Данас плијене милионски вриједне цигарете из Луке Бар

Одлуке о забрањивању складиштења дувана у Луци Бар Влада је доносила у јуну и децембру прошле године, а власницима цигарета је продужаван рок да их измјесте из складишта у Луци

Лука Бар

Око 145.000 пакета цигарета ускладиштених у Луци Бар, чија вриједност је више десетина милиона евра данас ће бити одузето, јер су истекли рокови за њихово измјештање, пишу Вијести.

Према информацијама “ВијестИ”, Управа прихода и царина (УПЦ) није продужила рок за складиштење дуванских производа у Слободној царинској зони, а директор те институције Раде Милошевић дао је инструкцију Царинарници да их одузме.

Према информацијама “Вијести”, у Луци Бар укупно је 165.612 пакета цигарета, вриједности око 122 милиона еура (према евидентираном царинском дугу), а према процјени на црном тржишту вриједе преко 60 милиона еура.

Одлуке о забрањивању складиштења дувана у Луци Бар Влада је доносила у јуну и децембру прошле године, а власницима цигарета је продужаван рок да их измјесте из складишта у Луци.

Након што су прије неколико мјесеци истекли и продужени рокови за изношење дуванских производа, УПЦ је наложила Царинарници Бар да одузме дуванске производе на залихама.

Управа прихода обавијестила је Царинарницу Бар да треба да одбије захтјеве за продужавање рока субјеката који држе дуванске производе на залихама, а којима су истекли рокови за изношење робе.

У обавјештењу, у које “Вијести” имају увид, из УПЦ су навели да Царинарнице обавјештење странкама треба да уруче најбржим путем, а након уручивања Рјешења о одбијању захтјева о продужењу рокова “треба приступити спровођењу инструкције Министарства финансија и донијети рјешења о одузимању робе”.

Вијести су раније објавиле да је план Владе да цигарете, чији власници не желе да плате акцизе и дуван убаце у промет на црногорско тржиште, након поступка одузимања, продају на међународном тржишту и да се на тај начин први пут приходује новац од транзита дуванских производа преко Црне Горе.

Планирано је да Влада усвоји леx специалис како би цигарете убацила на тржиште.

Службеници полиције, средином јуна 2021. године, почели су контролу у Луци Бар, провјеравајући документацију двадесетак компанија, које увозе и складиште дуванске производе у депоима Слободне зоне.

Крајем јула 2021, Влада је усвојила одлуку о забрани складиштења дуванских производа у оквиру Слободне зоне Луке Бар, а садашњи премијер Дритан Абазовић тада је саопштио “да је тим потезом коначно задат снажан ударац организованим криминалним групама, које су деценијама организовале шверц преко црногорске луке”.

Након забране складиштења цигарета, прошлог љета евидентирана су и два нестанка пакета цигарета из магацина, због чега су против неколико особа покренути кривични поступци због сумње да су оштетили државну касу за неколико милиона неплаћених дажбина.

Посљедња крађа цигарета у Слободној зони Луке Бар откривена је 2. марта, након што је примијећено да неко покушава да префарба “око” надзорне камере која дјелимично покрива дио складишта мојковачке компаније.

Цариници су утврдили да је том крађом држава оштећена за око 225.000 еура.

Непун мјесец прије тога – 7. фебруара, откривено је да је на складишту “Монтенегро дуван комерца” оштећена пломба и одмах, по налогу претпостављених, тражено од шефа обезбјеђења Порт оф Адрије да прегледом видео надзора утврди да ли је било недозвољених улазака у тај објекат.

Истрагом је установљено да су из складишта те мојковачке фирме од 28. децембра 2021. до тог дана, сваки четврти дан, одвожени шлепери цигарета.

Из Управе полиције тада су званично саопштили да је током увиђаја утврђено да недостаје 11.349 пакета разних врста цигарета.

Утврдили су и ко је утоварао цигарете, у чије камионе и када, и ухапсили су неколико осумњичених за кријумчарење цигарета и злоупотребу службеног положаја.

Нова Одлука Владе о забрани складиштења која је 31. децембра објављена у Службеном листу, донијета је уз позив на члан 5 Закона о слободним зонама у коме се наводи да “у зони и складишту се могу обављати привредне дјелатности које не представљају ризик за здравље људи и/или животну средину, материјална добра и безбједност државе, у складу са законом”.

Вијести

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest