Ђурђина Ивановић изабрана за замјеницу предсједника Тужилачког савјета

Она је на ту функцију изабрана данас на првој конститутивној сједници новог ТС.

Сједница новог Тужилачког савјета (ТС) почела је захтјевом члана из реда угледних адвоката Синише Газиводе, који је тражио измјену дневног реда како би у што краћем року расписали јавни позив за вршиоца дужности (в.д) врховног државног тужиоца (ВДТ).

Газивода није против предлога да се одреди замјеник предсједника Тужилачког савјета, али да због транспарентности и интегритета новог ТС жели да се распише јавни позив за в.д. ВДТ-а јер би тиме „установили добру праксу“.

„Иако немамо правну норму, мислим да би добили добру праксу, а подсјетио бих и да Устав у члану 25 каже да све што није забрањено онда је дозвољено“, казао је Газивода. Он је тражио и да се у дневни ред уврсти и тачка, којом би се члановима ТС доставиле биографије из кадровске структуре тужилачке организације.

Чланица ТС из Врховног државног тужилаштва Ђурђина Нина Ивановић се успротивила том предлогу наглашавајући да би тако нешто било незаконито.

„Наш задатак је једноставан, да изаберемо данас в.д. ВДТ-а, свакако ће то бити кратак неки рок. Ако би усвојили предлог Газиводе, онда би ушли у незаконито поступање и то би све била импровизација“, казала је Ивановић.

Члан ТС-а из реда невладиних организација (НВО) Стево Мук сагласан је био са предлогом колеге Газиводе, нагалашавајући да је „разуман и да може да нам помогне“.

„У овоме предлогу не видим ништа незаконито, јер сматрам да би тим јавним позивом, добили шири круг кандидата и добили би неки краћи рок да промислимо“, казао је Мук.

В.д. ВДТ-а Дражен Бурић након тога отворио је расправу наглашавајући да не зна ни како би изгледао тај јавни позив, јер у Закону о тужилаштву или Пословнику ТС-а немају правну норму за тако нешто.

Бурић је нагласио да се њему насилно прекида в.д мандат, који му је дат до избора новог ВДТ-а.

„Подсјетићу вас да у Скупштини имамо листу предлога са именима кандидата за новог ВДТ-а“, казао је Бурић.

Бурић је тражио прекид сједнице на неколико дана, а потом питао што би то био проблем.

Газивода му је реплицирао и казао да ће му искрено рећи да је његова перцепција да је до сада постојала задршка тужилаца ако је у питању њихов шеф.

И тужитељка Сања Јовићевић је била против предлога Газиводе, јер немају правну норму за тако нешто.

Представник Министарства правде, људских и мањинских права Борис Марић казао је да се су сви чланови ТС у магли јер им је дневни ред прије 10 дана достављен са само двије тачке без икаквих више података и информација.

„Ми желимо да са тужиоцима промијенимо карактер да се сам контекст промијени и да охрабри људе у тужилаштву. Ако нешто није прописано, да узмемо да је то тако, али зашто нисте онда припремили да останемо овдје једно 7-8 дана док не изађе бијели дим“, рекао је Марић.

Јовићевић је упитала Марића зашто чланови ТС нијесу доставили члановима из реда тужилаштва своје предлоге, како би се упознали.

Бурић је рекао да је због пропуста неког ко је писао измјене Закона о државном тужилаштву, а потом је појаснио да за двије тачке које је доставио уз дневни ред, не треба материјал јер да се прво одреди замјеник предсједникс ТС, а да ће он тражити изузеће, када се буде констатовао прекид његовог в.д. мандата.

Он је рекао да су чланови ТС у протеклих 15 дана могли да траже од њега да им доставе кадровску структуру тужилаца, те да би он то учинио али то нико није тражио.

Тада је Бурић питао: „А шта ћемо ако се нико не јави“?

„На почетку сам рекао да ме нико није питао у јуну када сам одређен за в.д ВДТ“, рекао је Бурић.

Члан ТС Борислав Ђукановић је поменуо члан 184 ц Закона о државном тужилаштва, да је непотпуна правна норма, шта и појмовно и етимиолошки значи: „одредиће се“…

„Да би се неко одредио мора бити предложен. Зато сам сагласан да колегама и зашто не би слијепо пратили шта пише у норми и сви значимо шта је тумачење. Шта је законска и уставна сметња, а шта ако се нико не пријави, не смијемо бити недоречени. Нико се не јави из тужилаштва на јавни позив, шта да радимо, оно што потенцира колега Газивода – транспарентност, мислим да је све ово у функцији оснажења рада овог ТС, а то јавност од нас очекује. Ово су најнужније ствари, а за нас су импреатив и законски и уставни и нико нема право да окрене томе леђа“, казао је Ђукановић.

Вршилац дужности ВДТ поново је казао да постоји теоретска могућност да се нико не јави, па да у наставку сједнице да се тек прекине в.д. мандат како тужилаштво ниједан дан нр буде без ВДТ.

Он је нагласио да није добар пут да се данас њему констатује прекид мандата, а да се не одреди нови в.д. ВДТ.

Тужитељка Ивановић се поново укључила у расправу, наглашавајући да вршилац дужности ВДТ мора бити из тужилаштва.

„Не видим проблем да оног тренутка када се констатује прекид досадашњег в.д ВДТ-а, али тек када одреде новог. Не може замјеник да мијења вршиоца дужности ВДТ-а, а када нема в.д. ВДТ-а не можемо рећи да га нема, да је спријечен у раду. Не видим шта је ту спорно да када додјемо до новог в.д. ВДТ-а констатујемо прекид досадашњег в.д. ВДТ-а“, казала је Ивановић.

Мук је тражио паузу, како би од Газиводе добили на папиру, то што је предложио да се усвоји у дневни ред.

Након паузе, Газивода је казао да не гласају о једном или другом предлогу, већ како би били сигурни да су донијели исправну одлуку, промијенио ред тачака у његовом првом предлогу.

Он је пружио руку компромиса, да посљедња тачка буде – прекид в.д ВДТ-а Бурића и одредјивање вршиоца дужности ВДТ-а.

Гласало се за усвајање таквог дневног реда, сви су гласали „ЗА“, само је тужитељка Ивановић била – уздржана.

Бурић је предложио да Тужилачким савјетом умјесто њега предсједава тужитељка Ивановић, а потом тражио да неко каже има ли неки други предлог.

Сви су гласали за такав предлог, осим Стева Мука који је био уздржан.

Газивода је током друге тачке измијењеног дневног реда казао да када добију кадровске биографије тужилаца, како би из реда тужилаштва бирали в.д. ВДТ-а.

„Предлажем да Секретаријат ТС-а од Фонда ПИО тражи податке, те да се тражи само за оне који имају 15 година искуства, како би те податке имали до наредне седмице и наставка сједнице“, рекао је Газивода.

Бурић је казао да мисли да немају сада основ да од Фонда ПИО траже такве податке, те би се то одужило.

„Нама треба да тражимо за све, а тако улазимо у зону личних података, мислим да то тешко можемо добити“, рекао је Бурић.

Газивода је појаснио да како одлучују о статусним правима онда имају право увид у податке Фонда ПИО, јер би ја тај начин избјегли ситуацију да изаберу кандидата за в.д. ВДТ-а који има услове за старосну пензију.

„Хајде да покушамо да то добијемо“, рекао је Газивода.

Марић је предложио да то траже под ознаком – интерно, те да се обавежу да чувају тајност података.

Тужилачки савјет је једногласно донио закључак да се обавеже Секретаријат ТС-а да се траже подаци из члана 182 и прибаве подаци од Фонда ПИО.

Након мало опуштенијег дијела сједнице новог сазива, дошло се до треће тачке дневног реда.

Предлагач дневног реда, Синиша Газивода имао је још један предлог – да се пронађе адекватна правна алатка како би се у што краћем року расписао јавни позив за в.д. ВДТ-а.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest