Ђукановић поновио да ће бранити Црну Гору из шуме

Црногорски председник Мило Ђукановић

Поруку о борби и у шуми, ако буде требало, послао сам онима који су исувише једноставно почели тумачити резултате избора. Не само у домаћој, него и међународној јавности проширила се теза да је резултатима избора угрожена и црногорска држава, рекао је актуелни председник Црне Горе, Мило Ђукановић.

„На овим изборима нисмо одлучивали о држави, о томе смо одлучили пре 14 година. Али ако било ко из Црне Горе или из региона сматра да под променом власти може угрозити нашу државу, мора знати да ћемо је бранити онако како смо је бранили вековима. Дакле, то није била нека зла слутња, а ни данашња реалност“, рекао је Ђукановић у интервјуу за емисију „Око Глобуса“ која је емитована на порталу Јутарњи.хр.

На питање колико је реална шпекулација о компензацији Србији за губитак такозваног Косова уступцима везаним уз Црну Гору и Републику Српску, Ђукановић каже:

„На глобалној сцени све се брзо мења, осим балканске неповољне реалности. То је једна од, уверен сам, погрешних балканских перцепција. Балкан је увек био на линији фронта разних глобалних интереса. Пре неколико година били смо на удару руских интереса који су хтели да спрече улазак Црне Горе у НАТО. Не можемо искључити могућност да великосрпски интереси нису до краја досањани. Нисам још прочитао ниједан деманти с неке релевантне београдске адресе. У току је процес уласка Косова у Уједињене нације па су они који негују великосрпске аспирације могли поверовати у неку компензацију на рачун Црне Горе и Републике Српске. Све су то снови и илузије“.

Лидер опозиције је истакао да је потписани споразум три победничке коалиције дошао уз иницијацију са Запада.

„Ја сам склонији веровати делима него речима. А чули смо од неких и да се Црна Гора ослобађа после 75 година. Године 1945. се Црна Гора ослободила и од фашизма, али и од српске окупације која је почела 1918. године“.

Ђукановић је поново оптужио Србију за „директно и брутално мешање и у политички живот Црне Горе и у изборни процес“:

„Нема никакве дилеме да је данашња Србија давала логистику великосрпском национализму према Црној Гори. Недавно, пре избора разговарао сам с председником Србије и указао му на то, али одговор је био заогрнут плаштом забринутости за угрожена права српске мањине у суседним државама. Имао сам утисак да је Вучић нешто предузео према медијима, па је агресија утихнула за једну октаву. Али, пуштен је дух из боце који се сада не може контролисати“.

– Каква ће то бити кохабитација. Ми у Хрватској уживамо у тврдој кохабитацији, како ју је и најавио премијер Андреј Пленковић. Хоће ли у Црној Гори бити још тврђа?

„Биће то нормална кохабитација, барем што се мене тиче“.

– Ипак, биће изазовно јер је Алекса Бечић, новоизабрани председник Скупштине, још пре неколико дана тражио да поднесете оставку.

„Моју оставку може тражити ко год хоће, а могу сад и ја тражити његову оставку. Ја сам легитимно изабрани председник, врло сам поносан на све што смо постигли и сматрам да требам наставити радити даље. Ко не буде желио сарађивати, неће угрозити моје функционисање као председника. Имам одређени капацитет уставних овлашћења који ћу користити као и до сада“, одговорио је Ђукановић.

Он је рекао је да су га „раније преузете обавезе“ спречиле да присуствује конститутивној сједници Скупштине Црне Горе.

„То је ипак само једно протоколарно питање. Много важније је то што смо у више наврата поновили да признајемо резултате избора и да честитамо победницима. Учинићемо све да трансфер власти протекне брзо и глатко“, рекао је Ђукановић.

Он је навео да је конституисањем Скупштине почела финална фаза легитимације изборног процеса:

„Изабран је председник парламента и макар неформално најављен кандидат за председника владе. Кажем неформално, јер сада почиње да тече рок од месец дана у којем председник државе обавља консултације са лидерима политичких партија. Влада се мора конституисати у наредних 90 дана“.

Упитан да прокоментарише чињеницу да се владајући блок договорио око поделе функција уз посредовање митрополита црногорско приморског Амфилохија, Ђукановић је одговорио:

„То је само врло доследно понашање нове парламентарне већине. Више је него очито да је СПЦ био не само непримерено укључен у изборе него је била и најактивнији политички актер. СПЦ је у континуитету инструмент великосрпског национализма и руских империјалних интереса на Балкану. Овај пут је то само радио отворено. Након избора је један од портпарола СПЦ-а казао да ће се СПЦ повући из политичког живота, чиме су само све ово потврдили. Међутим, његови претпостављени се с тим очито нису сложили па су показали ко се пита. Они су одлучили ко ће бити носилац те политике, што је признао и сам кандидат за премијера Здравко Кривокапић. Али, то је наша реалност с којом се морамо суочити како бисмо сачували Црну Гору као грађанску и секуларну државу са мултиетничком демократијом и европским вредностима“.

Спутњик

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest