Дамјановић: Буџету недостаје 50 милиона еура

Министар финансија Александар Дамјановић је, говорећи о ребалансу буџета, казао да у овом тренутку, уочи почетка туристичке сезоне, потенцијално недостаје 50 милиона еура да би се уравнотежили приходи са расходима.

Дамјановић је казао да постоје проблеми у планирању буџета за текућу годину.

“Већ су ти подаци изнесени, везани за дуг Фонда здравства и обавезе које су много веће. Разлог за ребаланс буџета је неостваривање неких прихода за које не постоји ни законска основа иако их је претходна Влада планирала. Покушаћемо да видимо што је са Законом о играма на срећу који је двије године у фиокама, са маркирањем горива, измјенема закона у вези са незаконитим богаћењем, да макар спасимо један дио године”, рекао је министар.

Он је саопштио да на расходној страни слиједе обавезе које се тичу закона и амандмана који су приликом усвајања Буџета усвојени а нису тада планирани у Буџету.

“А они су реда такође неколико десетина милиона еура. Али и због опреза због раста инфлације, цијена хране и нафтних деривата, не смета да се благоворемено обаве припреме”, казао је Дамјановић.

У овом тренутку, уочи почетка туристичке сезоне, како је навео, можемо да говоримо о неких 50 милиона еура који недостају да би се уравнотежили приходи са расходима.

“Видјећемо можемо ли рачунати на добру туристичку сезону, па покушати да тај ребаланс умјесто у јуну сагледамо на крају сезоону”, рекао је Дамјановић.

Навео је да су благовремено почели разговоре са међунардним институцијама – Свјетском банком и ММФ-ом.

“Камате су веће него раније. Оне су и даље такве да то Црна Гора може да истрпи”, оцијенио је Дамјановић.

Он је поручио да држава неће ући у кредитне аранжмане који ће тражити корак уназад што се тичу законских обавеза и права која су конституисања.

“Влада и Министарство финансија су рекли да ће, без обзира што је конституисано а није плаћено, да ће то измирити”, рекао је Дамјановић

Указао је на факторе који су утицали на планирање Буџета.

“Политичка нестабилност, сукоб унутар Владе, и на релацији Влада – парламент, узроковао је лошу комуникацију која је у новембру и децембру морала да буде боља да би се добио добро испланирани Буџет, са добрим механизмима заштите”, истакао је Дамјановић.

Па оцијенио сљедеће.

“Наредна година не може да се чека на начин тако што празните полако своје депозите, јер тако финансирате дефицит, и да их доведемо на минимум у октобру, новембру и децембру, па да се сјетимо 15. децембра да ће нам требати нека резерва када уђемо у наредну годину”, рекао је Дамјановић.

Поручио је да се мора размишљати благовремено и бити свјестан ситуације у којој се налази Црна Гора.

“Да се налази у суровом геополитичком окружење гдје се еконосмки прави штета Црној Гори које мора да предузима у економском смислу слиједећи политику ЕУ која се тиче рата у Украјини. Ту говорим о губицима за туризам, стране директне инвестиције, питање је да ли ће нам неко компезовати дмакар дио тих губитака. Све су то фактори који показују да се мора бити мудар и паметан и благовремно испреговарати и евентуално обезбиједити, у складу са потребама, неке резерве”, нагласио је Дамјановић.

Најављено ванредно повећање пензија

Пензионери, Фонд здравства и локалне самоуправе су највише погођени новом пореском политиком.

Од септембра минималне пензије ће износити од 220 до 230 еура.

Министар је најавио додатно повећање пензија.

“Сад смо имали једно, узроковано растом минималне и просјечне зараде и оно је било у неким процентима, условно речено, који се неће поновити када буде наредно усклађивање, јер плате неће расти том динамиком.

Ванредно повећање пензија, како је додао, највише ће утицати на минималне пензије, ако и оне просјечне и испод просјека.

Има понуда за рефинансирање кинеског кредита

Дамјановић је саопштио да има понуда за рефинансирање кредита кинеске Ексим банке за ауто-пут Подгорица-Матешево.

“Дошле су од стане озбиљних међународних финансијских институција, чак и од неких држава”, навео је министар.

Казао је да треба размишљати да користимо неке механизе које нису кредитна подршка.

“Мислим да има озбиљног простора да се користе ИПА фондови Европске уније, да се сагледају могућности донација, али и реалзиацији постојећих кредитиних аранжмана гдје плаћамо пенале”, казао је Дамјановић.

Испоштоваће све законе и социјална давања

Када је ријеч и дјечјим додацима, накнадама за новорођенчад, повећању зарада љекара, министар је казао да ће Влада испоштовати све законске обавезе које слиједе.

“Наравно, кроз анализу тих закона имаћемо одређене корекције, надам се, у позитивном смјеру”, навео је Дамјановић.

Он је оцијенио да је један од тежих задатака ове Владе да, спремајући Буџет за наредну годину, припреми озбиљан и свеобухватан Закон о зарадама у јавном сектору.

“Постојећи закон је након нове пореске политике која је дефинисана законом у децембру потпуно изремећен и требали би да дођено до једнг усаглашавање, да направимо, условно речено, такав закон који стимулише”, казао је Дамјановић.

Извор: ЦДМ

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest