скупштини Црне Горе министарке просвјете, науке, културе и спорта Весне Братић, саопштено је данас из „Црногорског ПЕН Центра“.

На Лепосавићеве поруке домаћој и међународној јавности да је ово Влада која негира међународне пресуде и планира канонизовати историјски ревизионизам, надовезале су се скандалозне изјаве Братић, с јасним реваншистичким, шовинистичким и сегрегацијским намјерама.

“Пошавши корак даље од својег колеге, Братићка је одбила да се изјасни о геноциду у Сребреници, назвавши то питање „популистичким“. Након прљаве јавне кампање против Факултета за црногорски језик и књижевност и њенога челника, ђе су бјелоданим постале намјере да се та високообразовна установа укине, иако суочена с резолутним одговором црногорске јавности, Братићка је наставила свој наум, овога пута се обрушивши на рад Факултета и таргетирајући угледне црногорске научнике те међународну сарадњу ФЦЈК”, наводе у саопштењу.

На, како су га окарактерисали, на примитивном удару Братић, истичу, нашао се један од оснивача Црногорскога ПЕН центра, угледни црногорски ботаничар и ономастичар, академик ДАНУ и ЦАНУ Вукић Пулевић, којега је министарка срамно назвала особом „без референци“, јер се као ботаничар усудио да направи лексикон народних назива биљака у Црној Гори!?

“На удару министарке нашао се и академик ДАНУ Милорад Никчевић, члан Црногорскога ПЕН центра, угледни филолог и један од аутора капиталне Историје црногорске књижевности. И један и други бијес актуелне министарке навукли су управо због тога што су цијели живот посветили афирмацији црногорске науке, па их министарка која не признаје црногорски језик (називајући га „говором“) и црногорску нацију (сматрајући је продуктом „етноинжењеринга“), природно доживљава као опасност за њену визију црногорске просвјете, науке, културе и спорта у којој за Црногорце нема мјеста”, истичу у ПЕН Центру.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest