Ђуровић: Без резултата у поглављима 23 и 24, нећемо добити завршна мјерила

Фото: Поглед

Она је рекла да нова Влада има амбициозне планове и да је један од најтежих задатака избор челних људи у правосуђу гдје је потребна квалификована већина

Фото: Поглед

Црна Гора неће моћи да добије завршна мјерила у процесу приступања Европској унији (ЕУ) без адекватних резултата у поглављима 23 и 24, казала је предсједница Скупштине Данијела Ђуровић.

Она је рекла да нова Влада има амбициозне планове и да је један од најтежих задатака избор челних људи у правосуђу гдје је потребна квалификована већина.

Према ријечима Ђуровић, нову парламентарну већину окупило је рјешавање препрека на путу ка ЕУ.

“У оквиру свих парламентарних група постоји жеља за учлањивањем у ЕУ. Са те стране видим одговорност тиху чесника да дају допринос како би се ово питање ријешило на најбољи начин”, казала је Ђуровић на конференцији Грађанске алијансе “Изазови Црне Горе у преговарачким поглављима 23 и 24”.

Она је оцијенила да су промјене у оквиру Тужилачког савјета као и именовања, иако у стању вршења дужности (в.д.), врховног државног тужиоца (ВДТ) и специјалног државног тужиоца, показале одређене резултате.

“С друге стране морамо бити забринути, ако имамо људе које су покривали озбиљне позиције у тужилаштву судству који су у овом тренутуку процесуирани”, рекла је Ђуровић.

Са једне стране, како је навела, то је велика срамота за Црну Гору, а са друге показује велику одговорност нових органа да су спремни да се ухвате у коштац са изазовима када се говори о владавини права.

“Добро је да показујемо да у Црној Гори напокон нема недодирљивих, то треба да буде најснажнија порука”, казала је Ђуровић.

Она је оцијенила да је избор судија Уставног суда исто важно питање и додала да тај суд тренутно функционише на ивици кворума.

“А средином септембра ће изгубити и тај кворум. Неопходно је да што прије и ту донесемо одлуке”, упозорила је Ђуровић.

Она је рекла да је одговорност Скупштине избор ВДТ у пуном капацитету, подсјећајући да је сад ВДТ у в.д. стању.

“Надам се да ћемо имати довољно политичке одговорности и спремности да рјешавамо ова питања”, додала је Ђуровић.

Она је казала да је важно питање и положај медија и додала да је измјеном законика побољшан положај медија.

Ако новинари траже статус службеног лица, како је казала Ђуровић, то говори “о нама самима о нашем друштву на ком смо степени развијености”.

Она је навела да је много изазова пред Црном Гором које мора да ријеши о у кратком периоду.

“Остајемо са великом жељом да у овом мандату Скупштине и Владе да ћемо успјети да ријешимо главна питања и да одблокирамо пут у ЕУ и успоставимо квалитетне темеље владавине права у држави”, поручила је Ђуровић.

Министар правде Марко Ковач, осврћући се на Међународни дан подршке жртвама тортуре који се обиљежава данас, рекао је да квалитетан систем заштите људских права обухвата постојање ефикасних механизама за контролу поштовања закона.

“Темељ заштите је независно и ефикасно правосуђе и један је од приоритета Црне Горе у процесу приступања ЕУ”, казао је Ковач.

Он је навео да се повјерење у правосуђе не може одвојено од његове ефикасности и транспарентности.

“Постигнути бројни помаце у области рефофме правосуђа, али у појединим сферама и даље постоји значајна просто за унапређење. Главни изазови су заостали предмети и трајање судских процеса”, рекао је Ковач.

У циљу даљег приближавања еворпским стандардима, Министарство је, како је додао, наставило да јача политику у систему извршења кривичних санкција чије су основне карактеристике унапређење законодавног оквира, промовисане алтерантивних видова санкција, смањењене затворске популације, побољшање услова у затворима.

“Измјенама кривичног законика биће укинута застарјелост кривичног гоњења и извршења казне за кривична дјела мучења и нечовјечног и понижавајућег поступања. Биће пооштрени казнени распони, нарочито ако је кривично дјело учинило службено лице. Измјенама закона о бепсплатној правној помоћи жртве мучења биће привилеговани корисници овог права”, додао је Ковач.

Француски амбасадор Кристијан Тимоније казао је да се нада да ће што се тиче поглавља 23 и 24, доћи до задовољења националних интереса.

Он је казао да је полиција доста урадила на спречавању злоупотреба као и да је ОЕБС доказао своју дјелотворнеост на том пољу.

Тимоније је поручио да су поглавља 23 и 24 одраз стања друштва.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest