Данас се обележава дан примирја и сећања на жртве Великог рата

На данашњи дан 1918. године потписано је примирје између Немачке и Савезника окончане ратне операције у Првом светском рату.

После четворогодишњег рата, највећег дотад у историји, 11. новембра 1918. године у 11 сати потписано је примирје.

Фото: Wikipedia / Потписивање примирја

Као Централне силе бориле су се Немачка и Аустроугарска, а на другој страни, силе Антанте – Русија, Француска и Велика Британија.

Примирје је потписано на територији данашње Француске на линији ратовања, у посебном вагону француског маршала Фердинанда Фоша у шуми у близини градића Компјењ.

Овим је договорено примирје на западном фронту, а српска војска је учествовала на јужном фронту и ту је постигла највећи продор који је једна од сила савезница постигла – пробој Солунског фронта.

Истрајност, храброст у најтежим тренуцима током Првог светског рата, красиле су српске војнике. Оне су препознате и у Наталијиној рамонди, чудесном цвету који расте на необичним стаништима. Надалеко познат по својој лепоти, име је добио по краљици Наталији Обреновић, а модерни је симбол Дана примирја и сећања на жртве једног од највећих и најтрагичнијих ратова у историји. Као званични амблем овог државног празника уведен је 2012. године.

Наталијину рамонду је у околини Ниша 1884. године открио доктор Сава Петровић, а први је 1874. описао Јосиф Панчић. Наш народ ово цвеће које подсећа на љубичице, зове колачићи или васкршњи цвет, јер цвета баш за Васкрс. Наталијина рамонда је веома издржљива ендемска врста западног Балкана. Преживела је и ледено доба, а данас расте на истоку Србије и на Кајмакчалану у Грчкој, чији је највиши врх Свети Илија, на ком је српска војска, под командом војводе Живојина Мишића, водила жестоке борбе уочи пробоја Солунског фронта у Великом рату.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest