Демократе поднијеле уставну жалбу због избора Данијеле Ђуровић

Посланици Демократске Црне Горе поднијели су Уставном суду Уставну жалбу против Одлуке Скупштине од 28. априла 2022. године, о избору предсједнице Данијеле Ђуровић због, како су навели, повреде Уставом Црне Горе зајамчених права и слобода.

Посланици Демократа су то учинили због, како су навели, повреде Уставом Црне Горе зајамчених права и слобода, и то: уставног начела владавине права; уставног начела да се не може успоставити, нити признати власт која не проистиче из слободно изражене воље грађана на демократским изборима у складу са законом; уставног начела да је свако обавезан да се придржава Устава и закона; уставног начела да је власт ограничена Уставом и законом.

Они у Уставној жалби наводе да је за рјешавање овог спора, због добро поткријепљених разлога, једино надлежан Уставни суд.

“Сагласно одредби члана 148 став 2 Устава Црне Горе, коначни појединачни правни акт ужива судску заштиту, па би свако евентуално непоступање Уставног суда по овој Уставној жалби, представљало крешење права на правни лијек гарантованог чланом 20 Устава Црне Горе, као и кршење права на приступ суду гарантованог чланом 6 Европске конвенције за заштиту људских права и основних слобода”, истичу Демократе.

Наиме, наводе, Скупштина Црне Горе 27. сазива, на Првој сједници Првог редовног (прољећњег) засиједања у 2022 години, дана 28. априла 2022 године, донијела је Одлуку о избору предсједнице Скупштине Црне Горе. Одлука је објављена у „Службеном листу Црне Горе“ број 47 од 28. априла 2022 године.

“Група од 46 посланика у Скупштини Црне Горе, 21.априла 2022 године доставила је у Скупштинску процедуру акт број: 00-66/22-3, којим је обавијестила Скупштину Црне Горе да сагласно општем правном начелу „ко може више може и мање“ преузимају надлежност предсједавајућег Скупштине из члана 16 став 3 Пословника Скупштине Црне Горе, не наводећи правни основ, сазивају Скупштину Црне Горе 27. сазива на сједницу Првог редовног засиједања у 2022 години за 28. април 2022 године, и одређују да том сједницом предсједава потпредсједник Скупштине Ервин Ибрахимовић”, наводе Демократе.

Подсјећају да је за сједницу предложен сљедећи Дневни ред: Избор предсједника Скупштине Црне Горе; Избор предсједника и чланова 43. Владе Црне Горе; Предлог закона о измјенама и допунама закона о акцизама; Предлог закона о измјенам и допунама закона о порезу на додату вриједност; Предлог закона о привременим мјерама на ограничавању цијена производа од посебног значаја за живот и здравље људи; Избори и именовања;

“Извршеним противправним преузимањем надлежности предсједавајућег сједницом Скупштине из члана 16 став 3 Пословника Скупштине Црне Горе, група од 46 посланика узурпирала је надлежности потпредсједника Скупштине који врши дужност предсједника Скупштине, и приграбила за себе привилегован положај у односу на остале посланике. Тиме је обесмишљен и принцип владавине права, који има за циљ подвођење функционисања јавне власти под дјелотворна правна ограничења, ради избјегавања арбитрарности”, истичу Демократе.

Према њиховим ријечима, у правном поретку заснованом на владавини права неопходно је обезбиједити одређеност, приступачност, предвидљивост и правну извјесност правних норми, на што у својим ставовима и указује Европски суд за људска права, стоји, између осталог у Уставној жалби 9 посланика Демократа.

“Одредбама члана 84 Пословника јасно је одређено да Скупштину на сједницу сазива предсједник Скупштине, а да предлог за сазивање сједнице Скупштине може поднијети 1/3 посланика или Влада, док су одредбама члана 85 уређена питања садржаја Сазива Скупштине на сједницу и одређени рокови у којим се Сазив Скупштине упућује посланицима”, истичу Демократе.

Наведеном сједницом Скупштине неовлашћено је, наводе, предсједавао потпредсједник Скупштине Ервин Ибрахимовић.

“Наиме, нити једном одредбом Устава Црне Горе, као ни одредбом Пословника Скупштине Црне Горе група од 46 посланика није била овлашћена да одреди потпредсједника Скупштине који ће пресједавати сједницом Скупштине, у случају када је предсједнику Скупштине престао мандат прије истека времена на које је биран. Наведено питање уређено је одредбама члана 16 Пословника Скупштине Црне Горе. Због свега наведеног, оспореном Одлуком повријеђен је принцип владавине права, као једне од највиших уставних вриједности, и у текућем мандату Скупштине, без спровођења избора, успостављена је нова парламентарна власт, супротно одредбама члан 2 став 3 Устава Црне Горе”, истичу Демократе.

Затим су додали.

“Из горе изложеног несумњиво произилази да је оспорена одлука о избору предсједнице Скупштине Црне Горе донесена на сједници Скупштине Црне Горе чији сазив представља грубо кршење горе цитираних императивних одредби Устава Црне Горе и Пословника Скупштине Црне Горе, што оспорену Одлуку чини елементарно незаконитом. Ово са разлога што сви појединачни акти, како у материјалном смислу, тако и у поступку у којем су донесени, морају бити сагласни са важећим прописима”, саопштиле су Демократе.

Како су додали, оспореном одлуком, повријеђено је и право и на Уставу Црне Горе и Пословником Скупштине Црне Горе заснован интерес посланика Демократске Црне Горе, као представника грађана и носиоца права одлучивања у Скупштини Црне Горе.

“Подносиоци уставне жалбе, као посланици у Скупштини Црне Горе, имају право и правни интерес, да појединачни правни акти које непосредно, на основу уставних овлашћења доноси Скупштина, морају бити сагласни са Уставом, како у материјалном смислу, тако и по поступку у којем су донесени”, истиче се у саопштењу.

Посланици изводе закључак да у конкретној уставноправној ствари није испуњен ниједан материјално правни услов за избор предсједнице Скупштине Црне Горе.

Извор: ЦдМ

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest