Да ли је коришћење филтера у видеима о шминци и козметици проблем? ДА!

Пише: Марија Шћекић Живојиновић

У последњих неколико месеци на интернету се појавио нови тренд у видеима о шминкању или нези коже – видеи без филтера. Коментари на такве видее су бројни, од негативних који критикују „технику“ и „неквалитетне производе“, до позитивних у којима се подржава храброст да се направи видео без икаквих филтера и да се покаже како шминка, и пре свега КОЖА, заправо изгледа. Борба за приказивање неких реалистичнијих идеала лепоте и укидање неетичких пословних пракси неких компанија је започела. 

Извор: Инстаграм


Осврнимо се кратко на шминку. Свакако, свако ко је куповао шминку према препорукама из Јутјуб или ТикТок видеа могао је приметити да та шминка изгледа другачије једном када се нанесе на лице. Главна разлика између шминке на Вашој кожи и шминке на кожи Јутјубера или ТикТокера је у томе да ли се виде поре и неправилности или не. Како инфлуенсерима успева да увек добију тако беспрекорне резултате? Да ли треба да купите нове четкице и сунђер, или да испробате неку нову технику? Да ли можда производ не одговара Вашем типу коже, и шта урадити ако је то случај? Да ли бацити производ? Да ли сте опет бацили паре на нешто што Вам не одговара? Док овако размишљате о томе како је грешка у Вама самима, могли бисте да баците поглед опет на видео с којим се упоређујете – никад се не зна, можда приметите да младеж на образу шминкера мистериозно нестаје и појављује се док он благо помера главу лево-десно. Ова неретка појава резултат је видео ефеката који су коришћени у обради видео записа, конкретно ефекта замућивања (blur).

Овакви ефекти стварају искривљен идеал лепоте и лоше утичу на сваког ко се угледа на инфлуенсере који коригују своје слике. Због лошег утицаја на психичко здравље млађих особа, Влада Норвешке је у јулу 2021. увела закон по коме ће сваки инфлуенсер морати јавно да означи које слике су едитоване, и све слике ће морати проћи проверу. Казне за непоштовање овог закона варирају, од финансијске до затворске казне. Закон ће важити не само за онлајн платформе, него и за часописе и билборде широм земље. Ово је само последње у низу дешавања.

У фебруару текуће године, у Великој Британији, шминкер и модел Саша Луиз Палари https://www.instagram.com/sashalouisepallari/ ) започела је кампању под хештегом #filterdrop са циљем да заустави компаније и моделе да продају производе ако истовремено користе филтере у рекламама за дате производе. 

Као резултат овога, надлежни органи у Британији забранили су употребу филтера свима који исте искоришћавају за остваривање профита. 

За крај, ево превода једног видеа који објашњава у чему је проблем:

„Мислим да се некад људи збуне када гледају видео о шминкању и у истом примете да се види текстура коже. Бројни људи су научили како да се шминкају гледајући Јутјуб видее. Бројни људи не знају за филтере и детаље који се тичу кориговања слика, а не знају ни како шминка заправо изгледа у реалности. Гуруи лепоте су вас лагали. Продавали су вам течне пудере док су своје видее „облачили“ у вео филтера за замућивање (blur), никад вам не показујући како ти производи стварно изгледају на кожи. Рекли су вам да је шминка неприметна. Рекли су вам да шминка изгледа као да је airbrush техником нанета на кожу, истовремено користећи airbrush филтер да коригују њихову кожу у пост-продукцији. Допустите ми да вам одам једну тајну: шминка ће увек изгледати као шминка, а не кожа. По својој природи, шминка „леже“ на кожу и, с обзиром на то да смо само људи, нормално је да наша кожа има текстуру. Сви људи имају поре и линије и мале кврге. Ваша кожа на себи носи трагове места на којима је била и шминка то не може да сакрије. Није „cakey“ (прашкасто и суво), само видите текстуру.“

Онлајн заједница подржала је овогодишња дешавања. Очекује се да ће доћи до још промена и у другим државама, како би се окончало стварање лажног идеала лепоте и обмањујуће и неетичко промовисање и пласирање производа.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest