Čurović: Odgovornost za položaj Srba u Crnoj Gori je na srpskim biračima i njihovim političkim predstavnicima

Foto: Jutjub/Printskrun/ Newsmax Balkans

Iako je prošlo više od pet godina od političkih promjena i odlaska režima Mila Đukanovića, položaj srpskog naroda u Crnoj Gori ostaje gotovo nepromijenjen. Pitanje dvojnog državljanstva i status srpskog jezika nedvosmisleno ukazuju na to da diskriminacija nad Srbima – koji čine gotovo trećinu stanovništva – i dalje traje, i to uz prećutni ili otvoreni pristanak i dijela nove vlasti.

Savez Srba iz Crne Gore predao je predsjedniku Skupštine Andriji Mandiću i premijeru Milojku Spajiću stručno-pravnu studiju o dvojnom državljanstvu, koju je izradio Institut za uporedno pravo Srbije. Kako je potvrđeno za Novosti, cilj inicijative je da se konačno riješi nepravda prema hiljadama Srba koji su rođeni u Crnoj Gori, a nakon raspada SRJ nastavili da žive u Srbiji, postali njeni državljani – i time izgubili pravo na državljanstvo države u kojoj su rođeni.

U dopisu Saveza posebno se naglašava:
„Izričito navodimo dvojno državljanstvo za Srbe, jer ostali narodi – Crnogorci, Albanci, Bošnjaci i drugi – imaju pravo na dvojno državljanstvo, što nas dovodi u diskriminatorski položaj. Povrijeđeni smo ovakvim odnosom bivše crnogorske vlasti prema više od 30 odsto građana te države.”

U razgovoru za IN4S, predsjednik Saveza Srba iz Crne Gore, Željko Čurović, naglašava da su Srbi jedina oštećena strana kada je riječ o državljanstvu.

– Zato smo i pokrenuli inicijativu da se izradi ova studija, s namjerom da pomognemo srpskim političkim predstavnicima u Skupštini i izvršnoj vlasti, kako bi se konačno ubrzao proces priznavanja dvojnog državljanstva za Srbe – ističe Čurović.

On upozorava da se iza opstrukcija krije širi politički dogovor.

– Plašim se da je u pitanju međunarodna agenda koja je dogovorena s pojedinim partijama vlasti, ali i opozicije. Jasno je da predstavnici Srba nemaju dovoljno političke snage da sami iznesu ovo pitanje do kraja bez podrške većine u parlamentu. Samo politička volja postojeće većine može dovesti do pozitivnog ishoda – poručuje on.

Pored pitanja državljanstva, Čurović ističe i da je status srpskog jezika i ćiriličnog pisma jednako ključan za opstanak Srba u Crnoj Gori.

– Za nas je i srpski jezik, kao i pismo, ali i državljanstvo, krucijalno pitanje od koga zavisi sudbina našeg naroda u ovoj državi. U suprotnom, u narednih petnaestak godina, bićemo svedeni na statističku grešku – kao u Hrvatskoj, Sjevernoj Makedoniji ili na Kosovu i Metohiji – upozorava Čurović.

On posebno apeluje na srpsko biračko tijelo da na narednim izborima glasa s razumijevanjem šta je zaista u pitanju:

– Srpski birači sami snose odgovornost ako nastave da glasaju one koji ne žele da riješe ova pitanja u korist srpskog naroda. Ako ni sada ne prepoznamo šta je prioritet, onda smo kao narod odlučili da nestanemo. Na kraju, sva odgovornost ostaje na našim političkim predstavnicima.
Apelujemo na političke predstavnike srpskog naroda da postave uslov parlamentarnoj i vladajućoj većini da riješe problem srpskog jezika i pisma, kao i dvojnog državljanstva,kao uslov opstanka srpskog naroda u Crnoj Gori i njihovog opstanka u vlasti, zaključio je Čurović.

Pogled.me

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest