У Црној Гори је од 2006. до краја маја ове године азил тражило више од 16.000 особа, од чега је само њих 105 добило међународну заштиту, казао је у емисији Добро јутро Црна Горо на ТВЦГ Павле Ћупић из Грађанске алијансе.
Ћупић и Ђођић у студију ТВЦГ
Он је рекао да је највише изражених намјера било 2019. године – око осам хиљада, док је највише захтјева за азил поднијето годину раније – 3.104.
„Тенденција је таква да веома мали број људи, од оних који изразе намјеру, дакле ураде тај први корак, мало њих на крају и поднесе захтјев за азил у посљедње вријеме. Прошле године ријеч је о осам одсто људи у односу на оне који су изразили намјеру“, рекао је Ћупић.
Сада, каже, азил највише траже људи из Руске федерације, те Кубе, а некад су то били Иран, Сирија…
„Зависи од године до године, од дешавања у свијету. Од тога и зависи прилив избјеглица и тражиоца азила. У овом тренутку имамо 71 активни случај пред државним институција. Што се тиче лица из Украјина, они од почетка ратних дејстава долазе у великом броју у Црној Гори“, рекао је Ћупић.
Ивана Ђођић из Грађанске алијансе каже да је, осим људима из Украјине, тешко и земљама гдје они долазе јер је све било доста неочекивано.
„Сви смо избјегавали да вјерујемо да ће у 2022. години доћи до оваквих ратних размјера. Државе, а не само Црна Гора, нијесу све биле припремиле да се избјеглице из Украјине прихвате на бољи и организованијих начин“, истакла је Ђођић.
Иначе, Грађанска алијанса сјутра ће у Бару, у сарадњи са УНХЦР-ом, отворити Канцеларију за бесплатну правну помоћ азилантима. Присуствоваће министар унутрашњих послова Филип Аџић, шеф мисије УНХЦР-а, представници амбасаде Украјине у Подгорици…